facebook
Anasayfa / Bahçe Dekorasyonu / Atmayın, saksı yapın!
Atmayın, saksı yapın!

Atmayın, saksı yapın!

Evde kullanmadığınız çantalar, ayakkabılar, çaydanlıklar, valizler, konserve kutuları, sobalar, doğadan bulduğunuz kütükler ve ağaç gövdelerini rengarenk çiçekleriniz için ilginç ve dekoratif saksılara dönüşebilirsiniz…

Kullanmaktan sıkıldığınız çanta, valiz, ayakkabı, çizme, çaydanlık, soba, konserve kutusu, bir ağaç gövdesi, ya da bir kütük, rengarenk çiçeklerinize ev sahipliği yapacak, ilginç ve dekoratif saksılara dönüşebilir. Böylesi hem daha ekonomik, hem daha yaratıcı. Kendinizle gurur duyacaksınız.

Kahve içmek için arkadaşınızı aradınız, uygun olmadığını söyledi. Televizyon kumandası elinizde kanalları gezdiniz hiç biri içinizi açmadı. Canınız kitap okumak, film izlemek, şarkı söyleyip, dans etmek de istemiyor. Hava da şöyle bir çıkıp, yürüyüş yapmak için hiç uygun değil… Eeee. Böyle sıkıla sıkıla oturacak değilsiniz ya. Hemen şimdi kalkın ve dolapları açın. Evde kullanmadığınız ne varsa, hepsini ayırın. Ama atmayın. Çünkü onların her biri saksı olacak saksı…

İşe ayakkabılardan başlayabilirsiniz. Botlar ve özellikle de lastik çizmeler saksı olmak için ideal. Diyelim, sarı lastik bir çizmeniz var. Onu toprakla doldurup, üzerine de salkım salkım açan mor petunyalar diktininiz. Muhteşem değil mi? Eskiyen çanta ve valizlerinizi de aynı yöntemle saksıya dönüştürebilirsiniz.

Annenizin mutfağında, eski emaye çaydanlık ve tencereler mi var. Acil onu arayın. O emaye çaydanlıklar hele bir de mavi renkteyse, üzerinde bembeyaz çiçeklerle nasıl da uyumlu bir ikili olacaktır. İhmal etmeyin. Bu ikiliyi buluşturun. Bırakın mavi emaye saksı olup, ev sahipliği yapsın, üzerindeki beyaz çiçekler de rüzgarda mutlu mutlu salınsın.

Eğer elinizde bir kütük ya da ağaç gövdesi varsa, işte size muhteşem bir saksı daha. İşe ağaç kütüğünün ortasını oymakla başlayın. Ardından oyduğunuz bölgeyi, çuval kumaşıyla kaplayın. Sonra da toprakla doldurun ve üzerine isteğiniz çiçeği ekin, dikin. Çiçekler, ağaç kütüklerinden yapılmış saksıları çok seviyor. Ana kucağı belleyip, şımardıkça şımarıyor, açtıkça açıyor. koktukça kokuyor…

Gelelim, giymekten sıkıldığınız kot pantolonlarınıza. Dolapta bekleyen bu pantolonlar da artık birer saksı adayı. İsterseniz, paçalarına kadar toprakla doldurup, üzerine çiçeğinizi ekin, isterseniz sadece ağ kısmına saksıyı oturtun, diğer bölümlerini de kullanmadığınız eşyalarla doldurun. Kot pantolondan saksıları bir tel yardımıyla balkon demirlerine bağlayıp, ayakta durmalarını sağlayabileceğiniz gibi, bir sandalyeye de oturmalarını sağlayabilirsiniz.

Otomobil lastikleri  saksı olmak için idealdir. Lastiği olduğu haliyle kullanabileceğiniz gibi, ikiye bölüp, yarım ay şeklinde iki saksıya da dönüştürebilirsiniz. Eğer lastikleri farklı renklere boyarsınız, çok daha sevimli olacaktır. Üzerini boyadığınız konserve kutuları, pet şişeler, bidonlar, elinize geçen ne varsa artık onların hepsi, bahçenizin, balkonunuzun en değerli saksıları.

Demek ki ne yapıyoruz?

Atmıyoruz, saksı yapıyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top