facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Evinizde Size Özel Alanlar Oluşturun
Evinizde Size Özel Alanlar Oluşturun

Evinizde Size Özel Alanlar Oluşturun

Ev Dekorasyonunda, herkes gibi sizde evinizde muhtemelen iki çeşit alana sahipsiniz. Zorunlu alanlar ve özel alanlar.

  • Evinizin mutfak, hol ya da salon gibi zorunlu alanlarında ne çeşit aksesuar ya da mobilyalara ihtiyaç duyacağınız, onları nasıl ve nerede kullanacağınız, içerisini nasıl dekore edeceğiniz neredeyse tamamen bellidir. Örneğin yatak odanızda uyuyabileceğiniz bir yatak ve eşya ya da çeşitli kıyafetlerinizi saklayabileceğiniz dolap ve diğer aksesuarlar. Veya salonunuzda televizyon ve oturma odası gibi eşyalar. Tüm bu ürün ve aksesuarlara sahip olan, amacı tamamen belli odaları da rahatlıkla dekore etmeniz mümkün fakat seçeneklerinizi gayet sınırlı olacaktır.
  • Evinizde muhtemelen sahip olacağınız bir diğer alan da özgür alan ismi verilen, size özel olan alanlardır. Bu özel alanlar zorunlu alan dediğimiz evimizin mutfak, salon, hol ya da yatak odası gibi yerlerinden tamamen farklıdır. Aslına bakarsanız birçoğumuz özgür alanlarımızı kaza ile ediniriz. Örneğin yeni bir apartmana taşındığınızı düşünelim, sahip olduğunuz tüm eşya ve mobilyaları döşediniz fakat evinizin bir odası ya da çok küçük bir bölümü boş kaldı. İşte size bir çok kişinin arayıp da bulamadığı büyük bir fırsat.

Bu özel alan ister koca bir oturma odası büyüklüğünde olsun isterse de kullanılmayıp da ortadan kaldırılan ufak bir lavabo alanı kadar olsun. Yine de bu özel alanları hayallerinize göre dekore edip kullanma imkanınız var.

Muhtemelen farkında bile olmadan sahip olduğunuz bu özel alanlarınızı kullanmanın en iyi yolu çeşitli ilgi alanları ve hobilerdir.  Her ne kadar bu özel alanları değerlendirebileceğiniz sınırsız uğraş ve hobi olsa da aşağıda ilginizi çekebilecek bazılarını listeledik;

  • Resim ve benzeri sanatlar : Eğer harika yeteneklere sahip olan bir artistseniz ve boyalarınız ya da tablolarınızı yerleştirebilecek kadar özel bir alana sahipseniz bu yaratıcılığınızı arttırmak için müthiş bir fırsat olabilir. Resim ya da heykel ile değerlendirebilecek olduğunuz bu tarz alanlarınız çeşitli halılar ile harika uyum gösterebilir fakat muhtemelen çalışmalarınız biraz dağınık ve kirli olacağı için nispeten ucuz ve telafi edilebilir dekorasyon malzemeleri kullanmanız sizin için daha uygun olabilir. Çalışmalardan önce hepsini ayrı bir yere toplamak da bir başka seçenektir. Bu tarz özel alanlarda çalışma aletlerinizi saklayabileceğiniz bir dolap ve çalışma masası önemli gereksinimlerdendir.
  • Dikiş : Eğer çok geniş bir odaya sahip değilseniz dikiş yapmak istediğiniz odayı çok iyi planlayarak dekore etmelisiniz çünkü bu hobi geniş bir alana ihtiyaç duyar. İlk olarak dikiş makinesini yerleştirebileceğiniz bir masaya ihtiyacınız olacak. Çalışma yaptığınız kumaş parçalarını saklamak için çeşitli sepetler, iğne ve ipliklerinizi daha sonra rahatlıkla kullanabilmek için güvenli bir şekilde saklayabilecek çanta. Eğer dikmiş olduğunuz kıyafetleri asabileceğiniz ve üzerinde tekrar çalışma yapabileceğiniz bir alan da olursa sizin için harika olabilir.
  • Okuma ve Yazma : İster Nobel ödülleri için harika bir roman yazmaya çalışıyor olun isterseniz de sadece bir şeyler okumak istiyor olun. Okuma ya da yazma ihtiyacınız için özellikle bir köşe masası, ihtiyaca göre bir ya da iki lamba, referans ve diğer kitaplarınızı güvenli bir biçimde saklayabileceğiniz bir kitaplık ve size huzurlu bir okuma imkanı verecek bir koltuk yeterli olacaktır. Unutmayın ki okuma, yazma ya da çalışma odalarınızı karmaşık dekore etmemeniz çalışma performansınız açısından son derece önemli olacaktır.
  • Yazılım ve diğer bilgisayar işleri : Bilgisayar masaları ve diğer çalışma alanları ihtiyaçlara özel boyda, çeşitte ve renkte üretilir. Bunları çok uygun fiyatlara spot dükkanlardan bulabileceğiniz gibi ofis ürünleri satan mağazalardan da uygun fiyatlara temin edebilirsiniz. Bel sağlığınız açısından biraz masraf yaparak ergonomik bir koltuk seçiminde bulunmanız şiddetle tavsiye edilir. Eğer size özel bilgisayar alanınızda özel belge ve kağıtları depolamak istiyorsanız çeşitli klasörlere ve yazıcı masasına da ihtiyaç duyabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top