facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Evinizi Süsleyen Perdeleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar
Evinizi Süsleyen Perdeleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Evinizi Süsleyen Perdeleri Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Perdeler,  evi dışarıdan zarif ve estetik gösteren en önemli dekorasyon unsurlarıdır. Bu sebeple dekorasyonda da en büyük rol aslında perdelere aittir. Perdeleri güzel ve alımlı dekore edilmiş bir ev dekorasyonunda dekorasyon ne kadar kötü de olsa estetik bir görünüm kazanabilirken aynı şekilde çok mükemmel bir ev dekorasyonunda perdeler kötü ise dekorasyonun mükemmelliği de göz görünmez. Göze ilk görünen, oda da sırıtan kötü perdeler olacaktır.   Bu nedenle perde seçimlerinde dikkat edilmesi gereken seçim tüyolarını bilmeli ve bu tüyolara uygun seçimler yaparak evlerimiz için en uyumlu ve en güzel perdele modellerini seçmeliyiz. Perde seçimi tekil düşünülecek, sadece perdeler baz alınarak seçim yapılacak bir dekorasyon unsuru değildir. Perde seçimi yaparken dikkat etmemiz gereken noktalar şunlardır:

1 ) Oda konseptine uygun perdeler seçilmeli:

Perde Modelleri

Odanın türüne göre canlı, neşeli ve renkli bir dekorasyon konsepti planlıyorsanız canlı renklere ve desenlere sahip, renkli desenleri ile içinizi açan, ferah bir hava yaratan perdeler seçmelisiniz. Perdelerinizi, renkli minder ve yastıklar ile destekleyebilir veya düz renk perdeler seçerek üzerine renkli ve estetik motifler dikerek canlı bir perde modeli ile odalarınıza canlılık kazandırabilir, pozitif bir hava oluşturabilirsiniz. Seçeceğiniz perdelerin renkleri aynı zamanda dekorasyon ana renkleri ile uyumlu olmalı, aykırı renkler düşünmemelisiniz.

2 ) Mevsimlik perdeler kullanın:

Odalarınızda kullanacağınız perdelerin kalınlığını mevsimine göre seçmelisiniz. Yaz aylarında ince, kış aylarında ise kalın perdeler tercih etmeli, renk olarak mevsim renklerine uygun, dekorasyonunuza aykırı olmayan perdeler seçmelisiniz. Bu perde türleri için perdecilerden yardım alabileceğiniz gibi mevsimlik perdeleri de inceleyerek bilgi sahibi olabilirsiniz. Kış aylarında koyu kahve, koyu kırmızı, fuşya gibi renkler ideal perde renkler iken, yaz aylarında ise canlı ve pastel renkleri en ideal perde renkleridir.

3 ) Oda ve pencere genişliğine dikkat edin:

Perde Modelleri

Perde seçimlerinde ve tasarımlarında odalarınızın ve pencerelerinizin genişliği büyük rol oynamaktadır. Geniş pencereler için parçalı ve çok sayıda perde tercihi daha ideal bir tercih olurken, geniş odalara aksesuar veya dekorasyon süsü olarak tek veya iki parça perde tercihi yapılarak zarif bir dekorasyon yapılabilir. Tek parça perdeler orta kısımdan aşağı doğru kesilerek kenarlardan bağlandığında odanıza farklı bir tarz katacaktır.

4 ) Stor perde tercihleri:

Stor Perde

Bu perde türlerinde istediğiniz desen ve renge göre perde üretimi yapılırken fantezi yapmadan oda içerisinde bulunan mobilyalar ile uyumlu renk ve desenlere sahip stor perde tercihi yapmalı, evinizi daha zarif göstermelisiniz.

5 ) Tül seçimleri:

Pencere önlerinde perde ile beraber kullanacağınız tül perde seçimlerinde dikkat etmeniz gereken ana nokta aşırı süslü veya deseni fazla olan tülleri tercih etmemenizdir. Sade tül perdeler kış aylarında güneş ışığını  geçirerek kış aylarında güneşin odalarımıza girmesini sağlar. Bu nedenle gösterişli tül perdelerden uzak durmalı sade tüller tercih etmeliyiz.

6 ) Perde süsleri seçimi:

Perde Süsleri

Perdelerinizi süsleyerek dekorasyonunuzu daha görsel hale getirebilirsiniz. Perde seçiminde süs aksesuarları tercih ederken olabildiğince küçük aksesuarlar seçmeli, odanızın hacmi küçük ise kesinlikle büyük süs aksesuarları tercih etmemelisiniz. Küçük odalarda büyük süslemeler ve süs aksesuarları çok göze batacağı için kötü görünecek ve dekorasyonunuzun görselliğini kötü gösterecektir. Bu nedenle tercihlerinizde küçük ve minimal süslemelere yer vermeniz daha görsel perdelere sahip olmanızı sağlayacaktır.

Perde dekorasyonları ve seçimi, hem evlerimizin güzelliğini doğrudan etkileyen hem de odalarınızın daha canlı, daha estetik ve zarif olmasını sağlayacaktır. Perdeler, maliyeti yüksek dekorasyon ürünleri olduğundan tekrar satın almak zor olacaktır. Bu nedenle tercihlerimizi dikkatli yapmak zorundayız.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top