facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Banyo Dekorasyonu / Sakin Bir Dekorasyonun Renk Kodları: Dingin Mavi-Dingin Yeşil
Sakin Bir Dekorasyonun Renk Kodları: Dingin Mavi-Dingin Yeşil

Sakin Bir Dekorasyonun Renk Kodları: Dingin Mavi-Dingin Yeşil

Ev dekorasyonunda en yeni trend, huzur-sakinlik ve dinginlik temasında alanlar üretmektir. Ünlü dekorasyon dergilerinin ya da markalarının örnek dekorasyon tarzlarına göz attığımızda, 2016 yılının gelmesi ile birlikte sade ve natürel renklere dönüşten bahsetmek mümkündür. Natürel renklerin giderek modernleşen ve karmaşıklaşan hayatların uzağında bir ev dekorasyonu için ideal olacağını düşünen dekorasyon severler, pastel tonların sakinleştirici ve dinlendirici etkisinden de sonuna kadar faydalanmakta.

Renklerin insan psikoloji üzerinde ne kadar önemli olduğunu yapılan bir deney ile açıklayalım:

ABD’de yapılan psiko-sosyal bir deneyde kırmızı, sarı, mavi ya da yeşil koğuşlar oluşturulmuş ve mahkûmlar; işledikleri suçlara ve önceki davranışlarının ne olduğuna bakılmaksızın farklı renklerdeki koğuşlara ayrılmışlar. Zamanla mahkûmların davranışları gözlendiğinde; mavi ve yeşil koğuşlarda olan mahkûmların, sarı ve kırmızı koğuşlarda bulunanlara göre şiddete daha az meyilli oldukları ortaya çıkmıştır. Bu durum mavi ve yeşil renklerinin içinde barındırdığı sakinlik temasını da ortaya çıkarmıştır.

Ev dekorasyonunda boya rengi konusunda yaz mevsiminin gelmesini fırsat bilerek değişiklik yapmak istiyorsanız; doğadan gelen ve sakinliğin ana renkleri olarak gösterilen mavi ve yeşilin en dingin tonlarına yer verebilirsiniz. Hatta ev ortamında biraz huzura ihtiyacınız varsa, gerginliğin sıkça yaşandığı alanlarda ya da bebeğinizin odasında yumuşak bir mavi tonu kullanmayı deneyebilirsiniz. Bu renk tonunun yaratacağı sakinleştirici atmosfere siz de şaşıracaksınız.

Sakinleştirici Etkisi: Dingin Mavi-Dingin Yeşil
Mavi ve yeşilin belki de en sakin ve en huzur veren renk tonları dingin mavi ve dingin yeşil olarak tabir edilen renk tonlarıdır. Dingin mavi, dekorasyon ve moda dünyasına damga vuran renk tonları araştırmaları ile ün yapmış Pantone Renk Enstitüsü’nün  ‘yılın rengi’ olarak seçtiği renklerden birisi olarak bu sezon ne kadar moda olacağını belli etmişti.

Dingin yeşil ise ünlü boya firmalarının yeni sezon iç cephe boya renkleri arasında öne çıkardığı renklerden birisidir.

 Sakin, huzurlu ve dingin bir ev dekorasyonu isteyenler dingin yeşil rengini krem tonları ve ahşap dokusu ile kullanabileceği gibi; dingin mavi renk tonunu da bu tarz ile birlikte kullanabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top