facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Banyo Dekorasyonu / Evlerinde Geniş Banyo İsteyenlerin Bilmesi Gereken Kurallar
Evlerinde Geniş Banyo İsteyenlerin Bilmesi Gereken Kurallar

Evlerinde Geniş Banyo İsteyenlerin Bilmesi Gereken Kurallar

Türk evlerinde genel olarak banyo, mutfak ve WC bölümlerinde oran küçültme gibi bir problem mevcut. En geniş konutların bile standart bir banyo-WC ölçülendirmesi oluşmuş ve bunun dışına çıkabilen bir konut henüz yok.

Şimdi kendi kendinize “Diğerleriyle banyo bir mi?” diyerek söylediklerimi önemsemeyebilirsiniz. Fakat belirtmek istediğim bir konu var: Salonla banyo, yaşam odası ve banyo gibi kıyaslamalar yapıldığında; mutfaktan sonra en temiz olması gereken alan banyolarınızdır. Ve mekân küçüldükçe, ortamın atmosferi ve kullanım darlığı ile zıt orantılı olarak hijyen oranı azalır. Bu durumda, banyonuzu elinizden geldiğince az yer kaplayacak donatılarla kullanmanız gerekmektedir.

Bunu yapmanız için, son zamanlarda dış ülkelerde kullanılan birçok uygulama var. Mesela eskiden Türklerde nasıl küvetler ya da yükseltilmiş kabinler kullanılmıyordu, şu anda bu bir moda halinde birden fazla ülkede kullanım halinde. Üstelik bu zamana kadar, kendi adıma en beğendiğim yapılandırma dizaynı.

Evlerinizin içinde oda farkı olmaksızın mekân darlığı yaşıyorsanız,öncelikli yapmanız gerekenler; büyükçe aynalar ve bölme bağlamında cam veya şeffaf paneller kullanmak. Bu uygulama, odalarınızı olduğundan daha büyük gösterir.
Geçelim bu sistemin “banyolarınızı” ilgilendiren kısmına. Aslında söylenecek fazla bir şey yok. Fakat bu kullanım öncesinde banyonuzu ferah ve rahat göstermeniz için sizlerle bu işin birkaç kuralını paylaşacağım.

Öncelikle 1.kural: Banyolarınızda duvar ve zemin bütünlüğü sağlamalısınız. Bunu yaparken dikkate almanız gereken ilkeler; renk, doku, şekil ve malzeme. Yani yere döşediğiniz her neyse, duvara da aynısını uygulayarak ortama hiçbir şekilde kesme yaşatmamalısınız.

 

2.kural: Banyonuzda kullanacağınız eşyaların rengini ya döşemenizle, ya da kontrastı az olan renklerle kombinlemelisiniz. (Siyah ve beyaz bu konuda istisnadır.) Veya renk geçişleri uygulayın. Bu, mekânınıza yumuşak bir dokunuş katar.

 

3.kural: Eşyalarınızı yerleştirirken, su lavabonuz ile duş bölmenizin yan yana gelmesine; klozet kullanıyorsanız da klozetin bu donatıların arasına girmesini tercih edin.

 

4.kural: Lavabo üzerinde mutlaka ayna kullanın. Ve aynanın genişliğini, lavabodan çok az içerde kalacak şekilde; olabilecek en büyük ölçülerde kullanın. Çünkü aynanız ne kadar büyük olursa, banyonuz o kadar derinlik kazanır.

 

 

6.kural: Duş kabininde, yerden hiçbir şekilde yükselti bırakmayın, ya da yükseltinizi olabildiğince küçük ölçüde kullanın. Yükselti bırakmadığınız durumlar için, suyun mekân yüzeyine yayılmasını engelleyen su tutucu panel camlar var. Bunları kullanmanız bu durumda zorunludur. Kullandığınız camlar mutlaka saydam olmalı. Buzlu, kumlu veya desenli camlar tercih etmeyin.

  

Tüm bunları yaparak ferah ve modern bir banyo elde etmiş olursunuz. Geri kalan dekor eşyalarının rehberi siz ve zevkinizdir. Fakat benim önerim, az ve dikkat çekici ürünler kullanmanız. Örneğin duvar boyu ayna modellerini kullanırsanız, banyonuza büyük ölçüde derinlik kazandırmış olursunuz.

Her zaman söylediğim gibi, küçük ayrıntılar hayatınıza hareket katar..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top