facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Mutfak Dekorasyonunda Renkleri Doğru Kullanın
Mutfak Dekorasyonunda Renkleri Doğru Kullanın

Mutfak Dekorasyonunda Renkleri Doğru Kullanın

Mutfak dekorasyonunda renkleri doğru kullanmak, çoğu zaman göz ardı ettiğimiz, önemli bir konudur. Beslenme, yemek sırasında sevdiklerimizle hoşça vakit geçirme, dolayısıyla da bir rahatlama mekanı olan mutfaklarda renk kullanımı ince detaylar ister. Aslına bakarsanız hangi ortamda olursa olsun, hayatımıza güzellik katan renkler,  yanlış yerde ve yanlış şekilde kullanıldığında zihnimizi kalabalıklaştırabiliyor.  Dekorasyon söz konusu olduğunda renk seçimleri, çok daha  önem kazanıyor. Çünkü kullanılan rengin tonu ya da renler arasındaki uyum ve geçişler, mekanın görselliğini tamamen değiştirebiliyor.

Peki mutfakta renk seçimi nasıl olmalı ,neye dayanmalı ve mutfakta hangi renkler kullanılmamalıdır?

Mutfaklarda Duvar Rengi
Geniş bir mutfakta duvar rengi konusunda özgür davranabilirsiniz. Geniş mutfaklarda duvar rengi olarak insan psikolojisinde iştah açıcı etki yapan ‘kırmızı’ ve ‘turuncu’ gibi sıcak renkleri seçebilirsiniz.  Ancak tamamen kırmızı ya da turuncuya boyalı duvarlar mekanı boğacaktır. Bu sebeple  bu renkleri mümkün olduğunca baskın olmadan ve dikkatli kullanmalısınız. Dar mutfaklarda ise mekanı daha ferah ve dolayısıyla daha büyük göstereceğinden, duvarlarda kemik ya da beyaz gibi açık renk ve tonlar kullanılmalıdır.

Modern Renkli Mutfaklar

Mutfak Dolapları Rengi
Mutfak dolaplarında ahşap renk ve desenler, artık klasik anlayış olarak görülüyor. Günümüzde çok farklı tasarımların yanısıra mutfak mobilyaları değişik renk seçenekleri de sunuyor. Açık renk duvarlarla birlikte tercih edilecek, dolaplarda kırmızı renk ve fayansta koyu tonlar  mükemmel bir uyum yaratacak, aynı zamanda mekanda açık koyu; sıcak-soğuk renk dengesini sağlayarak mutfak dekorunu tamamlayacaktır. Dar mutfaklarda, mutfak dolaplarında baskın olmayacak ve fazla mekanda egemenlik kurmayacak oranda kırmızı renk kullanımı, çok hoş bir görünüm sağlayacaktır.

Renkli Mutfak

Mobilyalarda Renk Kullanımı
Özellikle dar mutfaklarda gerek mutfak dolapları gerek duvarlar,  sıcak ya da koyu tonları kullanmaya müsaade etmemektedir.  Dar mutfakta duvarlarda çarpıcı renkleri, fayansta koyu tonlar mekanı karanlık ve çok daha küçük gösterir. Bu nedenle dar mutfakta renk özgürlüğü, sandalyelerle sağlanabilir. Açık ton ve dar bir mutfağa yerleştirilecek renkli ve zarif tasarımlı sandalyeler, mutfak dekorunuzda  iyi bir uyum yakalamanızda yardımcı olacaktır. Kırmızı tonlarının dolap ya da duvarda kullanıldığı açık tonların baskın olduğu ferah, geniş bir mutfakta koyu renk masa ve sandalyeler, renk dengesini mükemmel şekilde sağlayarak, mekanınızı oldukça modern gösterir.

Mutfağınızı Aksesuarlarla Renklendirin
Çok dar mutfaklarda dahi, kırmızı bir mum, dekoratif öğe ya da çiçek, adeta sihirli bir dokunuş yaratabilir. Mutfağınızda kırmızı, turuncu, su yeşili tonlarını ve sarı rengi aksesuarlarınızda kullanmak, küçük nesnelerle büyük etkiler  yaratmanıza olanak tanıyacaktır. Ayrıca çocuklu bir ev için, bebek ya da çocukların iştahını arttırmak, yeme düzenini sağlamak için bu küçük dokunuşları çocuksu ve sevimli dekor ürünleri ile de yapabilirsiniz.

Mutfak Dekorasyonu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top