facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler
Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Perde Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Evlerimizdeki bütün detayı ön plana çıkaran, bir nevi tablo görevi gören detaylardan birincisi duvarlardaki renk seçimi, ikincisi ise perdeler. Peki perde seçimi nasıl yapılmalı?

Perde tercihi yapılırken ilk dikkat edilecek husus pencere boyutları olmalı. Küçük pencereler için sade, kısa kesim perdeler tercih edilebilecekken, uzun ve büyük pencereler için daha gösterişli, uzun kesim perdeler kullanmak istisnaları da olabilmekle birlikte çok daha iyi bir seçim olacaktır.

Çalışma odaları gibi ışığa fazlaca ihtiyaç duyulan mekanlarda ise tercih beyaza yakın açık renkte tül perdeler olmalıdır. Böylelikle güneş ışığından alınabilecek maksimum verim sağlanmış olur.

Kreşlerin oyun odaları gibi hareket ve canlılık istenen yerlerde ise çok koyu tonlar olmamakla birlikte zıt renkler aynı anda kullanılabilir.

Zenginlik ve soyluluk için ise tercih kesinlikle ipek perdeler olmalıdır. Klasik bir görünüm için kadife perdeler tercih edilebilecekken, daha modern bir tarz için seçim koton perdelerden yana olabilir.

Oturma Odası için Perde Seçimi

Oturma odası için mümkün olduğunda açık renk perdeler tercih edilmelidir. Ancak özellikle akşam saatlerinde ışığın etkisi ile birlikte odanın dışarıdan görünmesini önlemek amacı ile alt kısımda kalın bir perde bulunmalıdır.

Yatak Odası için Perde Seçimi

Yatak odası için perde seçimi yapılırken hem mahremiyet, hem de iyi bir uyku için tamamen kapanabilen perdeler tercih edilmelidir. Üst kısım tül perde için kırmızı ve hafif pembe tonları tercih edilebilir.

Salon için Perde Seçimi

Salonlardaki pencereler uzun ve geniş ise, yere kadar uzanan perde seçimi yapmak daha zengin ve daha ihtişamlı bir hava yaratabilecektir. Renk seçiminde ise mobilya ve duvar rengi göz önüne alınmalıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top