facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Çocuk Odası Dekorasyonu / Evinizde 10 adımda dağınıklığa son!
Evinizde 10 adımda dağınıklığa son!

Evinizde 10 adımda dağınıklığa son!

Özellikle çocukları olan sayısız aile ev dağınıklığından şikayetçidir. Herhangi bir evde yetişkin ve çocuk sayısına bağlı olarak dağınık olan oda da değişiklik gösterebilir, fakat genel olarak dağılan odaların başında salon, çocuk odası, ev ofis ya da garaj gibi yerler gelir. Dağınık evler için aşağıdaki 10 stratejiden yararlanarak daha derli toplu bir ev meydana çıkarabilirsiniz.

Her eşya için bir yer belirleyin
Bir evin dağınık görünmesini sağlayan etkenlerin başında yanlış yerleştirilen halılar, koltuklar, masalar, tablolar ve diğer dekoratif eşyalar gelmektedir. Eğer haddinden fazla eşyanız varsa ve buna rağmen odalarınız oldukça küçükse, ilk olarak fazlalık eşyalardan kurtulmalı, kullanmak istediklerini büyük bölümünü ise daha sonra ulaşabilmek için dolap ve bodrum gibi yerlere saklamalısınız.

Örneğin çocuğunuz onlarca, belki de yüzlerce oyuncağa sahip olabilir. Fakat muhtemelen gün içerisinde en fazla iki ya da üç tanesi ile oynayacaktır. Böyle bir durumda özellikle oda da küçükse ortalık gerçekten dağınık bir hal alır. Yapmanız gereken sadece en çok oynadığı oyuncakları belirleyerek ulaşabileceği bir yerde bırakmak, oynamadıklarını da bulamayacağı ve bir süre sonra unutacağı bir yere koymak. Böylelikle dağınıklıktan rahatlıkla kurtulmuş olursunuz. Aynı durum salonlarınız ve diğer odalarınız için de geçerlidir. En çok kullandıklarınızı kolay ulaşabileceğiniz yerde tutun, geri kalanını ise dolap, bodrum ve  hatta kapı arkası gibi yerlere saklayın.

Dekorasyon

Eşyalarınızı dikkatli seçin
Bir üstteki maddeden de anlamış olduğunuz gibi, evlerdeki dağınıklığı kullanılmayan eşyalar oluşturur. Eğer herhangi bir alışveriş merkezine gittiğinizde, biblo, vazo ve süs bardağı gibi ihtiyacınız olmayan eşyaları satın alıyorsunuz eviniz ne kadar büyük olursa olsun dağınık bir hal alacaktır. Bunun için yapmanız gereken alışverişe gitmeden önce gerçekten ihtiyacınız olan ürünlere karar vermek ve bu listenin dışına çıkmamak.

İlk olarak evinizin dağınık bölümüne bir göz gezdirin ve problemin nerede olduğunu anlamaya çalışın. Örneğin dağınıklık aşırı kitap yüzünden oluşuyor ise, yeni kitap satın almak ve dağınıklığı daha da artırmak yerine kütüphaneden ödünç olarak okuduktan sonra geri iade edebilirsiniz.

Unutmayın! Ne kadar az eşya, o kadar düzenli bir ev.

Dekor

Dağınıklığa karşı dedektif rolü yapın
Herhangi bir problemi çözünmenin yolu, ilk olarak onu anlamaktan geçer. Eğer evinizin dağınık bölgelerini periyodik olarak kontrol etmez ve dağınıklığın neden oluştuğunu anlamaz iseniz, muhtemelen siz topladıktan bir müddet sonra tekrardan dağılacaktır. Bu yüzden dağınık mekanları toplamak yerine dağınıklığın sebebini bulmalı ve o davranıştan vazgeçmelisiniz.

Herhangi bir dağınıklık bazen işlerin zamanında bitirilmemesi nedeniyle kaynaklanabilir. Örneğin birçok ev hanımı yemeklerden sonra bulaşıkları makinaya yerleştirmeye üşenir. Sağa sola alelade bırakılan tabaklar ve kaşıklar dağınık ve pis bir görünüm oluşturur. Fakat bulaşıkları etrafı bırakmak yerine direkt olarak makineye yerleştirseydi, hem dağınıklığın önüne geçmiş, hem de daha sonradan yapmak zorunda olduğu bir işi vaktinde bitirmiş olurdu.

Fazla alışveriş yaparak ürünleri depolamayın
Özellikle küçük olan evlerde gıda ürünlerini fazla alarak depolamak kullanılması gereken alanları doldurur ve dağınıklığa neden olur. Tuvalet kağıdı ya da kağıt havlu gibi ürünleri toplu almak ucuz olduğundan dolayı mantıklı olabilir, fakat makarna, pirinç ve benzeri ürünleri depo alanınızdan fazla almayın. Alışverişe çıkmadan önce evde bir ihtiyaç listesi hazırlarsanız fazla satın alma hatasını rahatlıkla engelleyebilirsiniz.

Kopya eşyalardan kurtulmaya çalışın
Zaten bir tane saç düzleştirici yeterli neden iki tane saç düzleştiriciniz var? 6 tane diş fırçasına ya da 15 tane kahve bardağına hakikaten ihtiyaç duyuyor musunuz? Aynı görevi gören birden fazla eşyanız var ise onlardan kurtulmak, dağınıklıktan da kurtulmanın en kestirme yolu olabilir. Kural basit, ya elinizdeki işe yarıyor iken yenisini almayın, ya da yenisini aldığınızda eskisini gözden çıkarın. Örneğin salonunuz için yeni bir plazma tv aldığınız zaman, eski  ve tüplü olanını küçük odanıza koymak zorunda değilsiniz…

Nostaljik eşyalardan uzak durun
Eğer çocuklu bir anne ve baba iseniz, çocuğunuzun ilk pastel resminden, ilk biberonundan ve kıyafetinden kurtulmak biraz zor olabilir. Fakat nostalji amacıyla sakladığınız bu tarz eşyalar bir daha işinize kesinlikle yaramayacak olmasına rağmen evinizin büyük bir bölümünü işgal ederler. Çocuğunuzun herhangi bir okul başarı belgesini ya da spordan elde ettiği ödülü saklamak mantıklı ve uygundur, fakat abartarak ilk bezini bile saklayanlardan olmayın.

Gardırobunuzda ayıklama yapın
Onlarca kıyafet ve ayakkabı içerisinde gerçekten ihtiyaç duyduğunuz ve sıklıkla kullanmış olduğunuz gerçekten azdır. Giysi dolabınızda böyle bir değişiklik yapabilmek için 80-20 kuralını kullanabilirsiniz. Löwenheim isimli bir bilim adamına ait olan bu teze göre vaktinizin yüzde 80’inde, kıyafetlerinizin sadece yüzde 20’sini giyersiniz. Çocuğunuzun ya da sizin gardırobunuzdaki herhangi bir giysi ve ayakkabı artık vücudunuz için uygun mu, sizi rahatsız ediyor mu ya da daha fazla kullanmak istemiyor musunuz? O halde her şeyi üst üste yığarak zaten küçük olan odanızı daha da ufak bir hale sokmayın.

Elbise Dolabı

Basit ama etkili çözümler geliştirin
Eğer her şeyin yerini bilirseniz dağınıklıktan da muhtemelen daha az etkilenirsiniz. Örneğin anahtarlarınızı sürekli kaybediyorsanız kapınıza küçük bir anahtar askısı çakın. Çekmeceleriniz makyaj malzemesi ya da diğer birçok ıvır zıvır ile dağınık bir hale geldiyse bölmelere ayırın ve aradğınız herşeyi daha kolay bir biçimde bulun. Örneğin makyaj malzemeleriniz dağınık bir görüntü meydana getiriyorsa depolama alanı geniş bir makyaj malzemesi edinin. Ya da dağınıklığın nedeni kitaplarınız ise daha çok depolayan, tercihen tavana doğru uzayan kitaplıklar satın alın.

Ev organizayon kitleri satın alın
Kullanılmayan fakat ileride bir şekilde ihtiyaç duyabileceğiniz ürünün sayısı oldukça fazladır. Son derece dağınık bir görüntü oluşturan bu malzemeleri ayakkabı kutularında ya da bunlar için üretilen kutularda saklayabilirsiniz. Ya da uzun yıllar boyu saklamanız gereken faturaları, garanti belgelerini, ya da diğer önemli belgeleri çekmecenizde değil, onun için özel satın aldığınız dosyada saklayın.

Oturma Odası Dekorasyonu

Ev düzenleme programı oluşturun
Genellikle çocuk odaları ya da mutfaklar her gün ilgilenilmesi ve de toplanılması gereken odaların başında gelir. Diğer oturma odası ya da hol gibi alanlar haftalık veya aylık periyotlara göre düzenlenebilir.

Siz de diğer birçokları gibi düzenli bir eve sahip olmak istiyorsanız, toplama zamanı geldiğinde sistematik olmalısınız. Bütün fazlalık eşyaları olması gereken yerlere (dolaba, kapı arkasına vs.) yerleştirin. Eğer herhangi bir eşya toplama zamanı geldiğinde zaten yerinde duruyorsa ve hiç kullanmadıysanız, bulunduğu yerden alarak odanızda biraz daha yer açabilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, toplamayı asla ertelememeli ve sallandırmamalısınız. Çünkü tüm iş bir müddet sonra gözünüzde büyüyecek ve toplaması git gide daha da zorlaşacaktır.

Son olarak da unutmayın ki tertipli bir ev için gözden çıkarmak zorunda ya da atmak zorunda olduğunuz eşyalara herhangi bir kimse, bir şekilde ihtiyaç duyuyor olacaktır. Direkt olarak çöpe atmak yerine, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmanın yollarını bulun.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top