facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Mutfak İçin İdeal Aydınlatmalar
Mutfak İçin İdeal Aydınlatmalar

Mutfak İçin İdeal Aydınlatmalar

Kadınlar için evin en önemli bölümü, mutfaktır. Kadının gününün büyük kısmını geçirdiği mutfak, her yönden rahat olmalıdır. Mutfağın büyüklüğünden ve tezgâhın kullanışlı olmasından daha önemli olan yeterli aydınlatmaya sahip olmasıdır.

Mutfak Aydınlatma Fikirleri

Mutfak Aydınlatması Sistemleri
Mutfağınız için tercih edeceğiniz aydınlatma sisteminde mutfağın pencere sayısı, tavan yüksekliği, mutfak büyüklüğü, pencerelerin büyüklüğü göz önünde tutulmalıdır. Tezgâhın pencere tarafında mı yoksa ters yönde mi kaldığı bile önemli bir ayrıntıdır. Tüm bunlar göz önüne alındığında mutfak aydınlatması bir salon veya yatak odası aydınlatmasından farklıdır. Tabi kadının zevk ve istekleri de önemlidir. Günümüzde yapılarda üç farklı aydınlatma sistemi kullanılmaktadır. Bunlardan ilki eskiden beri süre gelen tavandan sarkıt şeklinde kullanılan avizelerdir. İkinci seçenek olarak tezgâh üzerinde çalışırken kullanılan spot lambalardır. Üçüncü seçenek ise yemek masasının üzerine ayarlanabilen sarkıtlar, masa üstü şamdanları, duvara monte edilen aplikler olarak sıralanabilir.

Sizin İçin En Uygun Aydınlatma Hangisi?
Mutfak aydınlatması
na karar verirken standart ölçülerde ve yeterli gün ışığı alan bir mutfakta avizeleri tercih edebilirsiniz. Mutfak dolaplarınıza, halı ve perdeye uygun bir avize ile mutfak aydınlatmanız tamamlanacaktır. Eğer tezgâhınız pencerenin ters köşesinde kalıyor ve çalışırken karanlıktan şikâyet ediyorsanız tezgâh üstü spotları tercih etmelisiniz. Yeni mutfakların çoğunda ankastre sistemlerinde tezgâh üstü spotları bulunmakta fakat eski bir mutfağa sahipseniz kendiniz de spot ekletebilirsiniz. Flüoresanlar da aynı işlemi görecektir. Eğer üçüncü sistem olan, daha detaylı bir aydınlatma sistemi istiyorsanız dekorasyonu iyi sağlamalısınız. Mutfak aydınlatmasında masa üstü şamdanları, masa üstü sarkıtı vb. sistemlere başvurmanız için yeterli büyüklükte bir mutfağa sahip olmalısınız. Eğer geniş bir mutfağınız varsa bu sistemleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Son günlerde sıklıkla kullanılan ve hoş bir dekorasyon olan masa üstü ayarlanabilen sarkıtları ile modern bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Bunun için sarkıtın mutfağa uyum sağlaması gerekiyor. Bu tür sarkıtlar küçük masalar yerine büyük yemek masalarına çok yakışıyor. Sarkıtlar yerine zengin bir görünüm için gümüş masa üstü şamdanları da mutfağa hoş bir hava katacaktır.

İyi Bir Aydınlatmanın İpuçları
Mutfak aydınlatmasında aydınlatma sisteminin mutfak ortasında kullanmak yerine tezgâh kenarında kullanmaya özen gösterin. Çünkü mutfakta aydınlatmaya yemek pişirirken ve tezgâhta çalışırken ihtiyaç duyacaksınız. Görev ve vurgu aydınlatması olarak tabir edilen, tezgâh lambaları, dolap içi ledler, duvar aplikleri gibi aydınlatmaları kullanarak hoş bir atmosfer ve aydınlık bir mutfağa kavuşabilirsiniz. Işığın göz yormaması için her köşenin eşit miktarda aydınlanması yerine gerekli bölümlerin aydınlık, diğer yerlerin loş olmasını sağlayın.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top