facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Banyo Dekorasyonu / Evlerde Dekoratif Farklılık Nasıl Yakalanır ?
Evlerde Dekoratif Farklılık Nasıl Yakalanır ?

Evlerde Dekoratif Farklılık Nasıl Yakalanır ?

Bazılarımız çeşitli mağazalardan satın aldığımız ayrı dekorasyon ürünlerini renkler ile koordine etme konusunda gerçekten tutkuluyuzdur. İtiraf etmeliyiz ki her insanın hoşuna gidebilecek bir cinsten, gerçekten sevimli bir iştir. Ve uygun dekorasyon eğitimine sahip her insan için bu çeşitli dekoratif ürünleri bir araya getirmek son derece kolay olacaktır.

Bir evi gerçekten bir yuva gibi hissettiren şey mobilya ve diğer dekorasyon ürünlerinin karışımı ve uyumudur. Herkes böyle bir oda ortaya çıkarabilmek için yarışır fakat bu özel ve nefes kesici uyumu yakalayabilmek her zaman için o kadar da kolay olmamaktadır.

Dekorasyon Örnekleri

Farklı Olmaktan Çekinmeyin!

Örneğin salonunuzda kullandığınız perde, oturma takımı, halı, tablo, zemin ya da diğer dekoratif ürünlerin renkleri eşleştiği zaman odanızda rahatlatıcı ve huzur veren bir farklılık yakalayabilirsiniz. Unutmayın ki odalarınızda doğru uyumu yakalayabilmek her zaman doğru gölgelendirmeler ile olmamaktadır. Gölgelendirme ile uyum kolay ve sıradan olan bir yoldur. Aynı uyumu farklı ve birbirine tamamen zıt olan renklerden de elde edebilirsiniz. Mesela yatak odanızda koyu mor renge sahip bir lamba kullanıyorsanız, morun alt tonları olan gerçek ya da sahte soğuk lavanta rengine sahip çiçekler de kullanabilirsiniz. Gölgeden değil de farklı renklerin uyumundan gelen bu karışım yatak odanızı canlandıracak ve ona gözle görülür bir derinlik verecektir. Fakat burada son derece dikkatli olmanız gereken bir nokta vardır. Çeşitli renkleri ve bunların alt tonlarını ne kadar çok birbirine yaklaştırırsanız odanızın kontrastını o derece kötü hale getirebilirsiniz. Eğer alt renkler ve bunların uyumu hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz çeşitli mağazaları dolaşarak orada bulunan ürünleri inceleyebilir, dekorasyon hakkında bilgi veren çeşitli dergi ve kitaplar satın alabilir ya da çok düşük ücretler ile profesyonel kişi veya kurumlardan yardım alabilirsiniz.

Ahşap Mobilya

Doğru renk ve stile sahip mobilya seçimi de evinizin kusursuz görünümü için iyi bir neden olabilmektedir. Örneğin salonunuzda kullandığınız ahşap mobilyaların rengi ve dolayısıyla leke dağılımı birbirleri ile uyumlu mu ? Bunlar cevapları kolay kolay verilemeyecek cinsten zorlayıcı sorulardır.  Eğer bir kaç ahşap mobilya ve aksesuarınız düzgün, uyumlu, eş aralıklı fakat yinede farklı türde lekelere sahip ise onları odanızda yan yana getirmemeye özen gösterin, farklı desenlere sahip ahşap ürünlerin beraber kullanılması göze rahatsızlık  veren renk ve stil çatışmalarına neden olabilir. Fakat tüm bunlara rağmen farklı yüzey ya da türe sahip ahşapları uygun dekorasyon stili ile beraberce kullanabilirsiniz. Örneğin mavi renkte bir masanın etrafına yerleştirilen dört sandalye  kahvaltı ve diğer yemekler için neşeli bir atmosfer oluşturabilir.

Herkesin bildiği ve uyguladığı gibi siyah renk her oda ve dekoratif ürüne harika bir görünüm verir. Ayrıca siyah ya da çok koyu kahverenginin yaptığı bu asil dokunuş odanızda kullandığınız diğer renkleri de son derece iyi bir şekilde açığa çıkaracaktır.

Eğer evinizde kullanacak olduğunuz halı, oturma seti ya da diğer dekoratif ürünleri farklı yerde toplamaktan pek hoşlanmıyor ve her şeyi tek bir yerden almak istiyorsanız işinizi biraz daha kolaylaştırmış olabilirsiniz. Her ne kadar bu sizin diğer ürünleri araştırma ve fiyat indirimlerinden yararlanabilme imkanınızı yok etse de aynı fabrikanın ürünlerini satın alarak daha pratik kombinasyonlar oluşturabilirsiniz.

Kumaş ya da mobilya üreticileri genellikle ürünleri belli bir estetik karışım ile, birbiriyle tamamen uyumlu setler içerisinde üretirler. Aynı fabrikanın çeşitli ürünleri odanızın yeni ve ilginç yönlerini açığa çıkaracak ince renk ve doku farklılıklarına sahiptir. Bu varyasyonlar size kişilik ve psikolojik durumunuzu en iyi  şekilde yansıtma ve dışa vurma imkanı verir. Bu imkan sayesinde odanızın sizin etkinizle nasıl değiştiğini ve nasıl harika bir görünüme sahip olduğunu görebilirsiniz. Üstelik aynı mağaza ya da alış veriş merkezinden yapacak olduğunuz toplu alımlar ile mağazanın size sunduğu uzman yardımından da ücretsiz faydalanabilirsiniz.

Kabiliyetinizi Gösterin!

Eğer birçok ürüne sahip olan perakendeci mobilya ve dekoratif ürün mağazalarından yeterli derecede memnun olamıyorsanız, yerel antika ve bit pazarı tarzı dükkanları ziyaret edebilirsiniz. Bu yerler sizlere eşsiz ve hiçbir yerde bulamayacak olduğunuz ürünler sağlayacaktır. Ayrıca evinizde kendi el emeğinizin olmasını istiyor iseniz çeşitli ürünleri kendiniz de ev ortamında kolayca ve çok ucuza üretebilirsiniz. Günümüzde dahi bir çok ev hanımı atalarından gelen dikiş bilgisine sahiptir, bu bilgi ve el becerisi ile çeşitli danteller örebilir, yastıklarınız için kılıflarınızı kendiniz, istediğiniz stil ve renkte hazırlayabilirsiniz. Eğer eviniz için yaptıklarınızın sadece dikiş ve örgü ile sınırlı kalmasını istemiyorsanız internetten “ Nasıl yapılır ? ” başlıklı siteleri ziyaret ederek evinizde neleri üretebilecek olduğunuz hakkında çok daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Kendiniz üreterek ekstra masraftan kaçınacak olduğunuz ürünlerden bazıları perde, yastık kılıfı, yorgan, fotoğraf ve resim çerçevesi, mobilya işleme ya da renklendirme işlemleridir. Eviniz için her yeteneklerinize göre her ne yapıyor olursanız olun, bunu yaparken ızdırap değil eğlenceli anlar yaşayın. Unutmayın ki bu yeni dekorasyon maceranızda sadece kendinizi ve ailenizi düşünmelisiniz. Zevklerinize karar verin, bunun için planlar yapın ve bu evde uzun yıllar boyu yaşayacak olduğunuzu aklınızdan hiçbir zaman çıkarmayın.

Fotoğraflar İle Dekorasyon Yastık Yapımı

Evinizin ister içini isterse dış cephesini ya da bahçesini dekore ediyor olun, aklınızda tutmanız gereken sadece iki şey vardır; beğendikleriniz ve beğenmedikleriniz.

Biraz yaratıcı ve yenilikçi olmayı deneyin ve bazı şeyleri kendiniz üretmeye çabalayın. Çok düşük paralar ve biraz emek ile evinizde kendi yapmış olduğunuz halı ve kilimleri dahi kullanabilirsiniz. Belki ünlü bir marka gibi kusursuz bir görünüme sahip olmayabilir fakat evinize gelen misafirler halınızı sizin yaptığınızı öğrenince şaşkınlıklarını hiçbir şekilde gizleyemeyeceklerdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top