facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Mutfak Dekorasyonu / Ev Dekorasyonunda Farklı Stiller: Kolonyal Tarz Dekorasyon Stili
Ev Dekorasyonunda Farklı Stiller: Kolonyal Tarz Dekorasyon Stili

Ev Dekorasyonunda Farklı Stiller: Kolonyal Tarz Dekorasyon Stili

Ev dekorasyonunda farklı dekorasyon akımlarının geçen sezon olduğu gibi bu sezonda da oldukça popüler olarak uygulandığını görmekteyiz. Dönemlere ait dekorasyon tarzları ya da tarihten bir ev hissini verecek vintage etkisi, evlerinizde hâkim dekorasyon tarzları haline gelirken; bu hâkim dekorasyon tarzlarına alternatif olabilecek ve sezonda çokça göreceğimiz bir akımdan bahsedeceğiz: kolonyal stil dekorasyon.

Dekorasyon stilleri içerisinden kolonyal tarzdan bahsederken; 1700′ lerde yoğunlaşan Amerikan koloni dönemini yansıtmak temel hedeftir. Kolonyal dekorasyon dediğimiz aslında bir dönem dekorasyonudur ve bu stil; çokça ağaç ve ahşap kullanımına dayalıdır. Koloni döneminin temel alındığı bu stilde sömürge döneminin Avrupa’ dan gelen tüm zenginliği de sergilenir.

İngiliz Tarzı Kolonyal Dekorasyon Stili
Dekorasyon stilleri arasında kolonyal dekorasyon stilinden bahsederken, bu tarzı esas kolonyal ve İngiliz tarzı kolonyal stil olarak ele almak gereklidir. İngiliz kolonyal tarzı bir stilde; yine yoğun ahşap ve oyma kullanımı genel dekorasyona hâkim olsa da hafiflik ve açık renkler, tiril tiril kumaşlar dekorasyonu zenginleştiren seçimlerdir.

Kolonyal dekorasyon stilinde gidilen tropik topraklara gönderme yapma amacıyla yer yer tropik detaylara rastlanır. Tropik detaylardan bu tarza en çok uygulananları palmiye yaprakları, muz ağacı yeşil yapraklardır.

Ahşap Renkler, Beyaz Kumaşlar
Kolonyal dekorasyon stilinde ahşap yoğunluğunu ve karamsarlığını kıracak ve ortamı daha ferah bir hale getirecek seçimler de yapılabilir. Bu sebeple kolonyal dekorasyonda; koyu renk ahşapların etkisini yumuşatmak için kullanılan kumaşlar genelde beyaz ve krem tonlarında seçilir.

Bambu Dekorasyon Objeleri
Kolonyal dekorasyon stili ve tropikal dekorasyon denildiğinde gözümüzde canlanan bir diğer görüntü de bambu objelerdir. Sıcak iklimlerde görülen ve serinletici, hafif etkisinden dolayı tercih edilen hasır ve bambular, kolonyal stil ev dekorasyonun da olmazsa olmazıdır. Tamamlayıcı aksesuar olarak bu tarza uygun olan seçimler ise halı ve kilimdir.

İpucu: Yüksek tavanlı bir eviniz var ise ve kolonyal tarzda dekore etmek istiyorsanız pervanelerden de yararlanabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top