facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Eviniz İçin Doğru Işık Seçimi
Eviniz İçin Doğru Işık Seçimi

Eviniz İçin Doğru Işık Seçimi

Doğru ışık seçimi evinizin stil ve karakterini belirlemede, pratik ihtiyaçlarını karşılamada ya da taze bir atmosfer yaratmada çok önemli roller oynar.

Ev Aydınlatmasında; Tavanınızın ortasına bir delik açıp ampul yerleştirmekten ya da masanızın ortasına çalışma lambası koymaktan daha fazla şeyler vardır. Ustaca planlanmış bir aydınlatma düzeni hem sizin ya da evinizin çeşitli ihtiyaçlarını karşılar hem de dekorasyonun en önemli parçasını tamamlar. Örneğin öğrenci ya da sık sık evinde çalışma ihtiyacı duyan profesyonel iş adamları için doğru ışık ve ampul seçimi çok önemlidir, çünkü ışığın yüksek parlaklık ile gözleri yormaması, düşük parlaklık ile de görmeyi engellememesi gerekir. Yapacak olduğunuz yanlış ampul seçimi gördüğünüz gibi tüm hayatınızı kökünden etkileyebilecek bir kapasiteye sahip.

İşin pratik tarafı, yani ampullerin kullanım alanları herkesin bildiği gibi gece boyunca da gündüz yapmış olduğumuz işleri devam ettirmemizdir. İşin birçok kişi tarafından göz ardı edilen tarafı da, dekorasyon tarafıdır. Ustaca kullanılan bir ışık ya da lamba evinize hiçbir yerde bulamayacağınız hava katabilir. Dekorasyonda lambalar genellikle çeşitli renk tonları ile relax özelliği için yani rahatlatıcı bir atmosfer oluşturmak için kullanılır.

Ev ya da iş yerlerinizde doğru ışık seçimini yapabilmeniz için göz önünde tutmanız gereken birkaç değişik ayrıntı vardır. Her oda için bu ayrıntılar dikkatlice incelenmeli, psikolojik ya da çeşitli sağlık sorunlarına yol açabilecek yanlış ampul seçiminden bu sayede kaçınmalıyız.

Doğru Işık Seçimi

Doğru Işık Seçimi

Genellikle ampul üreticileri ev ve iş yerleri için standart parlaklık ve güçte ampuller tasarlarlar. Bizler de bu ampulleri bilinçsizce alır tüm odalarımızda kullanırız.

Evlerde diğer metal, bez ya da kağıt materyallerin yanı sıra çeşitli taşlar ile süslenmiş genellikle cam malzemeli çok değişik tarz, boyut ve fiyatta tavana asılı avizeler kullanılır. Kristal yapılı taşlar içerebilen bu avizeler çok güçlü ampuller ile kullanıldığında büyüteç etkisi görür ve ışığı çoğaltarak sizlere yansıtır. Bu durum da göz ve baş ağrısı ya da mide bulantısına neden olabilir.

Kullanmış olduğunuz her lamba duraksama ismi verilen çeşitli ışık yayma aralıklarına sahiptir.

Duraksamalı ya da yarı duraksamalı düşük voltaj bir tavan lambası ihtiyacınız olan saf ve parlak ışığı en iyi tonlarda sağlayacaktır. Fakat odanızın genişliğine göre kullanılan lamba türünün değişiklik göstereceğini unutmayın. Duraksamalı bir lamba türü geniş odalarınız için yetersiz kalabilir.

Eğer evinizde teknolojiyi kullanmayı sevenlerdenseniz hiç duraksamalı ya da yarı duraksamalı lambaları ayırt etmek için uğraşmadan direkt olarak bir voltaj düşürücü kullanabilirsiniz. Üstelik bu sayede aynı odada dahi farklı lambaları değişik parlaklıklarda kullanabilirsiniz.

Her evde sıklıkla kullanılan bir diğer lamba çeşidi de herhangi bir vazife üzerine satın alınan lambalardır. Bu tür lambalar uğraştığınız iş için size tam bir konsantrasyon sağlar ve genellikle parlak cam ile belli ve küçük bir bölgeye yönlendirilmişlerdir. Kullanacak olduğunuz alan ve amaca göre bir çok boy ve renkte çeşitleri bulunmaktadır.

Masa lambası ya da kitap arasına sıkıştırılabilen okuma lambası buna harika bir örnektir. Bu tür lambalar diğer genel olanlardan ziyade sadece belli bir işte tam fayda sağlayabilir. Bu yüzden çalışma masası gibi yoğun vakit harcanan alanlarda doğru ışık seçimini yapamaz, ışığı ters yönden ya da yetersiz olarak alırsanız çeşitli sağlık sorunları ile karşılaşmanız son derece olasıdır.

Herhangi bir okuma lambası sadece kitabı aydınlatabilecek uzunlukta olmalıdır, ışığını gözlerinize yansıtmamalıdır. Bu durumda da odanızın lambasını tam arkanıza almanız en uygun çalışma biçimi olacaktır.

Ev Aydınlatması

Ev dekorasyonunda ışık yerleşimini öyle muntazam ayarlamanız gerekiyor ki hobiniz ister yazmak ve  okumak, ister dikiş ya da ister resim çizmek olsun ışık tam olarak çalıştığınız şeyi aydınlatmalı, kesinlikle sizi değil. Özellikle masada çalışıyorsanız kıvrılan, uzayan ya da kısalan lambalar tam size göredir. Üstelik bu tip lambalar oldukça ucuzdur ve arasından seçebilecek olduğunuz yüzlerce çeşidi vardır.

Geleneksel lambaların yanında günümüzün modern mutfaklarında kullanılan bir diğer çeşit de şerit aydınlatıcılardır. Bu türler dolapların altına yerleştirilir ve hiçbir şekilde görüntü kirliliğine yol açmaz. Çok az elektrik tüketen düşük voltajlı ve çeşitli renklere sahip olan led lambaları da bitki, resim, koleksiyon, heykel ya da diğer sanatsal obje aydınlatmalarında kullanabilirsiniz. Üstelik bu ışıklar o kadar tasarrufludur ki aylar boyu kapatmaya bile gerek duymazsınız. Aklınıza gelebilecek olan her objenin üstüne, arkasına ya da içerisine yerleştirilebilir.

Eğer aydınlatmak istediğiniz vazo ya da çerçeve gibi bir nesneyse üzerine çok düşük voltajlı bir ampul yerleştirebilirsiniz. Bu sayede görüntü aşağıya doğru akan görüntü dramatik bir sahne oluşturacaktır.

Birçok nesnenin aydınlatması daha iyi bir görsel için genellikle yukarıdan yapılır. Cismin tam üzerinde, tavana yerleştirilmiş spot ya da led lambalar, voltajı ayarlanabilir küre lambalar, fotoğraflarınıza ya da evinizdeki resimlere canlı bir hava getirecektir. Her ne kadar beyaz ışık da tercih edebilecek olmanıza rağmen doğallığı yakalayabilmek için sarı spot lamba önerilir.

Eğer aydınlatmak istediğiniz nesneler aile resimleri gibi küçük ve bir masanın üzerinde toplu olarak duran çerçeveler ise geniş gölgeli ışık yayan masa lambaları kullanmanız dekorasyon için harika bir yoldur.  Bu tarz lambalar ışığı tam tepeden değil de belli bir açıdan verdiği için resimlerinizde gölgeler oluşturacaktır ve göze daha hoş gelmesini sağlayacaktır.

Bir yorum

  1. Işıklandırma sorununu bende yaşıyorum. Bu yazınızda bahsettiklerinizi deneyeceğim faydası olacağını umuyorum. Yazınız için teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top