facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Retro Dekorasyon Stili Nedir?
Retro Dekorasyon Stili Nedir?

Retro Dekorasyon Stili Nedir?

Dekorasyonda eskiye dönüşün devam ettiği şu günlerde karşımıza yeni bir stil daha çıkıyor. Retro dekorasyon stili olarak adlandırılan bu tarzda 1960-1980 yıllarına özel dekorasyon tasarımlarının günümüze uyarlanmış modern stillerini kapsıyor. Retro dekorasyon stilinde daha çok tek bir rengin göze çarpan etkisi ile şık tasarımlar ön plana çıkarılıyor. Siz de yaşam alanlarınızda yaratıcı dekorasyonlar oluşturmak ve evinizde seçmiş olduğunuz bir mekanı retro tarza uygun dekore etmek için sizlere sunacağımız önerilerden faydalanabilirsiniz.

Retro dekorasyon stilinde daha çok siyah ve beyaz renklerinin kullanıldığı görülse de, bu renklerde oluşturulan dekorasyon ahşap mobilyalarla taçlandırılıyor. İsteğe göre hardal sarısı, kiraz kırmızısı, yeşil, mor ve turuncu gibi canlı renklerle de oluşturulabilen retro dekorasyon farklı aksesuar ve geometrik desenlere sahip mobilyalarla da tasarlanabiliyor. Retro tarzı dekorasyon oluşturmak için çeşitli renk ve desenlere sahip duvar kağıtları ile odanın bir duvarında farklılık yaratmak da mümkün. Retro tarzı dekorasyon stili ünlü mimarlara genel olarak banyo, mutfak ve çocuk odası için rahatça oluşturulabilecek bir kombinasyon olsa da evin diğer bölümlerinde de bu dekorasyon stilini yaratmak mümkün.

Eğer evinizin oturma odasında ya da yatak odasında retro dekorasyon stili oluşturmak istiyorsanız mekanın tümünde bu stili kullanmanız uygun olmayabilir. Ancak ahşap bir mobilyayı geometrik desenlere sahip bir kumaşla süsleyerek ya da yatak odasındaki örtülerinizin seçimini bu tarza uygun yaparak ufak dokunuşlarla mekanı retro tarza uygun dekore edebilirsiniz. Odada tek bir alanda retro tarza dikkat çekmek istiyorsanız duvar kağıdı seçiminizle dikkat çekmeyi başarabilirsiniz.

Retro dekorasyon  için yapacağınız aksesuar seçimlerinde 60’lar ve 90’lar dönemine özgü telefonlar, abajurlar ya da saat modellerinden şık tercihler yapabilirsiniz. Aslında bu stile uyum sağlamak sandığınızdan daha kolay. Eski büyüklerinizden kalma ata yadigarı aksesuar parçalarınızı şık dekorasyonunuza ilave ederek retro tarza kolayca adım atabilirsiniz. Evinizi hem modern hem de eskinin izlerini taşıyan retro tarz karışımı bir dekorasyonla şahane görünümlere kavuşturabilirsiniz. Sonbahar dekorasyonuna hala başlamadıysanız ve dekorasyon fikirlerine ihtiyaç duyuyorsanız sizlere retro dekorasyon modelini öneririz.

Bir yorum

  1. Bu tarza çok uzak biri olarak bile sevdim bu retro tarzı dekorasyon işini. Birkaç tane daha resim ile aciklarsaniz sevinirim. Kuzenim de böyle acayip işler peşinde dekorasyon yapıyor evin her odası bir tarz. Ben de salonumu güzel tarz haline getirmek istiyorum.Birkaç resim le örnek almak istiyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top