facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Fonksiyonel Dekorasyon Örnekleri
Fonksiyonel Dekorasyon Örnekleri

Fonksiyonel Dekorasyon Örnekleri

Zamanımızın çoğunu geçirdiğimiz, misafirlerimizi ağırladığımız, dostlarımızla, arkadaşlarımızla vakit geçirdiğimiz evlerimiz bizim için çok değerlidir.  Bizim için değerli olan evlerimize yaptığımız dekorasyonlar da çok önemlidir. Yaptığımız dekorasyon evimize; canlılık, görsellik, estetik, ferahlık katarak yaşanabilir ve keyif alınabilir hale getirmektedir. Bu nedenle yapacağınız dekorasyonlar hem görsel ve estetik olmalı hem de kullanış açısından fonksiyonel olmalıdır. Fonksiyonel tasarımlar hem kullanıcılar kolaylık sağlar hem de evimizin daha işlevsel olmasın katkıda bulunur.

Fonksiyonel Mobilya

Fonksiyonel Mutfaklar
Mutfak dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta fonksiyonel ve kullanışlı olmasıdır. Bu nedenle yapılacak olan dekorasyonlar öncesinden tasarlanarak yapılmalıdır. Mutfak adası olan mutfaklarda mutfak adaları farklı tasarımlar ile fonksiyonel hale getirilmelidir. Örnek olarak; pişirme ünitesi, mutfak adasının köşesine tasarlanmalı geriye kalan kısım yemek hazırlama alanı, yemek masası olarak kullanılmalıdır. Böylece mutfak adası kullanışlı hale getirilmiş olur. Mutfak adasının alt tarafı cam kapaklı raflar şeklinde düzenlendiğinde ham kitaplık hem de estetik görünümlü bir vitrin olmuş olur. Mutfak adanız yoksa mutfak duvarlarından birine raflar yaparak hem mutfak süslemeleri için hem de küçük mutfak gereçleri için yer açmış olursunuz. Yada mutfak dolaplarından birini kapaktan raflı seçerek aynı fonksiyonelliği kazandırmış olursunuz.Fonksiyonel Yatak Odası

Fonksiyonel Yatak Odaları
Yatak odalarımız; büyük dolap veya gardıropların yer aldığı çok az hareket alanı kalan yerlerdir. Bu nedenle fonksiyonel olarak tasarlanması ve dekore edilmesi şarttır.  Yatak baş ucu abajuru yerine sarkıtma baş ucu lambaları kullanarak komidin üzerini boş bırakabilir veya başka bir ihtiyaç için kullanabiliriz. Yatak odasında yer alacak gardırobu gömme dolap olarak tercih edip alan açabilir, dolap yerini kapı arkasında olacak şekilde tasarlar isek ölü alan olan kapı arkasını kullanmış oluruz. Ayrıca yatak odalarında bulunan makyaj  masası koltuğu ve orta sehpa yerine iki işlevi birden görecek sehpa tarzında puf koltuklar tercih edilerek alan açılabilir. Yine bu koltukların alt kısımları raflar ile küçük eşya ve havlu gibi eşyaların depolanma alanı olarak kullanılabilir. Yatak odalarında bulunan boy aynaları duvara sabitlenirse ayna için yer ayırmak zorunda kalmamış olursunuz.

Fonksiyonel Mobilya

Fonksiyonel salonlar
Evin en çok kullanılan ve büyük eşyalarının bulunduğu odaları olan salonlar fonksiyonel olarak dekore edildiğinde daha estetik ve daha kullanışlı olacaktır.  Fonksiyonel bir salon hem konforlu bir yaşam hem de kullanışlı mobilyalar demektir. Böyle bir salona sahip olmak için; seçeceğiniz oturma grubu veya kanepeler özenli ve titiz bir çalışma sonucunda belirlenmelidir. Çok büyük ve kaba oturma gruplarından kaçınılmalı, salon büyüklüğüne uygun oturma takımları tercih edilmelidir. Oturma takımlarına uygun alt kısımları kitaplık, süs eşyaları ile dekore edilebilen ve üstü masa olarak kullanılabilen bir orta masa tercih edilerek fonksiyonellik kazandırılmış olursunuz. Salonun duvarlarına estetik raflar monte ederek hem görsellik kazandırmış olursunuz hem de salonda kullanılan kitap, dergi oyun konsolu gibi eşyalar için uygun saklama alanları yapmış olursunuz. Duvar süslemeleri yaparak masa üzerine veya tv ünitelerine süs eşyası doldurmak zorunda kalmazsınız. Seçeceğiniz tv üniteleri salonun fonksiyonelliğine uygun olmalıdır. Alt tarafı çekmeceli veya kapaklı üst kısımlar ise resim çerçevesi koymak, farklı süslemeler için kısa kısa raflara sahip olursa çok fonksiyonel bir tv üniteniz olur. Çekmeceli kısımı ortada görünmesinden hoşnut olmadığınız kablo vb. elektronik eşyaları saklamak için kullanırken, üst kısmı istediğiniz süs bibloları ve resim çerçeveleri ile görsel hale getirebilirsiniz.

 Bu önerileri dikkate alarak fonksiyonel ve konforlu mutfak, salon ve yatak odalarına sahip olabilirsiniz. Böylece evde geçirdiğiniz zaman daha keyifli ve daha huzurlu olabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top