facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Oturma Odası İçin Dekorasyon Fikirleri
Oturma Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası İçin Dekorasyon Fikirleri

Öncelikle hemen herkes, bu cümle bittiğinde evlerinin kalbinin oturma odasında attığının farkına varacaktır. Yanılmıyorsunuz. Bir evi ev yapan en önemli etken oturma odasıdır. Örneğin bir eve girdiğinizde lavabo ve banyodan sonra ihtiyacınız olan mekân sıralamasında zirveyi taşır. Bunun asıl nedeni, ortak eylem alanı olmasıdır. “Ortak eylem alanı da ne?” diyenleriniz için kısaca açıklamam gerekirse:

Evlerde, iş yerlerinde, sosyal mekânlarda belirli alanlar toplumsal; belirli alanlar ise öznel(kapalı) alanlardır. Örneğin evinize gelen bir misafir, oturma odası ve salondan başka bir yerde (belirli durumlarda mutfak da dahil) oturamaz. Yatak odanızda misafirlerinizi ağırlayıp çay/kahve ikram ettiğiniz bir gün oldu mu? İçten içe güldüğünüzü düşünüyorum. İşte aynı bu şekilde; sizler de kendi evlerinizin bazı bölümlerinde, başka bir eylem alanına ait hareketleri rahatça gerçekleştiremezsiniz.

PERFECT STAYS / Homify

PERFECT STAYS / Homify

Bu alanları sınıflandıracak eylemleri ise şöyle sıralayabiliriz: Yeme/içme, yatma/uyuma ve diğer ihtiyaçlar.

Oturma odaları ise, işte tüm bu eylemlerin ortak bir alanı sayılır. Siz nasıl ki bir misafirinizi yatak odasında ağırlayamıyorsanız, kendiniz de yatak odanızda yemek yiyemezsiniz. Fakat bu basit örnekleme dışına çıkacak olursak; oturma odalarınızda hem televizyon izleyebilir, hem yemek yiyebilir, hem yatıp uyuyabilir, hem de dilediğiniz hobiyi gerçekleştirebilirsiniz. Bu nedenle bu odaya ortak yaşam alanı denir. Ve “yaşam odası” olarak adlandırılır. “Living room” adı altında ingilizceden dilimize ulaşan yaşam odalarının, dönemimiz gereği birçok tarzı ve sınıfı var.

Sitemiz, bu sınıfların farkını sizlere en iyi şekilde göstermek ve güncel stillerle sizleri buluşturmak için en ideal adres. Dilerseniz, birlikte Homify sitesindeki oturma odası dekorasyonu örneklerinden, günümüz modern ve klasik grupları dışındaki modellerin içeriklerine ve esinti farklarına göz gezdirelim..

1-“COUNTRY” OTURMA ODALARI
Bu sınıf, daha çok ulusal/yöresel veya geçmişe dönük tarzları anımsatan parçalardan oluşur. Genellikle diğer gruplara göre daha sıcak bir ortam yaratırlar ve bireyler geçmişi yaşama eğiliminde olurlar. Oda içerisinde yoğun bir görüntü olmasına rağmen, fazlasıyla sade bir stildir. Modern mobilyaların basit formlarından ziyade, çok daha ilgi çekici ve şık tasarımlardan oluşurlar. Bu da odaya fark katar. Genellikle “old style” olarak ünlenen eski tip evleri anımsatırlar. Bu nedenle belirli sayıda bir tercih kitlesi vardır. En önemli özelliği ise, bu grubun modern dekorasyonla uyumu pahabiçilemez derecede güzeldir.

PRESTİGİOUS TEXTİLES / Homify

PRESTİGİOUS TEXTİLES / Homify

En ünlü country tarzı oturma odaları ise Amerika, İngiltere ve Fransa’ya aittir. Dışardan görülen şekil itibari ile birbirlerine hiçbir şekilde benzemeyen odalar olsa da, amaçları aynıdır ve aynı sınıfta yer alırlar.Amerikan kültürü, daha çok sert hatlara yer verir ve bu da odalarında eşsiz bir ağırlık yaratır. İngiliz dekorunda genellikle her ürün ahşaptır ve bunu pek tercih etmemenizi öneririm. Bizim ülkemize yer eden ve en sevimli kullanım ise Fransızlara aittir. Kesinlikle görülmeye değer bir country kültürüdür ve sizlere bu yaşanmışlık duygusunu açıkça yaşatacağından emin olabilirsiniz.

2-“CHESTERFIELD” OTURMA ODALARI
Bu odanın bulunduğu sınıfı oluşturan mobilyalar, seneler geçse de hiç eskimeden modasını korur. Bu grubu oluşturan koltuk takımlarının modeline “chester” denmesinin sebebi de budur. Türkçe’ye henüz giremediğinden dilimizce bir karşılığı yoktur. Fakat ingilizcedeki anlamı ‘şekil alan sert hazne’dir.

EGUE Y SETA / Homify

EGUE Y SETA / Homify

Bu grubun oturma takımlarının en önemli ve belirgin özelliği kapitonelere sahip olmalarıdır. Genellikle gösterişli kumaşlardan oluşur ve anatomik olarak sert dokular kullanılır. Konfor tamamen ön plandadır, tasarımları buna göre yapılır. En çok tercih edilen chester koltuk renkleri bordo, yeşil ve kahverengi olduğundan; odaların dizaynı da buna bağlı olarak daha ağırdır.

Bu oturma odası tarzı, salon tipindeki tasarımlara da ön ayak olmuştur diyebiliriz.

3-“AVANGARD” OTURMA ODALARI
Eğer taş destekli gösterişlerden, lâke olarak adlandırdığımız parlak mobilyalardan ve “dore”likten yanaysanız; bu oda sınıfı tam da ruhunuzu yansıtıyor demektir. Çünkü bu odayı oluşturan parçalar, oturma odalarınıza adeta saray havası katacaktır. Nasıl mı?

SPENGLER DECOR / Homify

SPENGLER DECOR / Homify

Avangard tarzı oturma odaları, gösterişli mobilya ve oturma gruplarından oluşur. Bu gösterişe dahil olan detaylar ise dokudaki parlaklık, kullanılan taşlar, el işçilikleri ve ağır renklerdir.

Bu mobilyalar, günümüz klasik mobilyalarının modernize edilerek gösterişe bürünen halleridir. Ve bu odanın sizde yarattığı pahalı hava, psikolojik açıdan sizlere özgüven katkısında bulunacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top