facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Salon Ya da Oturma Odasında Mor Renk Nasıl Kullanılır?
Salon Ya da Oturma Odasında Mor Renk Nasıl Kullanılır?

Salon Ya da Oturma Odasında Mor Renk Nasıl Kullanılır?

Mor, rahatlama etkisi yaratan bir renktir. Mekanlarda en çok salon ya da oturma odasında kullanılmaya uygundur. Salon ya da oturma odanızda hoş bir etkiyi mor renk ile sağlamak istiyorsanız önerilerimizi dikkate alın.

Mor Renk Dar Mekanda Ölçülü Kullanılmalıdır
Mor, dar mekanda çok yoğun kullanılırsa mekanı aşırı derecede hareketlendirir. Mor rengin dar oturma odası ya da salonlarda bütün bir oturma grubunda kullanılması yanlıştır. Dar ortamlarda içinde morun da bulunduğu ancak baskın olarak açık renklerin kullanıldığı bir oturma grubu seçebilirsiniz. Dar mekanlarda mor rengin etkisini, beyaz, lila, sarı, krem ve gri ile yatıştırmalısınız. Açık renk oturma grubunuza mor  puf ekleyebilir, oturma grubu orta sehpanızda mor mum ya da çiçek dekoru yaratabilir, açık renk ve tekli ya da çiftli koltukta morun kullanıldığı bir oturma grubunu gri tonların vurgulandığı bir TV ünitesi ile tamamlayabilirsiniz.

Mor Dekorasyon

Duvarda Mor Renk Kullanabilirsiniz
Duvarda mor renk kullanılırken dikkat edilmesi gereken tüm duvarlada hakim renk, mor olmamalıdır. Sadece tek bir duvarı mor renge boyayabilir, okuma ya da kahve köşenizde mor duvar kullanabilirsiniz. Böylelikle hem huzurlu bir mekan yaratmış hem de okuma ya da kahve köşenizi mekan bütününden ayırmış  olursunuz.

Bir duvarı mora boyayıp, oturma grubunu ise gri, krem ya da beyaz seçebilirsiniz. Hatta son zamanlarda moda olan sade ve çiçek desenli karma bir oturma grubu konseptini çiçek desenleri mor olan bir modelden seçerek, saonunuza şıklı katabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken duvarda mor tercih ettiğinizde konsepti açık renk mobilyalarla tamamlamaktır.

Mor Duvar Dekorasyonu

Mor Renk Aksesuarlar için İyi Bir Alternatif
‘Duvar ya da oturma grubumda bir değişiklik yapmayacağım ama mor rengi dekorumda kullanmayı da aklıma koydum’ diyorsanız aksesuar seçiminizi mor renkten yana kullanabilirsiniz. Aksesuar olarak lambader, abajur tercih edebileceğiniz gibi mum, ya da çiçek de düşünebilirsiniz. Dekorda mor dekoratif öğeler arasına aynı oranda gri ile çok daha az oranda sarı yerleştirebilirsiniz. Mor renk arasına çok az sarı katmalı, gri renkte ise daha cömert olabilirsiniz.

Mor Rengin Kullanıldığı Dekorasyon Fikirleri
Eğer oturma grubunuzu yenileceyekseniz; Gri oturma grubunun arasına mor puf; açık renk sade bir oturma grubunun arasına, mor çiçekli bir puf dekoru düşünebilirsiniz. Daha modern bir görünüm için orta sehpanızı özel üretim yaptırarak, açık renk mobilyalarınızla bacakları mor renge boyalı bir orta sehpa düşünebilirsiniz.

Mor Köşe Takımı

Koltuk takımızınızı beyaz, krem ya da gri, lila olarak tercih edip, koltuklarınızla mor yastık kullanabilirsiniz. Burada yastıkları, kare, döktörgen ve yuvarlak formlarda seçerek mekanınızda yumuşak ve sert hatlar arasında mükemmel bir uyum  yaratabilirsiniz.

Mobilya takımınızla mor rengin hakim olduğu bir TV ünitesini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Krem ya da beyaz oturma grubunuzu mor rengin kullanıldığı bir TV ünitesi ve orta sehpa ile tamamlayabilir;; orta sehpanıza gri ve mor bir aksesuar  konsepti yerleştirebilirsiniz. Krem oturma grubu, özenle seçilmiş bir orta sehpa, orta sehpada mor çiçeklerin yanında gri mum, gri boncuklar ya da dekoratif zincirle oluşturulmuş şık bir aksesuar dekoru ile mor rengin hakim olduğu TV ünitesi, severek kullanacağınız bir yaşama alanı yaratacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top