facebook
Anasayfa / Kendin Yap Fikirleri / Kendin-Yap: Merdiven Dekorasyonunda Renk Oyunları
Kendin-Yap: Merdiven Dekorasyonunda Renk Oyunları

Kendin-Yap: Merdiven Dekorasyonunda Renk Oyunları

Evinin içinde merdivene sahip olanlar, dekorasyon konusunda oldukça avantajlıdır. Merdivenli iç mekanlar, çoğu dekoratörün hayalindeki iç mekan dekorasyonu için ideal uygulama alanıdır.

Peki, merdivenlerinize farklı bir dokunuş yapmaya ne dersiniz? İşte merdivenlerinizin görüntüsünü değiştirerek evinizin tamamını etkileyecek bir değişim fikri: merdivenlerin tırabzanlarını boyamak.

Merdiven Boyama Fikirleri

Merdiven tırabzanlarını, evinizin genel dekorasyon tarzına uygun renklerde boyayarak; hem evinizin genel görüntüsü ile uyumlu duran hem de dekorasyon tarzına değişik bir hava katan güzel bir uygulama yapabilirsiniz.

Merdivenlerinizin tırabzanları biraz yıpranmış mı görünüyor? Boyama fikri ile merdiven ve tırabzanlarınızı eski görkemine de kavuşturabilirsiniz. Üstelik bunu oldukça basit bir boyama işlemi ile gerçekleştirmeniz mümkün.

Merdiven ve Tırabzanları Boyama

İşte merdiven tırabzanlarını boyarken doğru bir uygulama yapmak için adımlar:

Kendin-Yap: Merdiven Tırabzanlarını Rengarenk Boyuyoruz!

1.ADIM: Merdivenlerin etrafındaki eşyaları alandan uzaklaştırın ve alanı boşaltın. Halı ve yollukları kaldırarak çalışmak için kendinize yer açın. Boya bulaşmasını önlemek için yüzeyleri gazete veya mobilya örtüsü ile kapatabilirsiniz.

Merdiven Dekorasyonu

2.ADIM: Uygulama yapacağınız alanda raptiye ya da çivi gibi herhangi bir pürüz olmadığından emin olun. Eğer var ise bir çekiç yardımı ile bu çıkıntıları yok edin. Bu sayede üzerinde çalışacağınız alan pürüzsüz olacaktır.

3.ADIM: Daha da pürüzsüz bir yüzey elde etmek için ahşap bölümleri zımpara kâğıdı kullanarak hafifçe zımparalayın. Bu işlem aynı zamanda yeni kat boyanın tutunmasına da yardımcı olacaktır.

4.ADIM: Şimdi astar zamanı! İyi bir astar demek, boyanın yüzeye daha iyi tutunmasını sağlayan yardımcı demektir. Ayrıca iyi bir astar boyanın dayanıklılığını da artırır. Tüm açık ahşap yüzeyleri özel ahşap astarı ve astar boyası ile boyayın. Astarınız tamamen kuruduğunda ise boyaya başlayabilirsiniz. Boyama işlemine merdivenin yukarısından başlayın. İkinci katı uygulamadan önce en az altı saat bekleyin.

5.ADIM: Tüm boya işlemi bittikten ve kuruduktan sonra halınızı tekrar yerleştirebilir ya da halı kullanmadan açık bırakabilirsiniz.

Merdiven Boyama Merdivenleri Boyama

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top