facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Salonda Yetiştirmeye Uygun Bitki Çeşitleri
Salonda Yetiştirmeye Uygun Bitki Çeşitleri

Salonda Yetiştirmeye Uygun Bitki Çeşitleri

Ev dekorasyonuna canlılık katmak için özellikle salon bitkileri tercih edilmektedir. Salon bitkileri özel bakım ister ve her bitki salonda yetiştirilmeye uygun değildir. Salonda yetiştirilmek için en uygun bitkileri şu şekilde sıralayabilir;

Paşa Kılıcı

Çöl bitkilerinden birisidir ve oldukça sert yapılıdır. Parlak ışığa ihtiyaç duyar ancak, direkt olarak güneş ışığı almaması gerekir. Salonda yetiştirilen paşa kılıcı 50 cm boylarına kadar uzayabilir. Toprağı kurudukça sulanması uygundur.

pasa-kilici-bitkisi-salon-bitkileri

Afrika Menekşesi

En çok çiçek açan bitkilerdendir. Cam kenarlarına yetiştirilmeye uygundur. Toprağının üstü kurudukça sulanması gerekir. Işığa fazlasıyla ihtiyaç duyar. Kadife renkli bir yapısı olan Afrika menekşesi, nemli ortamlarda daha canlı ve güçlü olur.

afrika-meneksesi-salon-bitkileri

Antoryum

Salonda yetiştirilmeye en uygun bitkidir. Bakımı çok zor değildir. Nemli ortamlarda yetişmeyi sever ve kuru havalarda sprey ile nemlendirilmesi gerekir. Güneş ışığını direkt olarak almaması gerekiyor.

antoryum-cicegi-salon-bitkileri

Benjamin Bitkisi

Bol yapraklı ve görkemli bir bitki türüdür. Düzenli olarak sulanma ihtiyacı vardır. Yapraklarının da su ile nemlendirilmesi canlılığını arttırır. Işık alması önemlidir ve oda sıcaklığında tutulması gerekir.

benjamin-bitkisi-salon-bitkileri

 

Salon Eğreltisi

Diğer bir adı ise aşk merdivenidir. Oda sıcaklığında yetişmeye uygundur. Doğrudan ışık almaması gerekiyor. Kuruyan yapraklarının toplanması gerekir. Yılda bir kez gübrelenmesi şart olan bir bitkidir ve yaz sıcağında günde 2-3 kez sulanması gerekir.

ask-merdiveni-salon-bitkileri

Sukulent

Küçük yapılı ama çok şık bir görünümü olan bitki türüdür. Direkt olarak ışık almaması gerekir ama parlak ışıklı ortamda yetişir. Toprağı kurudukça su ihtiyacı duyar. Fazla sulama yaparsanız bitki ölebilir. Çelikleme yöntemi ile çoğaltılabilir ve az neme sahip topraklarda yetişmesi uygundur.

sukulent-bitkisi-salon-cicekleri

Zambia Bitkisi

Işık alan bir yerde durması gerekmektedir. Bu şekilde çok hızlı büyüme gösterir. Yaz sıcağında hafta 2 kez, kışın ise haftada 1 kez sulanması yeterlidir. Yazın çok sıcak günlerde biraz daha fazla sulanabilir. Rüzgar almayan bir yerde durmalıdır.

zambia-bitkisi-salon-bitkileri

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top