facebook
Anasayfa / Bahçe Dekorasyonu / 6 adımda açık hava odalarınızı yaza hazırlayın
6 adımda açık hava odalarınızı yaza hazırlayın

6 adımda açık hava odalarınızı yaza hazırlayın

Evinizin iç odalarını dekore etmek istediğinizde ilgilenmeniz gereken alanların başında kısıtlı alanı etkili bir şekilde kullanmak ve aydınlatmayı doğru yapmak gibi çalışmalar gelir. Fakat eviniz ufak da olsa bir terasa ya da bahçeye sahipse masa, sandalye ve hatta iki ağaç arasında bir hamak ile bulunduğunuz ortamı harika bir yaşam alanına çevirebilir, arkadaşlarınız ve aileniz ile harika havanın tadını doyasıya çıkartabilirsiniz. Tıpkı evinizin içinde olduğu gibi, dış ortam dekorasyonu da detaylı bir plan ve çalışma gerektirir, aksi taktirde istediğiniz fonksiyon ve güzellikte bir ortam elde edemeyebilir ve her şeyin olması gerekenden çok daha pahalı sonuçlanmasını sağlayabilirsiniz.

Dış ortam dekorasyonunda dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır, bunlar;

  • Ne kadar alanın kullanılabileceği
  • Gün içerisinde yeterli ışık alıp almadığı
  • Bahçe ya da teras ortamınızı paylaşan herhangi bir evcil hayvan olup olmadığı

gibi önemli ayrıntılardır.

Tabi ki asıl soru ise dış ortamınızı ne amaçla kullanacak olduğunuzdur. Cevabınız ister rahatlamak ve okumak, ister aile ve arkadaşlar ile zaman geçirmek, isterseniz de yaz sıcağında soğuk bir şeyler yudumlamak olsun, doğru çalışmalar ile dış ortamınızı evinizin en vazgeçilmez alanı haline getirebilirsiniz.

Temanızı seçin
Dış ortam dekorasyonu ilk olarak isteğinize uygun tema seçimi ile başlar.

Örneğin bahçenizde süs ya da yüzme havuzu varsa krem renkte mobilyalar seçebilir ve zemini kum ve plaj taşı ile kaplayarak tam bir sahil havası oluşturabilirsiniz.

Bir diğer ana dış ortam teması da ormandır.

En rahatlatıcı ve sakinleştirici temalardan birisi olan ormanda, bahçenize uzun gölgelere sahip, mümkünse tropik ağaçlar ve bitkiler ekmelisiniz.

Ayrıca ağaçlar kış ve sonbaharda rüzgara karşı evinizi korur ve ısınma probleminizi azaltır.

Tek kötü tarafı ise yazın sulama ve budamasını iyi gerçekleştirmeniz gerekir.

Odak noktası oluşturun
Dış ortamınız için bir odak noktası oluşturmak bir amaç hedeflemenize fayda sağlayacaktır. Örneğin bahçenizi aile ve arkadaşlarınız ile vakit geçirmek ve bir şeyler içmek için kullanacaksanız büyük bir ahşap masa tercih edebilir ve bahçe ya da terasın en ortasına koyabilirsiniz.

Gölgelenme alanları oluşturun
Eğer bahçe ve terasınız direkt olarak güneş alıyorsa koyu renk ve sağlam bir güneş şemsiyesi kullanmak kesinlikle şarttır. Çok çeşitli gölgelendirme seçeneğiniz olsa da bol çiçekli bahçelere en çok yakışan şemsiyelerden birisi koyu kırmızı olanlardır. Ayrıca güneş ışınlarını da çok iyi absorbe ederler.

Işıklar ile ortama ruh katın
Aydınlatma iç ortamda şart olduğu kadar, dış ortamlarda da neredeyse şarttır. Çünkü birçok kişi bahçe ve teraslarını gündüz olduğu kadar havanın karardığı akşam ve gece saatlerinde de kullanmaktalar.

Eğer dış ortamınızın gündüz güzelliğini ve aydınlığını gece de korumasını istiyorsanız aydınlatmaya belli bir bütçe ayırmanız gerekir.

En iyi bahçe aydınlatma tercihleri arasında renki filtre ışıkları ve yumuşak ışıklar gelir. Bu ürünler hem gece gözlerinizi yormadığı gibi, dekorasyona da çok büyük katkı sağlar.

Bir araya getirin
Şık dış ortam dekorasyonu en iyi iç ortam ile bir araya getirildiğinde tamamlanır.

Bu nedenle yeterli bütçeniz varsa evinizin bahçesine açılan cephesini sürgülü tam boy kapılar ile değiştirebilirsiniz. Böylelikle hem iç odanız daha geniş bir görünüme sahip olur, hem de daha sıcak bir ev ortamı oluşturabilirsiniz.

Dış duvarları dekore edin
Bahçe ya da teras dekorasyonu yapmanız, duvar sanatından faydalanamayacağınız anlamına gelmez.

Aslına bakarsanız bahçe duvarlarınızı ya da evinizin dış cephelerini çeşitli sanatsal materyaller ile süslemek dış ortam dekorasyonunun en iyi parçalarından birisi olabilir.

Tabi ki burada dikkat etmeniz gereken kısım, duvara astıklarınızın dış ortam koşullarına ayak uydurabilecek olmasıdır. Sonuçta çok kıymeyli bir tablo ya da öze bir fotoğrafı sıcak güneş altına ya da akşam rüzgarına bırakmak kesinlikle doğru olmaz.

Eğer dış ortama asabilecek sanatsal çalışmalar arıyorsanız kolayca kendiniz su geçirmez kumaştan hazırlanmış çalışmalar yapabilir ya da satın alabilirsiniz.

Arasından tercih edebileceğiniz birçok seçenek mevcuttur ve her ne kadar küçük de olsalar bahçenize farklılık katacaklarından en ufak şüpheniz olmasın. İyi dekorasyonlar…

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top