facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Banyo Dekorasyonu / Evinizden atmanız gereken 23 eşya
Evinizden atmanız gereken 23 eşya

Evinizden atmanız gereken 23 eşya

Evinizin dağınık olmasını sağlayan en büyük nedenlerden birisi eşyalarınızı ne zaman atmanız gerektiğini bilmiyor oluşunuzdur.

Sahip olduğunuz birçok ürünün son kullanma tarihi yoktur ve bir kere evinize soktuğunuzda ihtiyacınız olmasa bile elinizden geldiğince kullanmak ve değerlendirmek istersiniz.

Aşağıda listelenen ve neredeyse hiç işinize yaramayan eşyaları çöpe atarak israf etmeniz gerekmez. Çevrenize hediye edebilir, bağışlayabilir, geri dönüştürebilir ve hatta bazı elektronikleri satabilirsiniz bile.

 1. Kırık güneş gözlüğü: Eğer aylardır bir kenarda duran kırılmış güneş gözlüğünüzü henüz tamir etmediyseniz atmanızın vakti gelmiş demektir.
 2. Yanlış numaralı gözlük: Kullanımı göz sağlığınızı bozacak olan bu okuma, yakın ya da uzak gözlüklerini hemen bağışlamalısınız. Çünkü size sadece dağınıklık sağlarken, başkasının işine yarayacak.
 3. Mürekkebi bitmiş kalem: Mürekkepler çok kısa sürede kurur ve buharlaşır. Eğer tekrar doldurmanıza ya da iç almanıza değmeyecek bir kalem ise hemen atmalısınız.
 4. Kullanılmayan yemek saklama kapları: Genellikle 5’li setler halinde satılan bu kapları ister satın, ister hediye almış olun, 5 taneden 3 tanesini asla kullanmazsınız.
  Bu nedenle daha fazla dağınıklık yapmasına izin vermemeli, onun yerine kullanmadığınız 3 saklama kabını hemen birisine hediye etmelisiniz.
 5. Vücudunuza daha fazla uymayan kıyafetler: Bağışlanabilecek en iyi eşyalardan birtanesidir.
 6. Tek kullanımlık ketçap paketleri
 7. Tek kullanımlık mayonez paketleri
 8. Tek kullanımlık sos paketleri
 9. Tek kullanımlık tuz paketleri
 10. Asla giymediğiniz atkı ve eldivenler: Herkes mutlaka sürekli olarak çorap, eldiven ve atkı gibi hediyeler alır. Genellikle kişisel tarzınız ile uyumsuz olan bu ürünleri asla giymezsiniz. O halde bağışlamanın vakti gelmiş demektir.
 11. Eski gazeteler: Magazin ya da sağlık gibi gazete eklerini saklamak istiyorsanız uygun fakat her gazeteyi iki günden fazla evinizde tutmamalısınız. Çünkü asla tekrar okunmaz.
 12. Lastik bantlar
 13. Plastik çatal ve kaşık: Eğer sık sık pikniklere gitmiyor ya da seyahat etmiyorsanız bu tarz plastik çatal, kaşık ve benzeri kullan at ürünle tamamen kalabalıktır, çünkü evinizde zaten kullanamayacağınız kadar çok metal mutfak ürünü mevcut.
  Bu nedenle yapabileceğiniz en iyi şey dışarıya giderken çantanıza metal çatal, kaşık almak ve zaten zararlı olan plastikleri geri dönüşüm kutularına göndermek!
 14. Eski kumandalar: Günümüzde neredeyse her elektronik bir çeşit kontrol kumandası ile gelir. Fakat birçok kişi bozulan ürün ile birlikte kumandayı saklar.
 15. Teki kaybolmuş çorap: Evinize küçük bir sepet alın ve bulduğunuz tüm teki kayıp çorapları içerisine atın. Eğer bir ay sonra iki tek bir araya gelmez ise çöpe gönderebilirsiniz.
 16. Geçen sezonun güneş kremi: Güneş kremleri çok çabuk özelliğini kaybeder ve diğer sezonda kesinlikle kullanılamaz.
 17. Hangi elektronik cihaza ait olduğunu bilmediğiniz elektrik kabloları
 18. 3 gün önceden kalan yemekler
 19. İki aydan daha eski dergiler: Sizin için çok özel olan nadir dergi sayılarını sadece kitaplığınızda saklamanız gayet normal fakat herhangi bir derginin her sayısını arşivlemek eğer yeterli saklama alanına sahip değilseniz evinizi kısa bir süre içerisinde çöp eve çevirecektir.
 20. Tam olarak kapanmayan saklama kapları: İçerisine hava sızdırarak yiyeceğinizi sağlıksız bir hale getireceği için kullanmanızın herhangi bir anlamı yoktur. Direkt olarak geri dönüşüm kutularına atabilirsiniz.
 21. Eski makyaj malzemeleri: Cildinize iki yıllık bir nemlendirici krem sürmek ister miydiniz? Eğer eskiyen makyaj malzemelerinizde koku, renk değişikliği ve yoğunluk değişikliği var ise artık kullanılamaz halde demektir.
 22. Son 5 yıl içerisinde giymediğiniz ayakkabılar
 23. Ayağınıza zarar veren ayakkabılar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top