facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Yeni Çağın Trendi; Minimalist Dekorasyon
Yeni Çağın Trendi; Minimalist Dekorasyon

Yeni Çağın Trendi; Minimalist Dekorasyon

Günümüz hız çağında modern hayat ve hızlı kentleşme, insanları kendi kabukları içinde yaşamaya hapsediyor. Artık bekar olarak yaşamını sürdüren bireyler kadar, tek ya da iki çocuklu çekirdek ailelerin sayısı da hızla yükseliyor.

Bu durum, evlerde oda sayısının azaldığı ve metrekare olarak küçük mekanların ağırlık kazandığı mimari tasarımları arttırıyor. Hal  böyle olunca, geniş odalar ve çok sayıda yaşama mekanları yerini dar mekanlara bırakmış durumda. Dar mekanlarda mekan boşluklarını mümkün olduğunca doğru şekilde kullanmaya yönelik istek, beraberinde minimalist dekorasyonu getiriyor.
Dolayısıyla minimalist dekorasyon, dar alanlarda modern tasarımlar yaratma ihtiyacından yola  çıkıyor.

Minimalist Dekorasyon

Küçük ve az sayılı odası olan evlerde ya da stüdyo dairelerde minimalist dekorasyonun incelikleri nelerdir?

Deri koltuklar ve deri mobilyalar
Minimalist dekorasyonda deri koltuklar, önemli bir araç olarak kullanılmaktadır. Zaten ağır ancak  ferah ve mümkün olduğunca sade mekanların akımı minimalist mimaride derinin kullanılmaması olanaksızdı! Siyah, narin formlu deri koltukların arasına atacağınız krem rengi puflar ve açık renk bir halı ile minimal stili rahatlıkla yakalayabilirsiniz. Mutfakta dar alanda açılıp katlanabilen mutfak masanızı deri kaplama taburelerle kullanarak hem şık bir mekan yaratıp hem de dar bir ortamda dahi konfora sahip olabilirsiniz.

Duvar rafları
Minimalist dekorasyon, kaba ve geniş hatlı mobilyalara yer vermemektedir. Dolayısıyla mobilya tasarımlarında eşyanın az yer kaplamasının yanı sıra çok fonksiyonlu özellikleri olmasını da ön planda tutar. Bu açıdan hem kitaplık, hem vitrin olarak kullanılabilen çok fonksiyonlu bir duvar rafının minimal felsefeye aykırı olmadığı hemen fark edilecektir. Salon dekorunda oldukça şık formlara sahip duvar rafları ile mekanınıza canlılık ve moderniz katabilirsiniz.

minimalist-dekor

Led aydınlatmalar, aplik ve plafonyerler
Minimalist dekorda tavandan sarkan gösterişli avizelerin ya da sarkıtların yeri yoktur. Minimal dekorasyon aydınlatma olarak led lambaları, olanca sadeliği ile modern mekanlara uyarlamaktadır. Modern tavan aydınlatmaları, spot sistemi, aplik ve plafonyerler; minimalist dekorun en önemli parçaları haline gelmiştir.

Açık renk duvarlar
Minimalist dekor, duvar renklerinde fazla özgür davranmanıza izin vermez. Çünkü dar alanlarda yaşanabilir, ferah mekanlar yaratmaya çalışan minimalist tutum, açık rengin ortamı daha geniş gösterdiğinden hareket eder. Minimalist dekorasyonda beyaz ve krem klasik duvar renkleri olarak özellikler tercih edilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top