facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Patchwork Halıların Dekorasyondaki Yeri
Patchwork Halıların Dekorasyondaki Yeri

Patchwork Halıların Dekorasyondaki Yeri

Yıllar önce yırtılan kumaşların sağlam yerleri kesilip, birbirine dikilerek yeni kumaşlar elde etmek için kullanılan patchwork, günümüzde giysilerde, yatak örtülerinde, yastıklarda kısaca her eşyada kullanılmaktadır. Eskiyi anımsattığı için genellikle vintage tarzı olarak tabir edilen patchwork, son yıllarda halılarda da kullanılan bir desen olarak karşımıza çıkıyor. Birçok firmanın ürettiği bu gösterişli halılar doğru kombinlenirse evinizin havasını değiştirecektir. Klasik ve modern tasarımda kullanılan, etnik desenleri anımsatan bu halılar 2015 ev dekorasyonunda tasarımcıların en çok tercih ettiği desenler arasındadır.

Patchwork Halılar Nasıl Kombinlenir?
Genellikle, göz alıcı canlı renklerdeki petchwork halılar, sade renkteki mobilyalar ile kombinlenir. Açık renklerdeki patchwork halılar ise; renkli ve desenli mobilyalar ile uyum sağlayacaktır. Kırmızı, mavi, mor, sarı gibi dikkat çekici halılar, mobilyalardaki yastık, abajur, tablo gibi aksesuarlar ile uyumlu olacak şekilde dizayn edilir.

Patchwork Halı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Evinizde uygulamak istediğiniz tarz ve evin hangi bölümü için halı aradığınız önemlidir. Vintage yani eskiyi andıran mobilyalarınız varsa, genellikle uçuk renklerdeki petchwork halılar uyum sağlayacaktır. Eski mobilyalara uyum sağlaması için halının ipliği ve dokuması da önemlidir. Vintage tarzı mobilya kullananlar, genellikle el dokuması halılar tercih ederler. Modern mobilyalara halı seçerken kişiliğiniz daha çok ön plana çıkar. Ben neşeli bir ev istiyorum derseniz, canlı kırmızı veya türkuaz mavi bir petchwork halı tercih edebilirsiniz.  Tabii ki duvarların rengi ve aksesuarları da hesaba katmalısınız. Evin giriş bölümü için koyu renklerde halı almak, çabuk kirlenmesini önleyecektir. Yatak odaları için mobilyanın ve örtülerin rengi hesaba katılmalıdır.

Patchwork Halı Nasıl Temizlenir?
Parlak renklerdeki patchwork halılar, sıvı sabunlar ve halı temizlemek için üretilen deterjanlar ile silinerek temizlenmelidir. Rengini solduracak ürünler kullanmamaya dikkat edilmelidir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top