facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Banyo Dekorasyonu / Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?
Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Halı, mekanda ses ve ısı yalıtımı sağlamasının yanında ortama renk katmakta ve mekan konseptini tamamlamaktadır. Bir mekanda oturma grupları, perdeler hatta duvar rengi dahi halı seçimini etkileyen  unsurlardır.

Halı seçerken nelere dikkat edilmelidir?

Halı seçerken sağlığa dikkat!
Öncelikle halı seçiminde dekoratif etkilerin yanısıra sağlık vurgusu da dikkate alınmalıdır. Seçilen halı, kir tutmayan ve kolay temizlenebilir malzemeden üretilmiş olmalıdır. Dekoratif  tercihler bundan sonra gelmeli, kalitesiz malzemeden üretilmiş, çabuk tutuşabilir özelliği olan halılar, sırf renk ve desenleri nedeniyle tercih edilmemelidir.

Banyo halılarında ise kaygan olmayan modeller tercih edilmeli, çocuk odasına halı seçerken malzeme kalitesi özellikle dikkate alınmalıdır.

Mekanın türüne göre halı seçin
Halı seçiminde mekanın türü de göz önünde tutulmalıdır. Mutfaklarda halı yerine kilim kullanılabilir. Salonlarda ise modern ve özel tasarım halılara yer verilirken oturma odaları daha zarif tasarımlı, spor modeller için uygundur. Çocuk odalarına  ise renkli, çocukların dünyalarına hitap eden ama kesinlikle sağlıklı, kolay temizlenebilen ve toz ya da kir tutmayan modeller alınmalıdır.

Halılar seçilirken perdeleri göz ardı etmeyin
Halı ve perde uyumsuzluğu kadar bir mekanı boğan bir ikili  olamaz! Halılar perdelere mutlaka uyum sağlamalıdır. Açık renk perdeler, koyu  renk halı modelleri ile dengelenebilir. Desenli ve gösterişli perdelerle düz ve sade halılar tercih edilmelidir. Koyu  perdeler ve koyu halı mekanı boğacağından perde ve halı renk dengesine özellikle önem  verilmelidir.

Halılar Mobilyaları Tamamlamalıdır
Halılar seçilireken oturma grubunun renk ve desenleri göz önünde tutulmalıdır. Sade mobilyaları desenli bir halı hareketlendirebilir. Ancak desenli, canlı renklere sahip oturma gruplarında cafcaflı, desenli, gösterişli halılar uyumsuzluk yaratır.

Halı Seçiminde Zevkleriniz Ön Planda Olmalıdır
Mobilyalarınıza, mekanın büyüklüğüne ve perde ya da duvar renginize uygun halıyı seçerken zevkinize hitap etmesine de özen gösterin. Halı, mekanda göze batan, mekanı vurgulayan bir dekor ürünüdür. Sevmediğiniz, hoşunuza gitmeyen, içinizi açmayan bir halı, mekanı modern algılamanıza engel olacaktır.

Bir yorum

  1. Kabartmalı halılar güzel görünüyor ama evin temizliği sık yapılmıyorsa çukur olan kısımlarda tüy vs. birikip kötü bir görüntü oluşturabiliyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top