facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Mobilya Alışverişlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?
Mobilya Alışverişlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Mobilya Alışverişlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev yeniliyorsanız ya da evleniyorsanız listenin başında her daim mobilya alışverişi yer alır. Mobilya, evin hangi mekânına alınacaksa çeşitli bazı noktalarda uyum aranmalıdır. Mobilyanın kalitesi, rengi, özelliği gibi detaylar bakmanız gereken diğer noktalar. Mobilyanın hangi ağaçtan üretildiği, dayanıklılığı konusunda fikir edinmeniz açısından önemlidir.

Dayanıklı Ağaçlardan Mobilyalar
Mobilya için tercih edilen ağaçların dayanıklı olmaları ve uzun yıllar kullanılabilir olmaları önemlidir. Bu amaçla mobilya alışverişlerinizde önceliğiniz; gürgen, meşe, ceviz ağaçlarından üretilmiş mobilyalar olmalıdır. Bu ağaçlardan üretilen mobilyalar uzun vadelerde rahatlıkla kullanılabilir. Boya içermeyen, doğal görünümlü mobilyalar sağlık açısından da uygundur.

Ahşap Mobilya Alırken Dikkat Edilecekler
Ahşap mobilya alırken ağaç kalitesi dışında dikkat etmeniz gereken birkaç husus bulunur:

  • Dolap türündeki mobilyalarda kapak sistemine, kapakların kapanmalarında sorun olmayışına dikkat etmelisiniz. Ayrıca son zamanlarda moda olan durdurucu, sürgülü gibi sistemli modeller tercih edebilirsiniz.
  • Çekmeceli mobilyalarda, çekmece raylarının kaliteli ve son teknolojilere uygun olmasına bakmalısınız. Çekmece açılırken ve kapanırken zorlamamalıdır. Yine durdurucu bulunan modeller daha kullanışlı olabilir.
  • Mobilyaya dokunduğunuzda elinize gelen kıymık, budak gibi çıkıntılar olmamalıdır. Aksi halde bunlar zarar verici olabilir.

Kumaş Kullanılan Mobilya Alırken Dikkat Edilecekler
Ahşap mobilya
dışında yine ahşap kullanılan ama üzeri kumaşla kaplanmış, koltuklar, kanepeler satın alırken; dikkat edilmesi gereken farklı noktalar vardır:

  • Mobilyayı almadan önce mutlaka oturarak denemeli, rahat olduğundan emin olmalısınız.
  • Mobilyanın iskeletinin sağlam olup olmadığını kontrol etmelisiniz.
  • Kumaş kaplamanın düzgünlüğü, dikişlerin sağlamlığı gibi faktörleri incelemelisiniz.
  • Kanepeler, koltuklar zeminden bir miktar yüksek olacak şekilde tercih edilirse; temizlik aşamasında büyük kolaylık sağlayacaktır.
  • Temizlenmesi kolay, çıkarılabilir ya da makine ile yıkanabilen kumaşlardan üretilen mobilyaları tercih etmeniz; sizin yararınıza olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top