facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / 4 Adımda Yemek Masalarına Şıklık Katmak…
4 Adımda Yemek Masalarına Şıklık Katmak…

4 Adımda Yemek Masalarına Şıklık Katmak…

Evinize yeni taşınmış olabilirsiniz ve komşularınızı yemeğe davet edeceksinizdir, yıllardır aile dostunuz olan sevip saydığınız kişilerle yeniden bir akşam yemeğinde hoş sohbetler etmek isteyebilirsiniz, ya da iş arkadaşlarınızla eğlenceli vakitlerinizi akşam yemekleriyle pekiştirmek isteyebilirsiniz… Bu gibi durumlarda yemeğe davet ettiğimiz misafirlerimizi menümüzün zenginliğinden daha çok yemek masalarımızın dekoruyla büyülemeyi isteriz. Güzel hazırlanmış bir masa tüm tadları geride bırakabilir…

Bu yazımızda size misafirlerinizin karşısında mahçup duruma düşmemeniz için ihtiyacınız olan bazı fikirleri, yemek masalarını güzelleştirmeyi adım adım paylaşacağız.

1. Adım: Yemeklerimizi görsellik açısından tamamlayıcı nitelikte sayılabilecek masalarımızın dekorlarında ilk adım olarak masa örtülerimizi seçeriz.
Masa örtümüzü seçerken öncelikle ortamın uyumunu göz önünde bulundururuz. Masanız mutfaktaysa dolapların ve duvarın rengine göre, salondaysa oturma grubu ve diğer aksesuarlarınıza göre bir renk tonu seçebilirsiniz.
Rengi seçtikten sonra deseni içinse dikkat etmeniz gereken nokta yemek takımınız ve masanızın üzerine koyacağınız diğer şık aksesuarlara göre karar verilmelidir. Masa örtünüz ve yemek takımınızdan hangisi sade ise, diğerinin renkli, çiçekli ya da düz-ekose çizgilerle seçilmiş olması dekorarif bir görüntü oluştururken aynı zamanda hoş bir dekorasyon modası yaratmanızı sağlayacaktır.

Yemek Masası Örtüsü

2. Adım: Masa örtülerimizden sonra sırada peçeteliklerimiz var.
Yine masa örtünüze uyumlu olacak şekilde tek kullanımlık peçeteleri ya da katlayıp her seferinde farklı bir model verebileceğiniz kumaş peçetelerinizi zevklerinize göre renk renk, desen desen, çizgi çizgi seçebilirsiniz.

Davet Sofrası Hazırlama

3. Adım: Sıcak bir ortam için mumları tercih edin.
Hem masanıza dekor, hem de romantik ve samimi bir hava katmak için mumları kullanabilirsiniz. İstediğimiz sayıda, kokuda, kalınlıkla ve uzunlukta seçebileceğimiz mumlar kadar, bu mumları yerleştireceğiniz mumluklar da dekorunuzun havasını değiştirmek için tercihiniz olmalıdır.

Davet Sofrası Düzeni

4. Adım: Son olarak vazolarınızla dekor yaratabilmeniz için fikirler vereceğiz.
Vazolarınız ve çiçeklerinizin boyutu kişi sayınıza bağlı olarak önem kazanıyor. Davet ettiğiniz kişi sayısı çok fazla ise, çok büyük boyutlarda masanızın ortasına yerleştireceğiniz vazolarınız hoş görünüm sağlamayacaktır. Aynı zamanda kişilerin birbirleriyle olan göz temaslarını da engelleyecektir. Bu nedenle fazla büyük olmayan vazo ve çiçekleri tercih etmeniz en uygun dekoru sağlar.  Vazonuzda ve çiçeklerinizin seçimini yaparken yaprakların dökülmüyor olmasına, sim, taş ve boncuk gibi detayların olmamasına özen gösterin.  Çünkü yemeklerinize ya da kullanılan çatal-bıçak-tabak-peçete gibi diğer eşyaların üzerine dökülebilir ya da yapışıp kalabilir.  Bu da misafirlerinizin gözünde eksi not almanıza neden olur.

Yemek Masası Çiçeği

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top