facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Orta Sehpaların Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Orta Sehpaların Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Orta Sehpaların Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dekorasyonun ilk akla gelen  tamamlayıcı öğesi şüphesiz orta sehpalardır. Oturma gruplarının olmazsa olmazları orta sehpaların seçimi en az salon takımının seçimi kadar özen ister. Orta sehpa, mekanlarda oturma gruplarının merkezini oluşturarak, oturma grubunu tamamlar. Bu açıdan oturma grubunun hoş özelliklerini orta sehpa ortaya çıkartacağı için mekanlarda orta sehpaları özenle seçmek gerekir. Orta sehpaların oturma gruplarında davetkar bir mobilya olduğunu da es geçmeyin!

Orta sehpa seçerken neleri göz önünde bulundurmalıyız? Orta sehpa nasıl seçilmelidir?
Dar mekanlarda şeffaf malzeme tercih edin

Dar oturma odası ya da salona orta sehpa seçerken, cam malzemenin mekanı daha geniş göstereceği unutulmamalıdır. Metal strüktür ve cam malzeme dar oturma mekanları için ideal seçimlerdir. Ahşap strüktür tercih edecekseniz, strüktür elemanlarının zarif ve ince olmasına dikkat edin.

Geniş mekanlarda boşlukları doğru kullanın
Geniş ve ferah bir mekanınız varsa şanslısınız! Ancak bir o kadar da geniş mekanda çok dikkatli bir dekor yaratmanız gerektiğini unutmayın. Geniş mekanlar için seçeceğiniz mobilyalar küçük kalmamalıdır. Aksi taktirde oluşan boşluklar, gözü rahatsız eder. Tam terci geniş mekanları çok fazla doldurmak da ortamı kalabalıklaştıracaktır. Geniş oturma mekanları için orta sehpa  seçilirken,alçak ve geniş yüzeyi olan modeller seçilebilir. Eğer hem geniş yüzeyli hem de yumuşak hatlık bir yer sehpası kullanmak istiyorsanız, elips hatlı mobilyaları düşünebilirsiniz.

Mekan konseptinize uygun tasarımlar önemli
Mekanınızda orta sehpayı oturma grubunuzdan ayrı alacaksanız, orta sehpa  seçerken oturma grubunuzun renk ve  konseptine uygun modeller seçmelisiniz. Antikacıdan alacağınız bir orta sehpa harika görünebilir ancak modern bir oturma grubu içinde hiç de dekoratif durmayabilir. Mekanın ana konsepti açık renk ise koyu ahşap bir yer sehpası, mekanınızda otantik bir dekor hakimse ham ahşap bir model tercih ederek ortama hareketlilik katabilirsiniz.

Orta sehpalarının kalitesine özen gösterin
Orta sehpalar
, özellikle çocuklu ortamlarda kullanımında bir takım sıkıntılar da oluşturabilen yardımcı mobilyalardır.  Orta sehpalarının devrilmesi, darbe alması gibi her tür duruma karşıkaliteli malzemelerin kullanıldığı sağlam modelleri almanız gerektiğini unutmayın. Geniş salonlarda ağır modeller, dar salonlarda dayanıklı cam ve metal tasarımlar kullanılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top