facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Osmanlı Kültürünü Evinizde Yaşatın!
Osmanlı Kültürünü Evinizde Yaşatın!

Osmanlı Kültürünü Evinizde Yaşatın!

Ev dekorasyonunda geleneksel tarza uygun bir tarz yaratmak isteyenler, otantik ve oryantalist esintilerden yararlanarak evlerinde geleneksel bir hava yaratabilirler. Bu kapsamda Osmanlı tarzı ev dekorasyonu da son dönemde artan bir trend haline gelmiştir. Osmanlı tarzı bir dekorasyonu evinde kullanmak isteyenler hem geleneksel motifleri hem de modern objeleri bir arada kullanarak günümüze uygun şık bir dekorasyon tarzı yaratabilirler.

GEÇMİŞLE BAĞLANTISINI KOPARAMAYANLAR İÇİN…
Osmanlı tarzı geleneksel bir dekorasyon; geleneksel dokuyu sevenler ve tarihle bağlantılarını koparamayanlar için ideal bir seçimdir. Osmanlı tarzı bir dekorasyonu evinde yaratmak isteyenler tarihle olan bu bağlarını göstermek için tarihi objelere, el sanatlarına, geleneksel tablolara yer verebilirler.

İhtişamlı ve gösterişli Osmanlı saraylarından ilham alabileceğiniz bu dekorasyon tarzında oymalı mobilyalar, eskitilmiş eşyalar, sedefler ve çiniler, sedir kullanımı, mermer ve pirinç baş referanslardır. Bu referanslardan birine bile yer vermek evinizde Osmanlı esintisi estirmeye yetecektir.

YENİ TREND: SEDİR KULLANIMI
Geleneksel tarzda ev dekorasyonu
nun yeni fenomeni kanepe yerine sedir kullanmaktır. Sedir bize direkt olarak Doğu kültürünü ve geleneksel bir dokuyu hatırlattığı için; Osmanlı tarzı bir ev dekorasyonu oluşturmak isteyenlerin de kurtarıcı seçimi olacaktır. Seçmiş olduğunuz sediri nakışlı ya da motifli kırlentler ile destekleyerek, oryantalist havayı daha da zenginleştirebilirsiniz. Sedir ile birlikte yapacağınız Osmanlı tarzında bir oturma alanını; gümüş tepsiler ve gümüş tepsiler üzerinde sergileyeceğiniz gümüş takımlar ile daha da geleneksel hale getirebilirsiniz.

ODA BÖLÜCÜ PANELLERİ İŞLEMELİ BİR DEMİRDEN SEÇİN
Oda bölücü paneller oturma odalarında belirli alanları ayırmak için sıklıkla başvurulan detaylardan biridir. Özellikle son dönemde çok işlevli paneller oldukça trend bir hale gelmiştir. Osmanlı tarzı dekorasyon için tercih edeceğiniz bu panelleri demirden seçmeniz ve işlemeli bir modele yer vermeniz yeterli olacaktır. Saraylarda sıklıkla gördüğümüz bu demirden paneller, evinizde gizemli ve mistik bir hava da yaratacaktır.

İpucu: Osmanlı tarzı bir ev dekorasyonunda halı seçimi bile tek başına geleneksel bir hava yaratmaya yetecek sihirli bir nesnedir. Modern ve düz bir halı yerine; dokuma tarzında ya da motifli halı seçerek Osmanlı havasını evinizde estirebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top