facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Evinizi Boyarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Evinizi Boyarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evinizi Boyarken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Ev içerisinde içilen sigaralar, yemek buharı, terasınızda ya da balkonunuzda yaptığınız mangal keyfinin balkon kapısından içeri sızan isi ve daha pek çok şey… Evinizin duvarlarında küçük küçük izler yaratan fakat bir süre sonra bir araya gelerek, duvarınızın boyanmasına neden olan bu etkenlerin hepsi, çok kolay bir şekilde meydana gelebilecek şeyler. Üstelik duvarınızı boyamanız için bu sebepler dışında, mevsim geçişleri, yeni dekorasyon ihtiyacı gibi daha pek çok sebep var. Peki duvarınızı kendi ellerinizle boyamak istediğinizde ne olacak? Salon, mutfak, yatak odaları, oturma odaları… İşe nereden başlayacak ve duvarınızı hangi püf noktalardan yararlanarak boyayacaksınız? Bilmiyor musunuz? Lütfen, önden buyurun.

duvar-nasil-boyanir

Duvarınızı boyamaya dair ilk püf nokta, duvarların geniş kısımlarını rulo fırçalarla boyamanızdır. Duvarların kesişim yerlerinde ise rulo fırçayı bir kenara bırakmalı ve kullanmayı aklınızdan bile geçirmemelisiniz. Rulo fırça yerine daha küçük çaplı ve genelde eşya boyamak için kullanılan fırçaları tercih etmelisiniz. Duvarınızın yüzeyine ve hangi duvara nasıl bir yüzey yaratmak istediğinize bağlı olarak sentetik fırça, kısa tüylü fırça ya da uzun tüylü rulo fırçaları tercih etmelisiniz.

Duvarlarınızı boyamaya dair bir diğer püf nokta da, duvarlarınız için doğru rengi; aynı mekan içerisinde birden fazla renk kullanmayı düşünüyorsanız da bu renklerin doğru uyumunu bulmanız gerektiğidir. Duvarınızın bir bölümünü seçtiğiniz boyayla boyayabilir ve o mekanda kullanacağınız eşyaları bu boyalı alana yakın tutarsanız, gerçeklerle yüzleşebilirsiniz.

duvar-boyama-nasil-yapilir

Ve bir diğer nokta… Boya renginin ışıkla olan özel teması. Bazı renkler doğal ışıkta başka, yapay ışıkta başka gözükebilmektedir. Bu detayı göz önünde bulundurmalısınız.

Bunların dışında kalan diğer dekorasyon önerileri olarak; duvarlarınızı boyamaya önce kesişim noktalarından başlamaları ve ardından geniş yüzeylere geçiş yapmalısınız. Böylelikle kesişim noktalarında oluşabilen izleri de rulo yardımıyla kapatabilirsiniz. Boyayı uygulama yönünüzü de aynı yönde tutarsanız, boyanız daha estetik duracaktır.

Bu ev dekorasyon fikirlerine dayanarak boyadığınız duvarlarınız bir hayal kırıklığı yaratmayacaktır fakat bazı insanlar bu tarz işlerde pek başarılı olamayabilirler. Siz de bu insanlar arasında yer alıyorsanız eğer işi uzmanına bırakmakta fayda var, ne dersiniz?

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top