facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Evinizin Satış Değerini Yükseltecek Dekorasyon Önerileri
Evinizin Satış Değerini Yükseltecek Dekorasyon Önerileri

Evinizin Satış Değerini Yükseltecek Dekorasyon Önerileri

Satılık ya da kiralık ilanı vermeden önce ev sahipleri evlerinin değerini binlerce lira arttırabilecek bazı değişiklikler yapabilirler. Aşağıda bahsedilecek olan alanları yeniden dekore etmeniz ya da mobilya ve aksesuarlarınızı daha üstün olanlarla değiştirmeniz evinize harika bir yatırım yapıyor olduğunuz anlamına gelir. Üstelik yaptığınız bu yatırımın dönüşü çok kısa zaman içerisinde olacaktır.

  • Dış dekorasyon : Potansiyel kiracı ya da satın alıcıların ilk görecekleri şey evinizin dış cephesi olacaktır. Bu durum eğer doğru bir şekilde değerlendirebilirseniz harika bir fırsattır. Davetkar bir dış kaplama ya da bahçe kesinlikle evinizi alıcılar gözünde çok daha tercih edilebilir yapacaktır. Bahçeniz için çim ve bakımı kolay olan bazı dayanıklı bitkileri tercih etmeniz iyi bir seçimdir. Tabi ki çimlerinizi belli aralıklar ile biçmeli, aradan fışkıran yabani otları temizlemelisiniz.
  • Mutfak : Dış cephenin ardından alıcı ya da kiracının bakacak olduğu ikinci nokta mutfaklarınızdır. Çünkü tüm dünyada birçok kültürde aile yaşamı mutfak etrafında döner ve neredeyse her kadın mutfak durumunu değerlendirerek bir evden diğer eve geçmeyi planlar. Eğer mutfak kabinleriniz küçük ya da odaya karanlık hava veren koyu bir renkte ise ucuz ve kolay dokunuşlarla aydınlık renkler verebilirsiniz. Beyaz ya da benzeri açık tonlar her odaya daha geniş, ferah ve aydınlık bir hava verir. Alıcı mutfağa girdiğinde dolapların ardından gözüne çarpacak diğer şey lavabodur. Eğer musluk lavaboya göre düzensiz yerleştirilmiş ya da lavabonuz gereğinden küçük olarak üretilmiş ise alıcının gözünde negatif bir etki bırakacaktır. Bu durumda küçük masraflarla bunları yenilemeniz uygun olacaktır. Paslanmaz çelikten ya da krom benzeri göz alıcı ve kaliteli malzemelerden yapılan musluklar günümüzde gayet ucuzdur ve son derece yaygın kullanılmaktadır.
  • İç duvarlar : Bazı zamanlarda duvarlarınızı temiz ve boyalı tutmak yetmeyebilir. Odanıza ferah ve aydınlık bir hava verecek olan fresh renkler duvarlarınıza yeni ve göz alıcı bir yenilik katacaktır fakat duvarlarınızı boyamadan önce üzerlerinde her ne kadar küçük de olsa ezik ve çatlakları bularak onları yok etmelisiniz. Tüm çatlakları alçı ya da benzeri dolgu maddeleri ile kapatın. Diğer elinizde akan damlaları silmek için nemli bir bez bulundurursanız iyi edersiniz. Çatlakları kapattıktan ve ilk boyayı attıktan sonra ikinci katı da atarsanız daha kaliteli ve ısı yalıtımına sahip duvarlar elde edersiniz. Eğer yeterli süreye sahipseniz ilk boya katının ardından, 220 numaralı çok ince zımpara ile kabarıklık ve damlaları kazıyın, ardından nemli bir bezle kalan tozları alın ve ikinci kat boyayı sürün. Profesyonel bir görünüm için yarı parlak lateks boya kullanabilirsiniz. Beğeni ve zevklerinize göre duvar kaplamalarını da tercih edebilirsiniz.
  • Zemin : Temiz halı ya da kaplamalar evinize yepyeni bir görüm katacaktır. Eğer yine de görmek istediğiniz sonuçlara ulaşamıyorsanız çok düşük ücretler ile bir profesyonelden yardım alabilirsiniz. Oda yüzeylerinde kusursuz bir temizlik ya da yeni halılar evinizi yüksek fiyatlara satabilmek için belki de tek başına yeterli olacaktır. Günümüzde ucuzluğu, kolay temizlenebilirliği gibi etkenler yüzünden parkelerin modası yeniden yükselmektedir. Dolap, mobilya ve diğer aksesuarlara göre rahatça kesilebilmesi de evinizin satışı için pozitif bir etkendir.
  • Elektrik düğme ve diğer tesisatlar : Eski avize ya da elektrik düğmelerinizi yenileri ile değiştirmek yeni boyanmış duvarlarınızın vazgeçilmez unsurudur. Ev dekorasyonu ve duvar renginize göre ahşap düğmeler harika bir görüntü oluşturabilir. Eğer değişimi kendiniz yapmayı planlıyorsanız tüm sigorta düğmelerini kapatmayı unutmayınız.

Mutfak Dekorasyonu 

Yukarıda bahsedilen beş adımı uygulayıp evlerinize doğru yatırımları yaparak paranızın karşılığını çok kısa sürede ve katlarca fazla olarak alabilirsiniz.

Evinizin satış değerini arttırabilmek için içerisini dağınıklıktan olabildiğince uzak tutun. Eğer varsa pvc pimapenlerinizin üzerindeki etiketleri çıkartmaya çalışın. Evinizi satmaya ya da kiralamaya çalıştığınız zamanlarda ampullerinizin voltajını arttırarak potansiyel alıcınızın her ayrıntının ne kadar harika olduğunu görmesini sağlayabilirsiniz.

Evinizin bulunduğu bölge sıcak ve nemli bir yer ise tavana çok az güçle çalışan fakat son derece dekoratif olan vantilatörler monte edebilirsiniz. Mülk sahibi için oldukça ucuz olan tüm bu ayrıntılar alıcının gözünde büyüyecek ve ev için istenen para rahatsız etmeyecektir.

En son olarak da eğer yetersiz kaldığınızı düşündüğünüz noktalar varsa profesyonel bir şirket ya da kişiden kesinlikle yardım almaya çekinmeyin. Bu hizmet belki beş yüz ya da altı yüz lira civarında tutabilir fakat evlerin metrekaresinin binlerce liraya satıldığı günümüzde bu tarz yatırımlar pek de büyük fiyatlar değildir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top