facebook
Anasayfa / Ev Dekorasyonu / Çocuk Odası Dekorasyonu / Ev Dekorasyonunda Yeni Moda: Haritalar
Ev Dekorasyonunda Yeni Moda: Haritalar

Ev Dekorasyonunda Yeni Moda: Haritalar

Bu uçsuz bucaksız dünyada bize ne kadar küçük olduğumuzu hatırlatan haritalar, artık a da önemli ölçüde katkıda bulunuyor. İçinde karınca kadar küçük olduğumuz bir dünyayı evlerimize sığdırmak ne kadar zor olabilir?

ABD’de başlayan ve kısa sürede neredeyse tüm dünyaya yayılan “deco-maps modası”, yavaş yavaş ülkemize de gelmiş bulunmakta. Birçok farklı konumda evlerde yer alan eski/modern tüm haritalar, sizlere de dekorasyon konusunda yardımcı olabilir.

Haritaları farklı şekillerde evlerinizin dekoruna katabilirsiniz. Örneğin internetten haritalar çıkararak ahşap kaplama modülleri çerçevesinde yetkili kişilere vererek mobilyalarınıza veya küçük dekor ürünlerinize uygulatabilirsiniz. Küçük bir hatırlatma; evinizde bulunan haritalar varsa bunlarla kendiniz de eşyalarınızı kaplayabilirsiniz. Birden çok ama küçük haritalarınız varsa, düzenlemesini kendinize göre tasarlayarak kolaj uygulaması yapabilirsiniz. Kolajlama, oldukça yaygın ve salaş görünüm yaratan bir sistemdir.

 

 

Eğer tepsi, peçetelik, çerçeve vb. ahşap malzemelere harita baskısı uygulamak istiyorsanız, dilediğiniz haritayı (çıktı veya elden) herhangi bir ahşap tasarım mağazasına giderek su bazlı çıkartma haline getirin. Ahşap malzemenize bu çıkartmayı yapıştırıp su ile ıslattığınız süngerle üzerinden geçin. Daha sonra yavaşça kaldırın. Tepsiniz harita desenini alacaktır. Bu oldukça pratik bir baskı yöntemidir.

Eğer haritalarınız büyük ölçeklerde ve boyutu genişletilmiş ise, direkt olarak duvarlarınıza asabilirsiniz. Bu uygulama, evinizde doğallık ve hoş görünüm yaratır. Elinizde fazla sayıda büyük harita varsa, yine kolaj tekniği uygulayarak duvarlarınızı tamamen kaplayabilirsiniz.

   

Bu kadar basit ve salaş bir uygulama istemiyor, daha düzenli ve ciddi çizgili bir görüntüye sahip olmak istiyorsanız haritalarınızı çerçeveleterek duvarlarınızda kullanmanız gerekir.

  

Henüz yeni uygulamaya geçilen bir sistem ise harita perdeleme. Yani evinizde perde kumaşları üzerine basılmış haritalar kullanmanız, hangi odanızda olursa olsun ilgi çekici ve yaratıcı görünecektir. Özellikle minimal konsept yatak odalarınızda kullanmanızı tavsiye ederim.

  

En yaygın olan kullanım ise haritalarla oluşturulan duvar kâğıtları. İstediğiniz haritayı, dilediğiniz bir duvar tasarım merkezine götürürseniz, sizler için özel olarak bunu duvar kâğıdına çevirecek ve evlerinize uygulayacaktır. Özellikle yeni haritalara eskitme tekniği uygulanarak yapılan duvar kâğıtları, bu ay içerisinde Kanada’da en çok tercih edilen sistem oldu.

  

  

Bunun yanında, yine duvarlarınıza uygulayacağınız ve benim de en çok beğendiğim soyut haritalama tekniği. Haritaların kesin hatları olmadan, yazılar veya renkler yardımı ile sadece şeklini alan duvar objeleri kullanmanız, odalarınıza modern bir şıklık getirecektir.

  

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top