facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Kendin Yap Fikirleri: Dekoratif Cam Boyama
Kendin Yap Fikirleri: Dekoratif Cam Boyama

Kendin Yap Fikirleri: Dekoratif Cam Boyama

Merhabalar, sizlerle birkaç hafta önce bir kanal sayesinde tüm inceliklerini öğrendiğim cam boyama tekniğini paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ihtiyacınız olanlar:

  • Cam ürünler (kavanoz, fanus, çay/şeker kavanozları vb.)
  • Cam boyası
  • Boya karışımı için metal bir tabaka
  • Boyayı karıştırmak için tahta bir çubuk
  • Ponpon (çubuklu sünger)

Öncelikle elinizdeki camları boyarken, dikkat etmeniz gereken konu camın üretiminden kaynaklanan prüz halindeki tozların temizliğidir. Bu tozlardan arınması için camınızı yumuşak bir sünger yardımı ile yıkayın ve iyice kurulayın. Camınızı boyarken cam boyası kullanmanız gerekir. Akrilik, guaj veya yağlı boya kullanırsanız sıcakta eriyebilir veya ıslandığı takdirde boyanız akabilir.

Bu boyaları kullanırken fırça kullanmamaya özen göstermelisiniz. Çünkü fırça, boyadığınız yüzeyin dokusunu değiştirir ve prüzler meydana gelir. Ayrıca cam boyası, içerisindeki maddelerden dolayı fırçanızın kıllarını döküp işleminize engel olabilir. Bu nedenle, camlarınızı boyarken sünger (ponpon) tercih etmelisiniz.

Yapılış aşaması:
Cam boyanızı bir çay tabağına (veya tercih ettiğiniz metal tabakaya) dökün. Boyanıza hiçbir şey katmadan, bir çubuk yardımıyla hafifçe karıştırın ve topaklaşmayı giderin.

Ponponunuzu (süngerinizi) boyaya batırın ve cam ürününüze nokta atışları şeklinde uygulamaya başlayın. Boyanız koyu renkte ise tek kat uygulamanız yeterlidir. Fakat açık renkleri tercih ettiyseniz, zemindeki saydamlığı gidermek için iki/üç kat uygulamalısınız.

 

Boyadıktan sonra, ıslandığında akmaması için birkaç kat vernikleyin ve kurumaya bırakın. Bir iki saat kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra, camınıza uygulayacağınız tasarımı gerçekleştirmeye başlayabilirsiniz.

Tasarımlarınız konusunda sizlere ışık tutmak için sizlerle birkaç örnek gösterebilirim:

  

Umarım sizler de böyle güzel ürünler tasarlarsınız, kolay gelsin..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top