facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Stil, Renk ve Kumaşa Göre Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Stil, Renk ve Kumaşa Göre Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Stil, Renk ve Kumaşa Göre Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perdeler evin mahremiyetini gizleyen en önemli ayrıntıdır. Ayrıca fazla güneş ışınlarının zararlı etkilerini de azaltmak için perde evin olmazsa olmazı arasında yerini alır. Odanın büyüklüğünden tutun da ev dekorunun tarzına kadar perde seçimine önemle dikkat etmek gerekir.

Perde seçiminiz odanızın tarzına ve ihtiyaçlarınıza uygun olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Evinizin stili, perdelerin renk seçimi ve kullanılacak perde kumaşı olmak üzere bu üç ana başlığa dikkat etmek perde seçiminde oldukça önemlidir. Seçeceğiniz perde modeli daha dekoratif ise perde bağının mutlaka bulunması gerekir.

Evinizin Stili
Tavandan tabana kadar boydan boya cam olan oda duvarı için uzun perdeler kullanılması gerekir. bu tip odalarda modern dekorasyon tarzını benimsediyseniz geometrik desenli perdeleri tercih edebilirsiniz.

İngiliz tarzı odalarınızın dekorasyonuna da uygun olması açısından tercihinizi çiçek desenli perdelerden yana kullanabilirsiniz. Ancak burada mobilyalarınızda yoğun bir desenli döşeme mevcut ise renk ve desen karmaşasını ortadan kaldırmak adına perdenizi düz renk seçebilirsiniz.

Eski ve yeninin bir arada harmanlandığı vintage tarzı odalarda ve klasik çizgilerin yansımalarını görebileceğiniz odalarda Fransız tarzı perdeler, kruvaze, balon ve toplamalı perde modelleri odanın dekorasyonuna göre istenilen renkte tercih edilebilir.

Yine modern görünümün çizgilerinin yansıdığı ev ve ofisler için jaluzi, katlamalı veya stor perdeler tercih edilebilir.  Ayrıca tercihiniz stor perdeden yana ise perde mekanizması için camlarınızın da uygun olmasına dikkat edilmelidir.

Perdelerin Renk Seçimi
Renk seçiminde dikkat etmeniz gereken perde renginin döşeme, duvar ve aksesuar renkleriyle uyumlu olmasıdır.

Sadeliği yansıttığınız odalarınıza biraz renk gelmesi açısından farklı bir hava yaratmak adına farklı renk ve desenlerde kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Küçük odalarınız için tercihlerinizi tek renkte ve sade bir perdeden yana kullanmanız önerilir. Odadaki daralmanın önüne geçebilen bu seçim odanızı daha ferah gösterecektir.

Ayrıca odalar büyük daha olsa aksesuar veya mobilya gibi ürünlerde fazla renk kullanımı var ise yine tercihin sade ve tek renk perdeden yana olması önerilir. Böylelikle uyum ve dengeyi odanızda bir arada tutabilirsiniz.

Kullanılacak Perde Kumaşı
Işığın evinize ne kadar girmesini istiyorsanız kullanılacak perde kumaşının kalınlığını da bu doğrultuda seçebilirsiniz. Öncelikli tercihleriniz arasında organik kumaşların yer alması perdenizin daha uzun ömürlü ve kullanışlı olmasını sağlayacaktır.

Ayrıca çabuk yıpranıp buruşmayacak ve solmayacak kumaşlar tercih edilmesi daha uzun ömürlü kullanımda bir etkendir.

Bütçenizin elverdiği ölçüde perdelerinizi yaz ve kış mevsimlerine göre iki ayrı kategoride tercih etmeniz önerilir. Yazın kullanacağınız perdelerin kumaşını daha kalın tercih ederken, kışın perdelerinizin kumaşını daha ince türden seçebilirsiniz. Ev dekorasyonunda değişiklik adına da sizler için güzel bir alternatif olacaktır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top