facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Loft Stilinde Evler
Loft Stilinde Evler

Loft Stilinde Evler

Son dönemde iç mekânda oldukça sık kullanılan bir dekorasyon stili, bu yazımızın ana başlığını oluşturmaktadır: Loft tarzı dekorasyon. Modern dekorasyon akımına uygun, klasik tarzda dekore edilmiş evlere aykırı bir anlayışla oluşan loft dekorasyon, daha rahat ve daha kuralsız bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Loftlar sözlük anlamı olarak eski fabrikalar gibi endüstriyel binaların yaşam alanına çevrilmesidir. Genelde iki katlı ve yüksek tavanlı olan bu mimari tarz, endüstriyel dekorasyon modasına da uyum sağlamaktadır.

LOFT DEKORASYON STİLİ NASIL ORTAYA ÇIKTI?
Loft stili, mimari ve dekorasyon alanında 1980’lerde ün salmaya başlasa da aslında 1960’lara dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. O dönemlerde New York şehrindeki endüstri ve sanayi bölgelerinin boşlatılması sonucu, buradaki boş fabrikalar sanatçılar ve heykeltıraşlar için galeri ve konut olarak kiralanmaya başlanmıştır. Terk edilmiş endüstri alanlarının hayata döndürülmesi olarak tanımlayacağımız bu stil, günümüzde modern mimarinin en iyi uygulamalarından birisidir.

YÜKSEK TAVANLI, BÜYÜK PENCERELİ, TAŞ DUVARLI YAPILAR
Loft stili, geniş ve ferah alanlar yaratması ile modern mimaride oldukça tercih edilen bir stil olmuştur. loft tarzından bir dekorasyonun olmazsa olmaz ilk maddesi yüksek tavanlardır. Loft tarzı bir dekorasyonda; klasik mimarinin aksine odalara ayrılmış bir iç mekânın aksine, duvarların olmadığı bir yaşam alanı oluşturulmaktadır. Ayrıca büyük ve hacimli mobilyaların kullanılması ve mobilya seçimi yaparken yaratmak istediğiniz tarza uygun bir mobilya seçimi de önemli adımlardan biri olacaktır. Loft stili dekorasyonda taş duvarlar veya yapının doğal haline sadık kalınarak yapılacak uygulamalar oldukça farklı ve çarpıcı bir etki yaratacaktır.

LOFT STİLİN ANAHTAR PARÇASI: ENDÜSTRİYEL AYDINLATMALAR
Loft tarzı bir dekorasyonda en önemli konulardan birisi de aydınlatmadır. Endüstriyel tarzda aydınlatmalar, metal kafesli ışıklar, büyük fenerler loft tarzı bir dekorasyona oldukça yakışan seçimler olacaktır.

Loft tarzı ev dekorasyonunda kullanacağınız metaller, demirler, mermerler ve taşlar ile güçlendirebilirsiniz. Taş duvarlar, mermer süslemeler, metal veya demirden yapılan dekorasyon objeleri oldukça farklı ve iddialı bir iç mekân yaratmanıza imkân sağlayacaktır.

LOFT STİLİNİN EN İYİ YARDIMCISI: AHŞAP DOKU
Loft stili bir ev dekorasyonunda genel olarak sade, modern ve minimalistik bir hava yaratılmaya çalışılır. Bu sebeple çok süslü ve abartılı objelerden kaçınılmalıdır. Loft stilini otaya çıkaran en güzel görüntü; ahşap objelerin endüstriyel mimari ile oluşturacağı uyumdur. Bu sebeple ahşap kullanarak mekânın soğukluğunu kırmanız da mümkün olacaktır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top