facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Çocuk Odası Dekorasyonu / Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta
Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Halı Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Nokta

Dekorasyonu tamamlayan en önemli parçalardan halı nasıl seçilmelidir? İşte halı seçerken dikkat edilmesi gereken 5 önemli nokta:

Sağlık ve Güvenlik Her Şeyden Önce Gelir
Halı seçerken ilk başta sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir. Halı, kolay temizlenebilmeli ve  malzeme olarak kir tutan ya da zararlı mikroorganizmalara açık, alerjiye sebep olacak malzemeler kullanılmamalıdır. Ayrıca  halının çabuk tutuşacak malzemeden üretilmemiş olması da önemlidir.

2015 Halı Modası

Halı Kullanılacağı Mobilyalara Göre Alınmalıdır
Bir mekanda mümkünse halı en son  alınmalı ya da mevcut halıya uygun mobilyalar seçilmelidir. Mobilya renk ve desenlerine göre halı sade, renkli ya da desenli tercih edilmelidir. Sade mobilyalar arasına renk katmak için halı iyi bir araçtır. Ayrıca koyu mobilyalarla açık renkli; açık mobilyalarla ise mobilya renklerinin daha koyu tonlarını bulunduran bir halı iyi bir ikili  oluşturur.

Modern Halı Modelleri

Halı Mekanın Genişliğine Uygun Seçilmelidir
Halı seçilirken odanın boyutu mutlaka göz önünde tutulmalı ve oturma grupları ve halı arasındaki boşluklar dengeli ayarlanmalıdır.

Dar Mekanlarda Cafcaflı Halı Kullanılmamalıdır
İnce detayları olan, desenli ve renkli halılar, dar mekanları boğabilir. Bu sebeple özellikle dar mekanlarda mümkün olduğunca sade desenler ve açık renkler tercih edilmelidir.  Geniş salonlarda ise birden fazla halı kullanılacaksa birbiri ile uyumlu modeller arasında  hepsi birden karmaşık desenli olmamalı, içlerinde sade bir modele mutlaka yer verilmelidir.

Renkli Halılar

Halı ve Perde Uyumu Dikkate Alınmalıdır
Mekanlara halı seçerken mobilyalar kadar dikkate alınması gereken bir diğer nokta da perdelerin desen ve renkleridir. Cafcaflı perdeler ile renkli ve hareketli bir halı mekanda karmaşa yaratır. Bunu engellemek için  halı ya da perdelerden birisi mutlaka sade olmalı; sade perde ve sade mobilyalar ise biraz daha hareketli halılarla dengelenmelidir.

Halı Ve Perde Uyumu

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top