facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Evde Nostalji Köşeleri
Evde Nostalji Köşeleri

Evde Nostalji Köşeleri

Evde Nostalji KöşesiYaşam süreçlerimizde en çok vakit harcadığımız alanlarımızdan biri de evlerimizin bazı sıcak köşelerinden oluşuyor. Ev yerleşim planlarına uygun mutlaka zevk duyulan salon, misafir odaları, oturma odaları ve diğer alanları kapsamaktadır. Bunlardan sadece biri veya bir kaçında kendi zevk ve tasarımlarımıza göre oturma dizaynına uygun dekoratif alanların oluşturulması konusunda bizleri serbest kılmaktadır. İlgi alanlarımız doğrultusunda eşyalara göre bizi yansıtan köşeleri oluşturmayı ve bu alanlarda vakit geçirmeyi hepimiz için vazgeçilmez tercihleri olmuştur.

Bunların oluşturulmasında neler yapmamız gerekiyor, yaratacağımız nostalji köşelerindeki materyaller nelerden oluşmalı, bunları nasıl ve nereden temin etmeliyiz?

Bu soruların cevaplarını vermek elbette çok zor bir konu değil. İşin tatbik aşamasında öncelikle evdeki yerleşim mekânlarında içimizin rahat edeceği bir köşesini tercihte bulunmak ve doğru tespitte bulunmakla başlamak ilk öncelik olmalıdır. Doğru mekânı seçmek doğru tercihi yapmakla başlar. Bu dünyayı yaratmanın ikinci etabı ise pastel renklerden oluşabilen boyaları seçmektir. Özellikle açık tonlarla odaların ferah alanlara dönüştürülmesi sağlıklı seçimlerdir. Bunu oluşturduktan sonra eşya seçimlerindeki tercihlerin eskitme ve antik tarzda oluşturulmasına gereken özenin gösterilmesi gerekir. Bu konuda hizmet veren ikinci el kuruluşlara başvurmak en tercihli bir seçim olmalıdır.

Nostaljik Ev Dekorasyonu

Bu tarzda oluşturulması düşünülen oda veya salonların metrekare büyüklüklerinin saptanması son derece önemlidir. Küçük metrekare yerleşim birimleri için eski fakat sadelik teşkil edecek antika tarzda eşyalar, büyük ve geniş alanlar için sade görseli rahatsızlık vermeyecek tarzda eşya ve aksesuarları seçmek en geçerli çözüm yollarından biridir. Antika tarzı veya nostalji oda yaratmak adına gereken kuruluş veya dekorasyon firmalardan destek alınması tavsiye edilen başka bir seçim tercihidir. Bu eşya ve objeler genellikle ahşaptan oluşturulmalıdır. Odanız iyi bir görünüm sağlayarak büyük ve geniş olarak görünecektir. Odanızı tıklım tıklım eşya ile doldurmak yerine birkaç parçayla bütünleştirmeniz sayesinde bu dekorasyonu gerçekleştirmiş olursunuz.

Nostalji Köşesi

Oda duvarlarınızı eskiye dönük, sizi ve konuklarınızı rahatsızlık vermeyen duvar kâğıdı ile kaplamanız bu alana kazandıracağınız en güzel edinimlerden biridir. Kullanılacak eski objeler ve sanat değeri olan her şey dekorasyon malzemesidir. Küçük oda ve mahallerde sadelik taşıyan biblolar, heykelcikler ve duvar tabloları bütünlük sağlayan en önemli parçalardır. Ufak objeler mekâna derinlik kazandırır.

Ayrıca unutulmaması gereken önemli bir detay ise perdelerdir. Odaların en göz alıcı aksesuarları olan perdelerin hafif desenli olması veya pencerelerinizde stor perde kullanılması diğer alternatiflerden biridir. Perdelerin iri desenli olması pencerelerinize dikkat çekerek odanın boyutunu gizlemeye sebebiyet veren etkenlerden biridir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top