facebook
Anasayfa / Dekorasyon Fikirleri / Ev İçin En Güzel Perde Önerileri
Ev İçin En Güzel Perde Önerileri

Ev İçin En Güzel Perde Önerileri

Perde, evlerin camlarında açık kalan kısımları kapatan bir eşya olmasının yanında eve dekoratif bir zenginlik kazandıran ev dekorasyonunun en önemli parçalarından bir tanesidir. Perdelerin rengi ve özellikleri odanın görünümünde çok önemli bir etkiye sahiptir. Doğru seçilmiş güzel bir perde odanın tamamen havasını değiştirebilir, odayı olduğundan daha gösterişli hale getirebilir. Yanlış bir perdenin de harika tasarlanmış odanın dekorasyon çalışmalarını alt üst edebilir, odanın görünümünün sönük kalmasına sebep olabilir.

Perde seçiminde nelere dikkat edilmeli?

Perde seçiminde modelin önemli olduğu kadar renk de önemlidir. Öncelikle mobilyanız ile uyumlu perdeler tercih etmelisiniz. Duvar kağıdı ya da boyası ile kontrast oluşturacak renkler tercih edilirse uyumlu bir hava oluşturulabilir. Genellikle perde renklerinde açık renkler tercih edilir. Aslında canlı ve koyu renkler ile de harika uyumlar yakalanabileceğini unutmayın.

Perde seçiminde renge karar verdiyseniz bir diğer dikkat edeceğiniz nokta, perdenin modeli ve tarzıdır. Örnek vermek gerekirse, mutfakta tek bir cam varsa orada kullanacağınız perdeler mutlakla zebra tarzı perdeler olmalıdır. Bu şekilde zebra perde kullanmanız ev dekorasyonu açısından güzel bir kombin oluşturacaktır.

Dekorasyonda her odanın ayrı bir tarzı olduğunu unutmamak gerekir. Örneğin, fonlu perdeleri mutfakta kullanamazsınız ancak salon ya da yatak odasında şahane bir görünüm yaratabilirsiniz. İşte bu noktada perde seçiminde odanızın yapısını ve tarzına uygun perdeler seçmeniz gerekiyor.

Salon ve oturma odası için perde seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli etken, odanızın güneş alma durumudur. Güneş alma oranlarına göre seçeceğiniz perdenin modeline karar verebilirsiniz. Güneş alma oranının yanında dikkat edeceğiniz bir diğer nokta ise dışarıdan içerinin ne kadar görünebildiğiniz. Bu durumuna göre de perdenizde farklı kalınlıkta kumaşlar tercih etmeniz mümkün olacaktır. Tül mü yoksa güneşlik mi kullanacağınızı bu ve buna benzer durumlarla belirleyebilirsiniz.

Bugünkü yazımızda eviniz için en güzel perde önerilerimizi sunduk. Perde seçiminde dikkat edeceğiniz noktaları ayrıntılarıyla verdik. Dekorasyonda perde seçiminin ne kadar önemli olduğunu birlikte öğrenmiş olduk. Eviniz için en doğru perdeyi seçeceğinize inanıyoruz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top