facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Banyo Dekorasyonu / Ev Dekorasyonunda Sarı Kullanmanın Psikolojik Etkileri
Ev Dekorasyonunda Sarı Kullanmanın Psikolojik Etkileri

Ev Dekorasyonunda Sarı Kullanmanın Psikolojik Etkileri

Öncelikle hepimiz, renklerin bazı psikolojik etkiler yarattığının az çok farkındayız. Fakat ne derece etkili olduğu hakkında çok kişinin bilgisi olmayabilir. Örneğin bazı renklerin uyku getirdiğini, bazılarının iştah açtığını, hatta bazılarının aşka teşvik ettiğini biliyor muydunuz?

Önümüzde cıvıl cıvıl bir bahar varken, psikolojik etkisi en yüksek olan sarıdan derince söz etmek istiyorum. Zîra altını çifter çifter çiziyorum ki 2016’nın trend sezon rengi seçilmiş bu eşsiz dokuyu hâlâ evlerinde kullanmayan varsa, mutlaka bu etkiyi hissetmek için uygulamaya bir an önce geçmeli.

Popüler Filli Boya Sarı Renkler İç Cephe Renk Kartelası ve Kataloğu 2016

Etkili maddelere hızlıca geçmeden önce, üzerinde durmam gereken bir konu var. Bazı bloglarda sarının sinirlenmeye ve asabiyete yol açtığı yazılmış ve kullanılmaması gerektiği ısrarlı bir şekilde vurgulanmış. Kesinlikle böyle bir durum yok. Tüm tecrübe ve bilgi birikimime dayanarak söylüyorum ki, bunların tam aksine “sarı renk rahatlacı etki yaratır“. Kısaca, internetteki bilgi çöplüğüne inanmamanızı şiddetle tavsiye ediyorum ve sarının psikolojik etkilerini maddeler halinde sıralıyorum:

  • En önemli etkisi, neşenin kaynağı olmasıdır. Evlerinizde açık sarı ve tonları duvarlar kullanmanız, sizleri ferahlatacak ve mutlu edecektir.
  • Güneşi tanımlar, doğayla özdeş renklerden biridir. Bu nedenle yaz/kış aydınlık verir ve maviden sonra huzur sağlayan ikinci en önemli renktir.
  • Zekâ ve enerji ile özdeşleşen tek renktir. Bu nedenle genelde mobilyalarda kullanılmalıdır.
  • Boyandığı veya olduğu yüzeyleri daha yakın gösterir. Algı açısından zihinde büyük oyunlar oynayan bir renktir.

Bir yorum

  1. En sevdiğim renk gerçekten de neşe huzur katıyor

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top