facebook
Anasayfa / Bahçe Dekorasyonu / İyi Bir Balkon Tasarımı Nasıl Olmalıdır?
İyi Bir Balkon Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İyi Bir Balkon Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Balkon tasarımı özellikle yaz aylarında balkonlarımızı daha da güzel görünmelerinde yardımcı olan en önemli etkendir. Balkonlar evlerimizde iç mekan ile dış mekanın bağlantısını sağlayan özel mekanlardır. Günümüzde şehirlerdeki bina fazlalığı insanların strese girmesine neden olur çünkü insanlar doğa ile bir bütün içinde oldukları zaman kendilerini huzurlu hissederler. Bu yüzden çok katlı, balkonsuz, bahçesiz bina olmaktan çok beton yığını olan evlerde yaşayan insanlar depresyona girmeye daha meyillidirler. Dış dünya yani doğa insanların dengeli olmasına yardım eder, onları stresten uzaklaştırır. Evlerimizde yer alan balkonlar da bu yüzden vardır. Balkon tasarımı genellikle ikinci plana atılsa da hayatımızda özellikle yazın önemli bir yere sahip olan balkonların tasarımına özen göstermemiz gerekir.

Günümüzde insanların sıkça yaptığı yanlışlardan birisi balkonu kapatarak odaya katmak ya da camlarla kaplamaktır. Böyle yapıldığında balkonlar işlevselliklerini kaybeder. Balkonlar ailenizle birlikte vakit geçireceğiniz mekanlar olabileceği gibi hobilerinizle uğraştığınız ya da büyük balkonlar gibi salon işlevi gören bir  balkon da olabilir. Balkon dekorasyonu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli şey amaca uygunluktur.

Balkon Tasarımına Nasıl Başlanmalı?
Balkonunuzu en çok ne için kullanıyorsanız onun için tasarlamalısınız. Böylelikle kullanım oranını ve kolaylığını artırmış olursunuz. Eğer balkonunuzda ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçiriyor, birlikte kahve içip sohbet ediyorsanız balkon tasarımı için yumuşak döşemeli bahçe mobilyaları, minderler, sehpalar ve tabureler kullanabilirsiniz. Farklı renk ve desendeki kırlentlerle mobilyalarınızı tamamlayabilirsiniz.

Eğer ağır mobilyalar sığacak kadar büyük bir balkonunuz yoksa mobilya yerine katlanır sandalye ve masalardan yararlanabilirsiniz. Renkli sandalyeler kullandığınızda balkonunuzun havası hemen değişecektir. Katlanır sandalyeleri kullanmadığınız zaman kaldırabilir böylelikle yerden tasarruf edebilirsiniz.

Bitkiler Balkona Konulur mu?
Eğer bitkilere meraklıysanız balkonunuzda onlara da yer verebilirsiniz. Balkonlar bitkileriniz için en güzel yerdir. Çiçeklerinizi balkonunuzun bir kısmına yerleştirebileceğiniz gibi tüm kenarlarına da yayabilirsiniz. Bitkileriniz soğuğa karşı hassassa kışın içeri almalısınız. Teras tibi bir balkona sahipseniz rahat mobilyalardan yararlanabilirsiniz. İsterseniz bu tip balkonlarda okuma köşesi ya da sohbet köşesi gibi ayrı bir bölüm oluşturabilirsiniz.

Eğer yeterli alanınız varsa balkonlarınızı yemek yemek için kullanabilirsiniz. Kullanacağınız sandalyelerin rahat olmalarına dikkat etmelisiniz. Sandalye minderlerinizi renkli ve desenli seçerek yemek vakitlerinize renk katabilir masanızın üstünü ve yanlarını taze çiçeklerle de donatarak balkon tasarımı tamamlanabilir.

Bir yorum

  1. Sitenizdeki tasarımları görünce aklıma, ahşap/tahta paletlerle yapılan palet tasarımları geldi. Paylaşımlarınız ilgi çekici, iyi çalışmalar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top