facebook
Anasayfa / Dekorasyon Aksesuarları / Evinizde Olmazsa Olmaz: Perde Dekorasyonu
Evinizde Olmazsa Olmaz: Perde Dekorasyonu

Evinizde Olmazsa Olmaz: Perde Dekorasyonu

Ev dekorasyon tarzını desteleyen en önemli dekorasyon tamamlayıcılarından birisidir perdeler. Desen ve renklerine göre tarzları yansıttıkları gibi, kullanıldıkları sistemler ile de evinizde değişik bir atmosfer yaratmanıza imkân sağlayabilmektedir.

Perde modelleri deyince aklımıza neler neler gelmiyor ki… Storlar, jalûziler, çiçekliler, kalın kumaştan olanlar, incecik ketenler, katlamalılar, kornişliler derken perde modelleri tam bir dünya gibi! Peki, bu kadar model arasından mekânda yaratmak istediğiniz tarza uygun olan perdeyi nasıl bulacaksınız? İşte size perde seçimi yapmakta yardımcı olacak tavsiyeler…

Çiçekli Perdeler

Stilinizi Belirleyen Kumaş Seçiminizdir
Perde seçiminde modelden çok kullanacağınız kumaşa karar vermek önemlidir. Çünkü kullanacağınız kumaş, evinizin tüm havansını ve stilini etkileyen bir tercih olacaktır. Örneğin kır evi tarzında bir ev dekore etmek istediniz, çiçekli pastel tonlarda perdeler kullanmak istiyorsunuz. Fakat bu tarzı modern ve kalın kumaşlı perdeler ile oluşturmanız biraz imkânsız görünmekte. Country tarzda bir mekânı en iyi tamamlayan perde kumaşı, uçuşan ve keten formda olan kumaşlar, ince tüller ve stor perdelerdir.

Dikkat edelim: Eğer perdenizin altı kısmında stor perde kullanıyorsanız iplerin çocuklar için tehlike oluşturmasını önlemek adına sarkan kordonları duvara takacağınız bir kolçağa sarabilirsiniz. Bu, dekoratif görünüme de katkı sağlayan bir uygulama olacaktır.

Küçük Mekânlar İçin Kurtarıcı Seçim. Düz Renk Storlar
Stor perdeler son dönemde oldukça popüler bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle de küçük mekânlarda ortamı perde ile boğmak istemiyorsanız stor perdeler imdadınıza yetişecektir. Önemli olan düz ve genelde açık renklerde bir stor tercih etmektir. Eğer stor perde size basit bir uygulama olarak geliyorsa; stor perdenin üzerinde isterseniz dekor amaçlı ince tüller ile stil bir hava yakalayabilirsiniz.

Desen Oyunları Yaparak Odanızın Stilini Tamamlayın
Pencerelerde perde kombinasyonlarına yer vermekten çekinmeyin. Birbirinden farklı desenleri ya da farklı renkleri bir arada kullanın. Örneğin; perdeler desenli, storlar düz ya da perdeler düz storlar desenli olabilir. Birini çiçekli, diğerini çizgili ya da puanlı modellerde de yapabilirsiniz.

Renkli Perdeler

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Scroll To Top