facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / En Farklı Salon Dekorasyon Fikirleri
En Farklı Salon Dekorasyon Fikirleri

En Farklı Salon Dekorasyon Fikirleri

Ev dekorasyonu kararı vermek çoğumuz için en zor kararlardan biridir çünkü ev dekorasyonu dışarıdan ve yüzeysel bakan biri için oldukça kolay gibi görünür; ancak işin içine girdikçe nasıl çetrefilli bir durumla karşı karşıya kalındığı anlaşılır. Tabi ev dekorasyonu her zaman yapılabilecek bir iş değildir, bir kez yapılan şık ve modern bir dekorasyon sizin zevkinizi de yansıtıyorsa uzun zaman kullanılabilir bir nitelik kazanır, işte bu zor işe tekrar tekrar girmek istemeyenler ve evlerinde özellikle salonlarını ön planda tutmak ve klasikleşmiş tasarımları geride bırakıp salonunda modern çizgiler görmek isteyenler için bazı temel hususları yazımız da sizlere sunmaya çalıştık. Biraz sıra dışı biraz da nostaljik bir salon günümüz salon mimarisi için en çok tercih edilen dekorasyon çeşididir, bir uzmandan yardım alsanız dahi kesinlikle ailenizin huzurlu bir ortama sahip olması için aile bireylerinizin ve kendinizin seçimlerini asla es geçmeyin, unutmayın ki salonunuzun görünümü sizin ailevi ilişkilerinizi etkileyen temel faktörlerden biridir. Bütün bu fikirler dahilinde sizlere farklı bir salon için şunları önerebilirim;

 • Öncelikle salonunuzun merkezini belirleyin, mesela deniz manzaralı bir evde merkez olarak pencereler seçilirken şömineli salonlarda şömine etrafı seçilmektedir. Genellikle salon merkezinizde L koltuk tercih etmenizi öneririz, eğer küçük bir salonunuz varsa uygun oturma grupları seçmelisiniz. Ayrıca oturma grubu, halı, koltuk ve sehpadan oluşan merkezi bir görünüm ilgi çekici bir etkiye sahiptir.

L Koltuk Salon

 • Salonunuzun samimi ve sohbet edilen bir ortam olmasını istiyorsanız mutlaka oturma grubunuzu birbirine yakın ve karşılıklı yerleştirmeye çalışın.

Salon Dekorasyonu

 • Her zaman yeniliklere açık olun, tek bir tasarıma takılmayın. Farklı renk, stil veya kombinasyonları deneyin, minimal çizgilerle nostaljik ve modern çakışması çok şık bir tercih olacaktır.

Salon Dekoru

 • Koltuk ve sandalye kullanmak yerine özellikle puf ve minderler kullanabilirsiniz. Puf ve minderler farklı renk, desen ve boyutlarda olabileceğinden salonunuzda farklı bir atmosfer oluşturacaktır. Özellikle oryantal desenli ve altın işlemeli puflar alaturka bir ambiyans doğuracaktır. Salonunuzun modern mimarisini tamamlayan tek renkli minderler ise harika seçimlerdir. Puf ve minderlerinizi oturma grubunuzuz önüne yerleştirerek alternatif oluşturabilirsiniz.

Puf Koltuk

 • En can alıcı nokta aydınlatma olacaktır çünkü salonunuzun görünümünü yansıtan temel etken aydınlatmadır. Aydınlatma seçimi yaparken klasik tek aydınlatma türleri yerine birçok aydınlatma tercih edin. Mesela yemek yediğiniz ortam için daha canlı ve iştah açıcı, film izlerken daha mat ve karanlık bir ortam aydınlatması seçin. Doğru aydınlatma salonunuzda ferah bir ortam oluşturacaktır. Özellikle dengeli ve iyi yayılmış endirekt bir aydınlatma veya yumuşak bir aydınlatmayı aplik ile destekleyerek kullanabilirsiniz.

Salon Aydınlatması

 • Eğer salonunuzda obje, biblo, büfe, tablo vb. dekoratif ürünler kullanıyorsanız, bu ürünleri daha canlı ve ilgi çekici göstermek amacıyla özel aydınlatmalarda kullanabilirsiniz.

Salon Aksesuar Modelleri

 • Salonunuzda bir duvarı seçin ve vurgulayın, kontrast ve dolgu boyalar kullanarak boyayın, kendi tarzınızı belirtecek ilginç devar kağıtları ve stickerlar kullanın.

Duvar Etiketleri

 • Halı seçimi, oldukça dikkat edilmesi gereken bir seçimdir çünkü oturma grubunun önüne serilmiş bir halı bir anda salonunuzun tüm havasını değiştirecektir. Özellikle alternatif ve minimal tarzda düzenlenmiş klasik halıları tercih edin.

Halı Seçimi

 • Salonunuzda renkleri mevsimlere göre kullanın. Genellikle yaz ve bahar aylarında açık yeşil, açık mavi ve tonlarını tercih edin. Kış aylarında ise daha mat gri ve bej tercihi uygun olacaktır.

Mavi Salon Dekoru

 • Salonunuza kendi tarzınızı yansıtırken sakın aksesuar seçiminizi abatmayın, öyle aksesuarlar seçin ki az ve öz olsun ve tarzınızı salonun geneline yaysın. Antik vazolar, sanatsal tablo ve biblolar şık tercihlerdir.

Salon Aksesuarları

 • Başta da söylediğim gibi zıtlıklardan çekinmeyin, beyaza en çok yakışan renk siyahtır, cesaretli olun koyu renkli otuma grupları açık renkle boyanmış bir salon için harika seçimlerdir. Renklerden sıkıldığınızda sadece yastık ve sehpaları değiştirmeniz yeterli olacaktır.

Dekorasyonda Zıt Renkler

 • Kullandığınız desenleri kombine edin, mesela klasik desenli oturma gruplarına çizgili ve puantiyeli yastıklar oldukça yakışacaktır.

Yastık Modelleri

 • Kendinize bir okuma alanı oluşturun. Olabildiğince oturma grubunuzdan ve salon merkezinizden uzakta bir yerde kurun. Okuma alnınızı aydınlatacak özel aydınlatmalar kullanın.

Kitap Okuma Köşesi Dekorasyonu

 • Salonunuzda duvarın bir bölümünü sadece resimleriniz için ayırın, çocukluk ve gençlik anılarınızı, yağlı boya tablolarınızı tavana kadar bu bölümde sergileyin.

Duvar Fotoğrafları

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top