facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Mutfak Temizliği İçin Pratik Öneriler
Mutfak Temizliği İçin Pratik Öneriler

Mutfak Temizliği İçin Pratik Öneriler

En sıcak, en mis kokan, en çok çalışılan, en çok zaman geçirilen, en çok kirlenen, en çabuk dağılan, en sık süpürülen alan olan mutfaklar. Her gün mutlaka süpürüyor, iki haftada bir titizlikle temizliyorsanız, ya da aylık bir zaman diliminde tüm detayları değerlendiriyorsanız mutfak temizliğinin zorluğunu da biliyorsunuz.

Yapılan yemekler ile sık sık havası değişen odanıza gereken özeni veriyor musunuz? Ne kadar sürede havalandırıyor, ne kadar zaman aralıklarla derin bir temizliğe girişiyorsunuz? Ocaklarınız, fırınlar, buzdolabı ve lavabo bakımlarınızı ne kadar zaman aralığında gerçekleştiriyorsunuz? Durum böyle karışık olunca, ‘’hiçbir işim bitmiyor ki’’ diyen hanımların sesini duyar gibi olduk. O zaman hızlı çözümlerle pratik öneriler getirmenin zamanıdır.

Dolaplarınızın içlerini temizlerken bütün ürünlerin tezgâhtan uzak olmasına özen gösterin. Kullandığınız temizlik ürünleri havada asılı kalacağından, önlemini almanız gerekmektedir.

Mutfak Dekorasyonu

Mutfak dolaplarınızın temizlik malzemesi seçimlerde büyük önem taşımaktadır. Ahşap ve laminant malzemelerde kullandığınız ürünün size uygun olduğunu iyi araştırmanız gerekiyor. Çünkü uygun olmayan malzemeleri kullandığınızda, soyulmalar, izler ve lekeler kalacaktır.

Tezgâhınızın yapısını iyi bilin. Yapışan, yakan, sıcaklığı yüksek olan malzemeleri tezgâha direkt koymamalısınız. Tezgâhınız bu duruma uygun değilse temizlik ürünleri ile geçirilmeyecek kadar ağır sonuçlar doğurur. Laminant mutfaklarda, su birikintisi kalmamasına özen gösterin. Bu durum tezgâhın kabarmasına sebep verecektir.

Modern Mutfak Dekoru

Mikrodalga fırınlarınızın içinde uzun zamandan kalma yiyecek kırıntılarınız varsa ve silinerek gitmeyen bir inatçılıksa, pratik bir önerimiz var. Mikrodalga fırınınızın derecesini arttırın, beş ile on dakika arasında içinde kalacak şekilde bir kaba su doldurun. Suyun içine ise limon damlaları sıkın. Mikrodalga fırınınızın içine bırakın. Bu süre dolduğunda ise, fırından çıkardığınızda güzel bir durumla karşılaşacaksınız. İnatçılığından yakındığınız o lekeler artık bir bez darbesiyle fırınınızdan sökülecektir. Limonun suyunun gücü, buharın derin temizliği sizi şaşırtacak.

Ocakları temizlik aslında kolay. Her gün yapılan rutin temizlemek bu işi kolay kılmaktadır. Fakat bir gün bile temizlemeden bıraktığınızda, özellikle yaptığınız yemeklere de bağlı olarak yağlanma payı daha yüksekse, kalıntılar sizi zorlayacak. Bu durumda, ocakların gözlerini su ve temizlik malzemesiyle temizleyip kurulayın. Sonra da ocağa yerleştirin. Islak kalmamasına özen gösterin bu durum gazın gelmemesine sebep verecek ve gaz kokusu odaya yayılacaktır. Ocak tuşlarına temizlik malzemesi sıkmadan, yapışık bir görünüm elde etmeden su ile nazikçe temizleyin. Ocağınızın cinsine göre malzeme çeşidinizin değişeceğini unutmadan hareket edin. Böylece daha parlak ve daha kalıcı görünüme sahip olabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Buzdolabı temizliği ise en titiz davranmamız gereken alanı temsil ediyor. Alınan çoğu ürün buzdolabına girdiği için, bakteri bakımından da en zengin yer burasıdır. Öncelikle aldığınız kapalı ürünleri, dolaba yerleştirmeden suyun altında tutmanızı öneriyoruz. Böylece yüzeydeki tozlar gitmiş olacağında, temiz halde dolaba sokacaksınız. Bütün rafları musluğun altında yıkamanın önemini bir ayrıntı ile taçlandırmak önemli, o da karbonatlı sudur. Karbonatlı su, biriken bakterilerin yok olmasını sağlayacaktır.

Buzdolabınızda sizi rahatsız eden bir koku varsa, bu kokuyu bardağa koyacağınız bir süt ile ortadan kaldırabilirsiniz. Kokuların bazı sebepleri olabilir, ya ağzı açık olan ürünlerden kaynaklıdır ya da buzdolabı lastiklerinizin arasından hava sızıyordur. Bir dosya kâğıdını bu lastiğin arasına koyun, yapışmıyorsa ne yazık ki lastikleriniz zayıftır.

Mutfak Temizliği Nasıl Yapılır

Bir yorum

  1. Mutfak ile ilgili verdiğiniz öneriler yararlı ve çok pratik bir şekilde mutfak temizliği yaparken kullanılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top