facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Kara Tahta İle Mutfak Dekorasyonu
Kara Tahta İle Mutfak Dekorasyonu

Kara Tahta İle Mutfak Dekorasyonu

Son dönemlerde teknolojinin gelişimi sayesinde birçok akıllı alet üretildi. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar, televizyonlar, tabletler. Son olarak da bu tabletlerin devasa büyüklükteki versiyonu olan “akıllı tahtalar”. Artık o tek ayak üzerinde dururken yüzümü döndüğümüz kara tahtalar yok. Onların yerini beyaz ve kaygan, akıllı ekran eklentili büyük tahtalar aldı.

Tam da bu noktada, İtalya imdadımıza yetişti gibi bir şey. Kara tahtaları, mutfak modası haline getirdi. Dünyanın en zengin mutfaklarından biri olan İtalya, mutfaklarını kara tahtayla donattı.

Çoğu İtalyan aşçısının verdikleri röportajlarda, bu tahtaların pratikliği söz konusu edildi. L. Partzene adında butik bir restoran işletmecisi, sürekli menü değiştirmekten veya liste yenileyip kâğıtları kaybetmektense; bu tahtaların sağladığı kolaylıktan söz etti.

Daha sonra bu tahtalar, İtalya’da yayılan bir dekorasyon modası haline geldi. Kullanım rahatlığı herkesin dikkatini çekti. Çoğu restoran, günlük menülerini bile bu şekilde ilan etmeye başladı.

Benim bu konuda en çok hoşuma giden konu ise, hemen her evin mutfağında bizim bu eski kültür esintimizin bulunması. Fakat ev kullanım alanı biraz daha farklı. İhtiyaç listesi, besin değeri tablosu, en çok da dekoratif harflerle yazılan cümleler.

Ve müjde! Kara tahta ile mutfak dekorasyonu artık Türkiye’de.

Evet, yanlış duymadınız. Artık bizim ülkemizde de kara tahta modası var. Gerçi bizim insanımız titizdir, didikler ibini dibini. “Tebeşir toz kaldırır!” demeye başlarlar hemen. O yüzden şimdiden uyarayım: “Tozsuz tebeşir” almanız gerekiyor.

Peki kara tahtanızı nereden alacaksınız? Eğer tahta alıp bir duvara asmayı düşünüyorsanız herhangi bir marangoz veya mobilya atölyesi size yardımcı olacaktır.

Fakat benim size önerim, okul sınıfı gibi tahta asmak biraz demode görünür. Bu nedenle kara tahta olarak mobilyalarınızı, beyaz eşyalarınızı veya duvarlarınızı kullanmalısınız. Bu “country” denilen dekorasyon kategorisinin de alt şartlarından biridir.

  

Peki bunu nasıl yapacaksınız? Yapmanız gereken iki şey var. Amacınıza uygun bir eşya/duvar seçmek ve kara tahta boyası olmak. Boyayı aldıktan sonra, birkaç kat (mobilyanız/duvarınız siyahsa tek kat) uygulayın ve bir gün kurumasını bekleyin.

 

Dilerseniz çocuklarınız için besin değerlerini ve yararlarını, dilerseniz dekoratif amaçlı yazıları, dilerseniz de alışveriş listenizi yazın. Karar sizin. Ama bu şık modayı mutlaka siz de yakalayın!

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top