facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / İçinizi Isıtacak Şömine Modelleri
İçinizi Isıtacak Şömine Modelleri

İçinizi Isıtacak Şömine Modelleri

Sıcaklığı hem görüp, hem hissetmek için klasik mekanların vazgeçilmezi “şömine”

Şömine, ev dekorasyon konusuna önem veren kullanıcılar için özel bir obje. Özellikle klasik tarzda bir dekorasyon anlayışını benimsemiş ailelerin tercih ettiği bir aksesuar olarak öne çıkıyor. Klasik bir halı, oymalı ahşap oturma grupları, ahşap bir dresuar, küçük taşlardan dekore edilmiş bir duvar… “Böyle bir salonda eksik olan ne?” sorusunu sorduğumuzda herhalde aklımıza ilk gelecek olan aksesuar şömine olacaktır. Tüketiciler şömine seçerken şöminenin sadece dış görünümüne önem vermekteler. Şöminenin mekânın tarzına uygunluğunun yanı sıra kullanışlı olması da önemlidir. Şömine seçerken kullandığı yakıt tipine de dikkat etmek gerekir.

tas-detayli-mermerli-somine

Şöminenin kullanım tarzını sorgulamak mantıksız gibi görünse de şömineyi sadece dekor amaçlı kullanan konut sayısı az değildir. Dekoratif amaçlı kullanılan şöminelerle bulunduğu mekânı ısıtma amaçlı kullanılan şöminelerin özellikleri birbirinden farklıdır. Hangi tip kullanacağına biraz da ev tasarımları fikir verebilir.

Mekânlarda ateş çıtırtısı ve doğal ateş görünümü

En geleneksel amaçlı kullanılan şömine tipi odun yakıtlı şöminelerdir. Odunlu şöminenin kurulacağı mekânda bir baca yoksa bir baca yapılmalıdır. Bu modellerde tam anlamıyla şömine zevki çıkartılabilir. Odunlu şöminede ateşin görünümü ve sesi tam istenildiği gibidir. Gelişen teknolojiye ayak uyduran şöminelerin temizliği de oldukça kolaydır. Ancak yinde de salonlarında en küçük bir partikülden bile rahatsız olan hanımefendiler için bir kez daha düşünülmesi gereken bir seçenektir.

dekoratif-somine

Temiz ve doğa dostu

Bir diğer seçenek olan gazlı şömineler de doğalgazın şehirlerde ve konutlarda yaygınlaşmasıyla birlikte kullanımı artan bir model olarak kullanıcıların beğenisine sunulmaktadır. Baca sorunu bulunan konutlarda uygulanacak mekânın istenilen yerine yerleştirilebilmektedir. Odunlu şömineye göre daha çevre dostu bir modeldir.

Elektrikli Şömine Modelleri

Sadece dekoratif amaçlı kullanımlar için, “elektrikli şömine”

Günümüzde ev dekorasyon fikirleri sınır tanımıyor. Isınma amaçlı kullanılmayan modellere gelecek olursak mekanların tarzını tamamlayıcı nitelikte olan elektrikli şömine modelleri vardır. Son yıllarda oldukça yaygın olarak kullanılan elektrikli şömineler taşınabilir, modern tasarımlar olarak kullanıcıların tercihleri arasındadır.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top