facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Renklerin Dili
Renklerin Dili

Renklerin Dili

Ev dekorasyonunda kullandığınız renklerin ne anlam ifade ettiğini merak ediyor musunuz? Yeni bir eve taşınacaklara ya da evinin renklerinden sıkılıp da değişiklik arayanlara ilaç gibi gelecek bir yazı… İşte iç mekânda seçilen renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri!

99-290302634806397502904705 ev-dekorasyonunda-sari-rengi-nasil-kullanilir-665x410

Sezonun En Popüler Renklerinden: Güneşin Rengi Sarı
Sarı renk, insanın içini kıpırdatan ve insana neşe ve enerji katan bir renk tonudur. Sarı, güneşin rengidir. Birçok renk tonu olan sarı renk dikkat çekici ve insanın içini ısıtan bir özelliğe sahiptir.

İç mekânlarda sarı rengi kullanmak isteyenlere ünlü iç mimarların tavsiyesi, sarı rengi az miktarda ve açık tonlarda kullanmaktan yanadır. Sarı rengin açık rengi insan psikolojisi üzerinde yumuşak ve olumlu bir etki sağlar. Sarı rengi çok kullanmak ise kıskançlık, ihanet gibi negatif duyguları ortaya çıkarır.

yesil-ev-dekorasyonu-3 yesil-ev-dekorasyonu-8

Doğanın Sakinliği: Yeşil Renk
Yeşil renk denildiğinde ilk aklımıza gelen doğa ve huzurdur. Yeşil rengin bu sebepler ile insan psikolojisi üzerinde rahatlatıcı ve güven verici bir etkisi bulunmaktadır.

Ev dekorasyonunda yeşil tonları kullanmak, evinizde huzur ve sakinliği desteklerken; aynı zamanda misafirlerinizin kendilerini güvende hissetmelerini de sağlayacaktır. Özellikle yeşilin daha soft ve pastel tonları, huzur ve sakinliğin derecesini yükselten renk tercihleri olacaktır. Bıraktığı olumlu enerji ve psikoloji üzerindeki yatıştırıcı etkisi yüzünden yeşil renk, evlerde mutlaka kullanılması gereken renklerin başında gelmektedir.

6a00d83451e9a369e2010535f5172d970b dekorasyon_kirmizi_glr

Kırmızı: Tehlike Mi?
Kırmızı renk, renk paletinde en çok dikkat çeken renklerin başında gelmektedir. Aşk ve tutkunun rengi olarak lanse edilen kırmızı, iç mekânlarda kullanıldığında insan psikoloji üzerinde nasıl bir etki yapmaktadır?

İç mekânda kullanılan kırmızı renk, öfkeyi ve tehlikeyi dürtüleyen bir renktir. Bu sebeple kırmızı renk iç mekânda kullanırken ölçülü olmakta fayda vardır. Kırmızının iştah açıcı etkisini mutfakta değerlendirmek ise faydalı bir kullanım olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top