facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Penceresiz odalar nasıl dekore edilir?
Penceresiz odalar nasıl dekore edilir?

Penceresiz odalar nasıl dekore edilir?

Penceresiz odalar genellikle karanlık, kasvetli ve iç karartıcıdır fakat ne yazık ki bazı evlerin üzücü gerçeğidir. Eğer siz de bu odalardan bir tanesine sahipseniz kabullenmek yerine savaşabilir ve diğer odalarınızdan farksız bir hale getirebilirsiniz.

İşte penceresiz odalar için dekorasyon ipuçları:

Odak Noktası Seçin:
Penceresiz odalarda odak noktası seçmek diğer odalarda olduğundan daha çok önemlidir. Bu bir çeşit eğlence ve oyun ünitesi ya da çarpıcı bir sanatsal çalışma olabilir, sadece dikkatleri çekmesi yeterlidir. Herhangi bir kişi odaya girdiğinde dikkati direkt olarak odak noktasına yönelecek ve eğer iyi planlanmış ise pencere olmadığını fark etmeyecek bile.

Sahte Pencere Oluşturun
Bazen sahte pencereler oluşturmak pencere olmadığını gizlemenin en iyi yoludur.  Yapmanız gereken sadece duvarın ortasına büyük boy bir ayna asmak ve iki tarafında perde yerleştirmek. Eğer pencere çerçevesi gibi ayrıntılar ile uğraşacak zaman ve bütçeye sahipseniz gerçekçiliğini iki katına çıkartabilirsiniz.

İşte harika bir sahte pencere örneği;

Sahte Pencere Nedir

Işık dağılımını eşit yapın
Her odada masa, asma ve yer lambasının olması önemlidir. Fakat penceresiz odalarda tüm lamba türleri ile beraber, ışığın eşit dağıtılması da son derece gereklidir. Işığı en iyi sık yerleştirilen led tavan lambaları ile sağlayabalirsiniz.

Unutmayın ki en ufak bir karanlık alan bile odaya giren kişiye doğal ışığın yokluğunu hissettirecektir

Doğru ampulleri seçin
Ampul gücü odanın nasıl görüneceği ve hissettireceği üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir. Bu nedenle penceresiz odalarda ” Daylight “, yani gün ışığı türündeki ampulleri tercih etmelisiniz. Bu ampuller etrafa aydınlık ve doğal görünen parlak ışık yayarlar. Renkleri genellikle yatak ve çalışma odalarında kullanılan sarı ışığa yakındır.

Penceresiz Oturma Odası

Aynalardan faydalanın
Bilindiği gibi aynalar ışığı yansıtır, bu avantajdan faydalanarak ışık dağılımını optimum seviyeye çekebilirsiniz. Yapmanız gereken sadece sonucu düşünmeden oda duvarlarınıza mümkünse karşılıklı büyük aynalar asmak. Eğer isterseniz aynalı mobilyaları da tercih edebilirsiniz.

Metalik ve yansıyan yüzeyler
Her ne kadar ayna kadar olmasa da metal yüzler de ışığı yansıtma kabiliyetine sahiptir. Işığı daha fazla yansıtabilmek için tüm odayı ayna ile kaplama şansımız olmadığı için ayna ile beraber metal yüzeyli dekoratif ürünler de kullanabilirsiniz. Örneğin metal fotoğraf ve resim çerçeveleri, metal saksılar ve vazolar olabilir. Bununla beraber bazı dekorasyonda kullanılan kristaller de aynı yansıtmayı sağlayabilir.  Sadece birisine yönelmek yerine üçünün kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

Penceresiz Yatak Odası Dekorasyonu

Basit mobilyalar kullanın
Çok karmaşık ve dikkat çekici masa ve koltuklar kullanırsanız penceresiz ve muhtemelen küçük olan odanız daha da karmaşık, sıkıcı ve karanlık görünebilir. Bu nedenle doğru basit çizgi ve tasarımlardan oluşan, mümkünse beyaz ya da krem renkte oturma koltukları tercih etmelisiniz. Bu tarz odalarda ne kadar az aksesuar ve biblo bulunursa o kadar iyi olabilir.

Aydınlık renkler ile dekore edin
Dekorasyon ürünleri
ni beyaz ve krem gibi aydınlık renklerden seçmek odanızın daha ferah ve havadar hissettirmesine neden olur. Sonuç olarak da kişi iç açıcı dekorasyon nedeniyle pencere yokluğunu hissetmez.

Dikkat etmeniz gereken bir nokta, karşıt renk kullanımından kaçınmaktır, çünkü bu ortamı kalabalık gösterir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top