facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Karavanlar Nasıl Dekore Edilir ?
Karavanlar Nasıl Dekore Edilir ?

Karavanlar Nasıl Dekore Edilir ?

Mobil ya da diğer adıyla taşınabilir evler diğer sabit evlerden çok daha ucuz ve kullanışlı olması nedeniyle günümüzde sıklıkla tercih edilir hale gelmiştir. Ayrıca taşınabilir evler yani karavanlar sunduğu küçük ve dar odalar ile de kolay bir iç dekorasyon sağlar.

Boyama

Taşınabilir evlerin yani karavanların boyama işlemi doğru yapıldığı taktirde içeriği çok daha büyük gösterir. Üstelik bu işlem normal evlerden çok daha ucuz, kolay ve hızlıdır. Sarı, açık mavi, açık yeşil gibi canlı ve parlak renkler mobil evinizin içeriğini olduğundan çok daha büyük gösterecektir. Bu tarz boyama işlemleri karavanların sınırlı alana sahip olmasından dolayı kaçınılmazdır. Eğer taşınabilir eviniz 1980 modelden daha eski ise muhtemelen ahşaptan üretilmiştir ve boyama işlemleri için özel boyalar gerektirebilir. Genelde tahta karavanlar için üretilen boyalar fındık kabuğu tonlarında olsa da yukarıda bahsedildiği gibi içeriyi daha büyük göstermek için boyayı su ile incelterek renk tonunu açabilirsiniz.

Banyo                                                                                                              

Taşınabilir evinizin banyosunu yenilemek karavanınızın diğer bölgelerini yenilemekten çok daha kolay ve ucuz bir iş olabilir. Karavanlar normal evlere göre oldukça küçük üretildiğinden dolayı banyo ve mutfak gibi yerlerden alan tasarrufu yapılmıştır. Taşınabilir evinizdeki banyonun dekorasyonuna bu gözle bakıldığında beğendikleriniz ve beğenmediklerinize çok iyi karar vermeniz gerekiyor. Çünkü alan her istediğinizi sığdırabilecek olduğunuz kadar geniş değil. Karavanın diğer bölgelerinde olduğu gibi dekorasyon stillerinizin başını burada da boya çekmeli. Bu sayede taşınabilir evinizde küçüklük gibi dezavantajları yok ederek normal evlerden bile daha güzel bir banyoya sahip olabilirsiniz.

Pencereler

Karavanlarınızda dikkat etmeniz ilk nokta yani boyadan sonra pencereler gelmekte, Eğer karavanınız özel yapım bir karavan olacaksa en başından pencere boyutlarını olabildiğince büyülterek daha geniş bir görüş alanı ve içeride daha yoğun bir aydınlık elde edebilirsiniz. Pencere çerçevelerinizde karavanınızın rengini de dikkate alarak beyaz tonları, açık sarı ya da krem gibi renkler kullanabilirsiniz.

Mevcut alanı olduğundan daha büyük gösterebilmek

Boyadan hariç olarak karavan bölümlerini daha büyük göstermenin bir diğer yolu da ayna kullanmaktır. Eğer aynalarınızı uzun duvar tarafına karşılıklı ve yatay olarak yerleştirirseniz oluşacak olan yansıma size daha büyük bir alan sunacaktır. Ayrıca dekoratif olarak da bir çok evde vazgeçilmez olan aynalar bir çok aksesuarın eksikliğini tek başına rahatlıkla tamamlayabilir.

Kabinler

Taşınabilir eviniz belli bir yaşın üzerinde ise zaman zaman bazı kabin yenilemelerine ihtiyaç duyabilir. Bu işlemi kendi başınıza yapmanız her ne kadar mümkün olsa da bunu bir profesyonel ile yapmanız her açıdan sizin kârınıza olacaktır. Çalışacak olduğunuz bir profesyonel karavanınızın iç dekorasyonu konusunda sizin tahmin bile edemeyecek olduğunuz değişikliklere yol açabilir. Üstelik sahip olduğu tecrübesinden dolayı bunu çok daha hızlı, ucuz ve kolay yapar.

Eğer bir kabini yenilemek istiyorsanız çeşitli stiller hakkında internetten ve karavan satan yerlerden ayrıntılı bilgi almanız önerilir. Yeni kabininizin taşınabilir evinizin iç rengi ile uyumlu olması gerektiğini unutmayın. Taşınabilir evinizin tahtadan mı yoksa plastikten mi üretildiğine göre çeşitli kabin seçenekleri olabilir. Eğer tahta ise probleminizi herhangi bir marangoza uygun ölçülerde kaliteli tahta kestirerek bile çözebilirsiniz. Karavan dükkanlarında istediğiniz kadar renk skalalarını inceleyebilirsiniz fakat kabininiz plastikten ise seçebilecek olduğunuz en uygun renkler Beyaz tonları, krem rengi, ve bal tonu ya da benzerleridir.

Çok eski model bir tahta karavana sahipseniz ve taşınabilir evinizi uzun yollarda kullanmayacaksanız tahta kabinleri iyi bir kalitedeki cila ile de yenileyerek kullanabilirsiniz. Bu yerinden pek oynatmadığınız tahta karavanlar için ucuz ama kullanışlı bir yoldur.

 

Bir yorum

  1. Aslında en çok istediğim şey bi karavanımın olması. Yazı ve resimler çok hoşuma gitti. İlerdi bi karavanım olursa işime yarayacak.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top