facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Victoria Tarzı Ev Dekorasyonu
Victoria Tarzı Ev Dekorasyonu

Victoria Tarzı Ev Dekorasyonu

Britanya İmparatorluğu zamanlarında, Kraliçe I. Victoria döneminde başlayan ve sanayi devrine kadar süren akıma genel olarak Victoria tarzı denilmektedir. O dönemlerde üst sınıfa ait ailelerin yaşamlarını sürdürdükleri evler, Victoria tarzı ev dekorasyonu için en tipik örneklerdir.

Victoria Tarzı Oturma Odası

Victoria tarzı dekorasyonun en belirgin özelliği düzenlilik ve süslemedir. Bu dönemde odalar özel kullanım ve günlük kullanım için ayrılmıştır. Bu dönemde salon, misafirlerin ağırlandığı ve evin dekorasyonunu yansıtması nedeniyle en önemli bölümüdür. Salondan sonra gelen oda ise yemek odasıdır.

Victoria tarzı dekorasyonda boşluklar pek fazla sevilmez. Bu nedenle  evin her köşesi, özenle seçilmiş, süslemelerle dolu nesnelerle dolu olmalıdır.

Evinizi Viktoria tarzında dekore ederken dikkat etmeniz gereken ilk nokta mobilyalardır. Victoria tarzı mobilyalar özenle seçilmiş ahşap malzemelerden yapıldıkları için son derece sağlam ve kalıcı olurlar. Mobilyaların en dikkat çeken özelliği titizlikle yapılmış işlemeleridir. O dönemin soyluluk anlayışına göre işlemelerin fazla oluşu zenginlik simgesi olarak kabul edilirdi.

ev_dekorasyon_fikirleri

Victoria tarzı ev dekorasyonunda ikinci nokta  duvarlardır. Viktoria tarzı ev dekorasyonunda duvarlar, karmaşık desenli duvar kağıtları, ipek püsküller ve özenle dokunmuş halılar ile kaplanmıştır. Favori desenler ise daha çok geometrik, çizgili ve karmaşık kombinasyonlardan oluşmaktadır.

Viktoria tarzı ev dekorasyonunda renk seçimi genellikle koyu tonlar üzerinde olmalıdır. Mor, kahverengi ve çikolata tonları, kırmızı ve altın renkleri en sık kullanılan renkler arasındadır.

Victoria Dekorasyon

Viktoria tarzı ev dekorasyonun tüm bu özelliklerini yansıtan, günümüzde bu tarzda dekore edilmiş evler, haliyle geçmişten birçok esinti taşırlar ve tarihi bir havaları vardır. Ancak unutulmamalıdır ki, Victoria tarzı ev dekorasyonu geçmişte olduğu gibi günümüzde de oldukça maliyetli ve bir o kadar da zahmetli bir dekorasyon tarzıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top