facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Evcil Hayvan Besleyenler İçin Dekorasyon Fikirleri
Evcil Hayvan Besleyenler İçin Dekorasyon Fikirleri

Evcil Hayvan Besleyenler İçin Dekorasyon Fikirleri

Hayvan sevgisi, insan yapısında doğduğu andan itibaren var olan bir içgüdüdür. Bunu geliştirmek, iyileştirmek veya hayata kazandırmak biz insanlara bırakılmış olgulardır. Bu olgular çerçevesinde birçoğumuz, genel tabirle “pet” olarak isimlendirilen sevimli evcil hayvanlara bakıcılık yapmışızdır. Sizlerin de evlerinizde beslediğiniz kedileriniz, köpekleriniz, hamsterlarınız vb. evcil hayvanlarınız varsa; canlılara karşı size verilmiş olan sorumluluklardan birçoğunu yerine getiriyorsunuz demektir.

Fakat sadece beslemekle, büyütmekle bu minik canlılara verdiğiniz önem tamamen göz önünde diyemeyiz. Kediler ve köpekler, duyu ve algıları bakımından insanlarla en çok özdeşen evcil hayvanlardır. Bu durumda bir empati yapmanızı istiyorum. Söz konusunun sizler ya da çocuklarınız olduğunu varsayın. Yaşamlarınızı karanlık ve bomboş bir kulübede ne kadar sürdürebilirsiniz? Kaç gün, hatta kaç saat?

Cevaplarınızı az çok tahmin ettiğimden emin olabilirsiniz. Fakat kesinlikle endişelenmenize gerek yok. Eğer tuvalet alışkanlığı kazandırdığınız bir evcil hayvanınız var ise, sizlere yardımcı olabilmek için tüm ayrıntıları sizlerle paylaşacağım. Birlikte, evcil hayvanınız için harika bir oda tasarlayacağız!

Öncelikle, sevimli hayvanınız için bir oda belirleyin. (Mekân sıkıntısı çekiyorsanız bir köşeyi de ona ayırabilirsiniz.) Bu odayı seçerken, evcil hayvanınız için gerekli olan aydınlatmanın sağlanıp sağlanmadığına ve ısısına dikkat etmeniz gerekiyor. Köşe tasarlayanlar için cam önlerini veya cam balkonlarınızı tercih etmenizi, oda tasarlayanlar içinse doğu cephesindeki odaları tercih etmenizi öneririm.

 

Odanızı seçtikten sonra ilk olarak duvar renkleri belirlemeniz gerekir. Kırmızı seçmekten kaçınınÇünkü kırmızı iştah arttıran bir renktir ve hayvanlarınız bu konuda bir süre sonra saldırganlaşabilir. Genelde cinsiyete göre renk belirlemenizi tavsiye ederim. Hayvanınız içgüdüsel olarak bu renkleri algılar ve iyimser davranır. Bu nedenle dişi hayvanlarınız için daha çok pembe, lila tercih ederken erkek hayvanlarınız için mavi, gri tonlamalarına gidebilirsiniz. Her iki cinsiyet için kullanabileceğiniz renkler ise sarı, siyah, krem ve turuncudur. Odanız fazla ışık almıyorsa rengi olabildiğince açık tutmaya özen göstermelisiniz. Duvar renginizi seçtikten sonra, evcil hayvanınıza tasarlayacağınız oda için bir konsept seçmelisiniz. (Kemik mağazası, prenses odası, renk konseptleri vb.)

 

Oda ve duvar rengi seçiminden sonra evcil hayvanınız için gerekli olan araç-gereçlere gelelim. Öncelikle hayvanlarınızın en önemli ihtiyaçları beslenme ve barınmadır. Beslenmeden başlamamız gerekirse; duvar rengine göre oluşturduğunuz konsepte uygun kâseler (pet case) almalısınız. Evcil hayvanınızın sağlığı ve evinizdeki hijyen açısından, beslenme ürünlerini mutlaka ayrıştırmalı ve ayrı ayrı tüketmesini sağlamalısınız. (İçecekleri de aynı şekilde.) Bu konuda sizlere tavsiyem, internet üzerinden çok güzel ve dekoratif evcil hayvan ürünleri satan pet shop’lar mevcut. Oldukça ekonomikler, bir göz atmanızı tavsiye ederim.

    

Daha sonra karşımıza hayvanınızın rahatlığı yani barınma dediğimiz konu geliyor. Bu konuda önemli olan dekordur, çünkü hayvanlarınız yerde bile uyuyabilecek canlılardır. Fakat rahatlığı açısından bir yatak/koltuk alıyor iseniz mutlaka tasarımına önem vermelisiniz. Yine konseptinize göre hareket edin. Hayvanınız üzerinde birkaç yatak denemeniz gerekebilir. Çünkü rahatlığa alıştığında mutlaka daha iyisini arayacak ve sesini yükseltecektir. Bu çerçeve içerisinde, ilgi çekici ve odanızın kendini göstermesini sağlayacak parçalar kullanın. Yatak, evcil hayvan dekorasyonunun en önemli parçasıdır.

  

Temel ihtiyaçlarını tamamladıktan sonra, hayvanınızın eğlenme gereksinimini de karşılamanız önemlidir. Hayvanınızın sizi sevmesi, sadık kalması ve kendi motivasyonu açısından bu tip ürünler oldukça idealdir. Oyuncak ürünleri sizin seçiminizdir, hayvanınız için en doğrusunu bulana kadar denemelisiniz. Çünkü her hayvanın keyfî zihniyeti farklıdır.

   

Sizlerle paylaşacağım en önemli hususlar bunlardı. Anlattıklarıma göre dilediğiniz gibi dekor yapabilir, istediğiniz zaman aralığı ile odanızda yenilikler yapabilirsiniz. Fikir üretiminize yardımcı olabilmek için birkaç pet room örneği vermek istiyorum:

     

Unutmayın ki evlerinizdeki çiçekleri saksılara koyarak nasıl aydın mekânlar seçiyorsanız, evcil hayvanlarınızın da buna ihtiyacı vardır. Eğer bu koşulu onlara sağlarsanız, eviniz artık sadece bir ev değil; aynı zamanda ortak bir yaşam alanı olur. Evcil hayvan besleyenler için dekorasyon önerilerimiz ile onların da yaşam alanlarını güzelleştirerek, daha mutlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

2 yorum

  1. Tuncay Beşir

    Bu site de dahil tüm dekorasyon sitelerini dolaştım ve hayatımda gördüğüm en güzel konu, en güzel paylaşım. Gerçekten sevimli arkadaşlarımıza verdiğiniz önemden ötürü oldukça duygulandım ve bir evcil dost sahibi olarak çok mutlu oldum. SİZİ TEBRİK EDERİM! Harikasınız..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top