facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Ahşap Boyama ve Dekupaj Uygulaması İle Dekoratif Ürün Yapımı
Ahşap Boyama ve Dekupaj Uygulaması İle Dekoratif Ürün Yapımı

Ahşap Boyama ve Dekupaj Uygulaması İle Dekoratif Ürün Yapımı

Merhaba arkadaşlar. Bugün sizlere oldukça popüler olan bir boyama tekniğinden bahsedeceğim.

Hemen hemen hepiniz, gezdiğiniz ev dekor mağazalarında dekoratif ve kullanışlı ahşap ürünlerle karşılaşmışsınızdır. Özellikle son zamanlarda birçok online alışveriş sitesinde “homemade” adı altında ahşap ürünler satılmakta. Ki eminim, çoğunuz iç geçirmiş ve çok sevimli/şık olduklarını düşünmüşsünüzdür. Fakat birçoğunuz internet dolandırıcılıklarını düşünerek siteden uzaklaşmışsınızdır. Birçoğunuzun da üşengeçliğine veriyorum tabi. Ha tabi bazılarınızın da vurdumbeğenmez bir tavrı varsa, artık tek bir bahaneniz bile kalmadı. Çünkü şu andan itibaren her şey sizin yaratıcılığınızın eseri..

Hâlâ anlamayanlar varsa, kısaca bugün ahşap boyama ve dekupaj tekniği ile dekoratif ürünler ortaya koyacağız. Hatta belki de, sizler de kendinize özel bir online shop sahibi olacaksınız ve yeni bir sektöre atılacaksınız. Kim bilir!

Öncelikle bu meşakatli iş için gerekli olan malzemelerimizden başlamak istiyorum.

  • Ahşap bir ürün (Benim tercihim tepsi)

Bu ürün tamamen sizin tercihiniz. Tepsi, peçetelik, ekmeklik, çerçeve, anahtarlık vb. birçok seçeneğiniz var. Fakat yeni başladığınızı düşünerek ben tepsi tercih etmenizi öneriyorum. Güzel bir deneme tahtasıdır ve sorun çıkarmaz. Birkaç tepsi boyamanızdan sonra kendinizi geliştirmeye başlarsınız ve diğer ürünleri de başarıyla boyarsınız.

  

  • Ahşap boyalarınız

Dilediğiniz rengi seçebilirsiniz. Açık renklerde minimum iki kat, koyu renklerde tek kat ile işlem yapacağınızı göz önünde bulundurun.

  • Boya fırçanız

Boyanızı aldığınız mağaza görevlisinden amacınızı söylerseniz uygun bir fırça alırsınız. Bu fırça orta boyludur.

  • Ponpon (Boya süngeriniz)

Daha kolay ve temiz boya yapmanız için küçük dokularda yedek oyuncunuz olacaktır. Fırçayı oyundan çıkarıp ponpon kullanmanız gereken detaylar olabilir.

,

  • Islak mendil

Mutlaka yanınızda bulundurun. Ahşap boyası tene işlediğinde zarar veren bir yapıdadır.

  • Dekupaj

Tepsinizin üzerine uygulayacağınız desendir. Hobi mağazasındaki görevlilere dekupaj alacağınızı söyleyin ve en beğendiğiniz deseni/desenleri alın.

  • Vernik

Parlak ve kaygan bir doku oluşturmak için mutlaka kullanın. Aynı zamanda tepsi veya diğer ürünlerinizi dekor amaçlı değil de kullanım için yaratıyor iseniz, ıslandığında zarar görmemesi için vernik farzdır. Sprey vernik de tercih edebilirsiniz. İşiniz kolaylaşır.

Malzemeler bu kadar. Ben sizlere, bu tekniği tepsi üzerinden anlatacağım. Eğer hazırsanız, buyurun başlayalım.

İlk olarak, tepsinizi yapacağınız zemine muşamba veya büyük çöp poşeti tarzı bir malzeme serin. Bu, uygulamanızı gerçekleştireceğiniz alanın temizliği ve hijyeni açısından önemlidir. Ve alanı öznelleştirir, kendinizi el işinize daha kolay verirsiniz.

Daha sonra, ahşap boyanızı küçük bir küçük bir kaba boşaltın. Fakat önce az boşaltın. Tüpün tamamı tepsiniz için fazla olabilir. Ve kabınızda kaldığında kurur, kullanılmaz. Ben cam bir kâse kullanıyorum. Her boyamada da işime yarıyor. Boyanıza kesinlikle su katmayın. Çünkü bu boyalar su bazlıdır. Vernikle karışmadığı sürece, silik özellik taşır ve su ile temas etmesi halinde ahşabı boyamaz.

Bunu da yaptıktan sonra, tepsinizi (siz kendi seçtiğiniz ürünü) zemindeki muşambanın üzerine oturtun. Fırçanızı çok hafifçe su ile nemlendirerek boyanızı karıştırın. Ve tepsinizi, bileğinizi sağa sola hareket ettirecek şekilde boyamaya başlayın. Tepsinizi mutlaka tek yönlü boyamalısınız. Örneğin yatay boyuyorsanız tamamını yatay, dikey boyuyorsanız tamamını dikey boyayın.

Eğer açık renk bir boya kullanıyorsanız ilk katı uyguladıktan sonra kuruması için iki saat bekleyin. Daha sonra ikinci katı uygulayın. Eğer üçüncü katı uygulamanız gerekirse iki saat kurumasını bekleyin.

Kuruma işlemi tamamen bittiğinde, üzerine dekupaj uygulamanızı yapacaksınız. Dekupaj dediğimiz kâğıtlar, yalancı dövmenin ahşap üzerinde sanatlaşmış halidir. Bu konuda alışveriş yaptığınız mağazadaki görevliler size yardımcı olacaktır. Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız, ürün arama kısmına dekupaj yazmanız yeterli olacaktır. Ben klasikleşmiş desenlerden ziyade online sitelerdeki dekupajları tercih ediyorum.

Uygulama için, dekupaj kâğıdınızın üzerindeki jelatini çıkarın ve kâğıdınızı tepsinize düzgün bir şekilde yapıştırın. Kendiliğinden yapışkan bir yapıdadır. Kâğıdınızı bir sünger yardımı ile ıslatın ve düzgün bir şekilde her noktasının tepsiye yapıştığından emin olun. Daha sonra dört-beş dakika bekleyin ve dekupajı yavaşça sağdan sola veya soldan sağa olacak şekilde kaldırın. Deseni dikey kullanıyorsanız aşağıdan yukarıya veya yukardan aşağıya kaldırmalısınız.

Son olarak, beş-on dakika dekupajın kurumasını bekleyin ve verniklemeye başlayın. Fırçanızı güzelce yıkarsanız, vernikleme işleminizi de onunla gerçekleştirebilirsiniz. Vernik, suya karşı koruma ve hazır bir görünüm verme gibi önemli görevler taşır. Mutlaka uygulayın. Vernik kuruduğunda tepsiniz hazır olacaktır.

Benim en beğendiğim uygulamalar bunlar, sizlerle paylaşmak istedim.

  

Eminim sizler de çok güzel ürünler ortaya koyacaksınız. Şimdiden hepinize kolay gelsin..

3 yorum

  1. Aselin Ürkek

    Son fotoğrafta tepsinin her yeri desenli o nasıl yapılıyor ? 🙂

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top