facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?
Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Koltuk Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Evlerin olmazsa olmaz eşyalarının başında gelen koltuk ve kanepeler ev dekorasyonunda önemli bir yer taşır. “Koltuk seçerken nelere dikkat etmeli?” sorusu insanların akıllarına geliyor. İşte bu yazımızda doğru koltuk seçimi için nelere dikkat edeceğinizi sizlerle paylaşacağız.

İhtiyaçlar mı, rahatlık mı, yoksa görünüm mü?

Koltuk seçiminde en önemli noktalardan biri koltuktan beklentilerinizdir. Örneğin, aile yapılarımız gereği misafirperver olduğumuza göre koltuk seçiminde yatak olabilen koltukları tercih etmek doğru bir adım olacaktır. Misafiri çok fazla olmayan aileler için ise görünüm çok daha ön plana çıkabilir. Yapılacak ilk iş kendinizin ne tür bir koltuğa ihtiyaç duyduğunuza karar vermenizdir.

Yeni bir koltuk mu seçeceksiniz?

Koltuğunuzu yenilemeyi düşünüyorsanız alacağınız koltuğun malzeme yapısına dikkat etmelisiniz. Örneğin, koltukta kullanılan ağacın sağlamlığı, boyutları, kullanılan deri ya da kumaşın kalite ve rengi gibi birçok detay karşınıza çıkacaktır. Bu noktada alacağınız koltuğu derinlemesine incelemenizde ve detaylı araştırma yapmanızda fayda var.

Bunlarla birlikte yatak olan ya da olmayan koltuk seçimleri de yapmanız mümkün. Bazı modeller şıklığın yanında yatak ve depolama alanı olarak da kullanılabiliyor.

İstediğiniz koltuğu buldunuz. Peki, fiyatı size göre mi? İşte bu soru kafanızı karıştıracak nitelikte çünkü tam istediğinizi bulduğunuzu düşündüğünüz koltuk çok pahalı olabiliyor, bu da sizin hayal kırıklığına uğrayacağınız anlamına gelebiliyor. Size tavsiyem yukarıdaki kalite araştırmasını yaparken satıcıya arada fiyatını da sormanız olası hayal kırıklıklarının önüne geçecektir.

Salonlara nasıl koltuk seçelim?

Bizim sizlere önerimiz, küçük salonunuz varsa köşe takımlı koltukları tercih etmenizdir. Böylelikle oda daha ferah ve iç açıcı görünecektir. Büyük bir salonunuz varsa köşe koltuk tercihlerinizi daha büyüklerinden yapabilirsiniz. Ya da iki üçlü koltuk ve iki de tekli koltuk tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte koltuklarınıza düz renk fantezi yastıklar ile klasik hale getirebileceğiniz gibi spor renklerle kumaştan yapılmış yastıklarla daha hoş göstermeniz mümkündür.

Koltuklara nasıl kumaş seçilmeli?

Kumaş seçiminin çok önemli olduğunu belirtmiştik. Özellikle leke tutmayan, silinebilen ya da silinmesi kolay olan yumuşak dokuya sahip kumaşları tercih etmelisiniz. Ayrıca koltuklardaki yastıklarda kullanacağınız kumaşların fermuarlı olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü ilerleyen aşamada kullanımla birlikte kirlenmeler başlayacaktır, dolayısıyla makineye atıp yastık kılıflarınızı temizleme şansınız fermuarlı yastıklarla mümkün olacaktır.

Bu yazımızda koltuk seçiminde dikkat edeceğiniz bazı hususlara değindik. Evdeki zamanımızın büyük bir kısmını geçirdiğimiz koltukların seçimi konusunda hassas davranmanızı öneriyor. İleriye dönük koltuk takımları seçmenizi temenni ediyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top